Początki maszyn sterowanych numerycznie, wykorzystywanych do wykonywania m.in. usług tokarskich czy usług frezowania CNC sięgają lat 50-tych, a ich wprowadzenie do firm zajmujących się obróbką metali wcale nie było tak proste, jak może nam się teraz wydawać i wynikało z ogromnego sceptycyzmu inwestorów. Dzisiaj ciężko znaleźć firmę z branży obróbki skrawaniem, w której nie będzie choć jednej maszyny CNC. Inwestycje w innowacje technologiczne są praktycznie wymuszane na przedsiębiorcach przez sytuację geopolityczną oraz niepewną sytuację na rynku pracowniczym i są przez nich traktowane jako zabezpieczenie na przyszłość. Potrzeba zautomatyzowania produkcji wynika głównie z chęci zwiększenia konkurencyjności poprzez przyśpieszenie jej procesu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i powtarzalności produkowanych detali. Najszybszy zwrot z inwestycji zapewnia oczywiście automatyzacja procesów seryjnych o dużym wolumenie, ale opłacalna jest również automatyzacja jednostkowa.
Korzyści wynikające z inwestycji w nowe technologie
Automatyzacja ma przede wszystkim umożliwić wykorzystanie czasu nieprodukcyjnego, jak weekendy i święta, czy godziny wynikające z absencji pracowników oraz skrócić czasy przygotowawczo-zakończeniowe. W tym czasie wykwalifikowani pracownicy, o których coraz trudniej na rynku, mogą zająć się wykonaniem innych czynności niezbędnych do zapewnienia ciągłości produkcji. Polskie firmy coraz częściej uzupełniają swój park maszynowy w roboty zintegrowane z maszynami CNC i procesem produkcyjnym. Najczęściej są one wykorzystywane do przenoszenia materiałów i produktów, jak również do obsługi maszyn, spawania, montażu czy demontażu, do przenoszenia ciężkich ładunków m.in. paletyzacji, czy pakowania oraz do zadań, które stwarzają ryzyko dla zdrowia czy życia pracownika. Nadal są to tylko w większości inwestycje w pojedyncze roboty, które mają na celu rozwiązanie problemów kadrowych na konkretnym etapie produkcji, gdy dla porównania inne kraje europejskie inwestują w roboty w celu modernizacji całych przedsiębiorstw – od kilku do nawet kilkudziesięciu sztuk.
Nowoczesne przedsiębiorstwo z branży obróbki CNC
Firma ZMZ Radosław Misztela, Kamil Kraska s.c., będąca od lat w branży obróbki CNC inwestuje regularnie w rozwój technologiczny. Powiększa systematycznie park maszynowy, kupując nowoczesne obrabiarki CNC oraz centra wielozadaniowe, bazujące na nowoczesnym oprogramowaniu. Wykwalifikowani pracownicy obsługują większość aplikacji związanych z programowaniem maszyn, wprowadzają do maszyn surowiec poddawany dalszej obróbce oraz wyjmują gotowy produkt, gdy zaprogramowana maszyna wykona swoje zadanie. Wiele różnych procesów produkcyjnych może być realizowanych przez jedną maszynę CNC, z których wszystkie mogą być zarządzane przez jeden komputer, co znacznie przyśpiesza czas wykonania zlecenia oraz zminimalizowanie kosztów i zwiększenie efektywności pracowników. Powtarzalność i wysoką precyzję produkcji uzyskujemy dzięki automatyzacji, bazującej na zaprogramowanym stałym zestawie operacji. Maszyny CNC będą działać tak samo skutecznie nawet po wielokrotnych operacjach, w przeciwieństwie do pracy manualnej, która wraz z upływem godzin traciłaby na jakości, a do tego są bardziej niezawodne i rzadziej niż ludzie generują błędy. Automatyzacja obróbki CNC jest więc czymś więcej niż tylko modnym trendem branży metalowej, a pozytywy z niej wynikające znacznie przewyższają liczbę negatywów. Więcej o firmie na stronie www.zmzcnc.com.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.