Czym grozi opóźnienie w spłaceniu kredytu?
Jeden lub dwa dni zwłoki z zapłatą raty kredytu to dla banku niewielkie przewinienie. Bywa, że takie opóźnienie wynika jedynie z godzin księgowania należności na rachunku bankowym. Problem pojawia się, gdy rata nie jest opłacona kilkanaście i więcej dni po terminie.
Co może zrobić w takiej sytuacji bank? To zależy:
- jeżeli kredytobiorca będzie spóźniać się z zapłatą raty do 30 dni, to otrzyma monity od banku – drogą SMS-ową, w formie listu lub korespondencji elektronicznej. Jest to wtedy procedura upominawcza i nie ma ona poważnych konsekwencji, o ile należność zostanie jak najszybciej uregulowana;
- jeżeli po 30 dniach od terminu spłaty raty nadal będzie ona nieopłacona, bank wyśle ci ostateczne wezwanie do zapłaty. Jest twoja ostatnia szansa, aby wyjść bez szwanku z kłopotliwej sytuacji,
- płatność przeterminowana więcej niż 60 dni oznacza poważne konsekwencje dla kredytobiorcy. Bank może wypowiedzieć wtedy umowę kredytu. Twoja sprawa prawdopodobnie trafi też do komornika, który będzie chciał wyegzekwować niezapłaconą należność.
Wniosek jest jeden – przed problemem ze spłatą kredytu nie można uciekać. Są sposoby na to, aby sobie z nim poradzić.
Co zrobić, gdy nie można spłacać rat kredytu?
Wbrew pozorom nie jest to sytuacja patowa. Niektórzy, aby zalatać dziurę budżetową i opłacać swoje zobowiązania, zaciągają kolejne pożyczki. To proste, ale bardzo ryzykowne rozwiązanie. Pożyczając pieniądze na spłatę swoich zobowiązań, można szybko wpaść w spiralę długów, przez co sytuacja dłużnika jest coraz gorsza.
Pomoc banku w spłacie kredytu gotówkowego
Nie możesz czasowo spłacać rat kredytu? Najlepiej od razu zgłoś się do banku lub przeczytaj swoją umowę kredytową. To pierwszy krok do tego, aby uniknąć jeszcze większych problemów finansowych.
Banki wiedząc, że na przestrzeni lat sytuacja ich klientów może być różna, zapewniają im możliwość m.in.:
- wakacji kredytowych – w zależności od banku maksymalny czas ich trwania wynosi od 1 do 6 miesięcy. W tym czasie kredytobiorca nie ma obowiązku płacenia rat. Biorąc wakacje kredytowe, trzeba liczyć się z tym, że okres spłaty kredytu wydłuży się. Mimo tego w przypadku problemów finansowych jest to świetnie rozwiązanie. W czasie wakacji kredytowych można na nowo poukładać swoje sprawy (np. znaleźć nową pracę), tak by móc regularnie spłacać kredyt;
- karencję w spłacie kredytu – decydując się na takie rozwiązanie, możesz przez od 1 do 6 miesięcy (w zależności od banku) spłacać jedynie odsetki. W ten sposób rata kredytu może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent.
Klientom z problemami finansowymi i kilkoma kredytami, którzy zgłaszają się do banku, bywa proponowana konsolidacja zadłużenia. Ich zobowiązania są wtedy „kumulowane”, tak by płacili niższą, jedną ratę. Jednocześnie spłacanie takiego kredytu konsolidacyjnego może być odroczone w czasie.
W przypadku firm, które potrzebują pieniędzy na rozwój lub ze względu na gorszą kondycję finansową, stosuje się inne rozwiązanie. Jest nim kredyt gotówkowy z odroczoną spłatą. Otrzymujący go kredytobiorca, zaczyna płacić raty dopiero po pewny czasie po wypłacie pieniędzy – dokładny termin tego jest wskazany w umowie kredytowej. Kredyt ten nie jest dostępny dla osób fizycznych.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kredytu?
Ten, kto wybrał wcześniej dobry kredyt gotówkowy. W znalezieniu odpowiedniej oferty banku pomoże ci ranking znajdujący się na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.
Wakacje w spłacie kredytu gotówkowego to wyłącznie dobra wola banku. O tym, czy kredytobiorca będzie mieć taką możliwość, decydują zapisy znajdujące się w umowie kredytowej. Banki oferujące wakacje kredytowe mogą też pobierać opłaty za ich udzielenie.
Ważne jest, aby przemyśleć, czy takie odroczenie spłaty rat jest na pewno konieczne. Banki oferują możliwość wakacji kredytowych tylko jeden raz w trakcie trwania umowy kredytowej. Dlatego warto rozważyć, czy sytuacja wymaga tego, aby o nie wnioskować, czy też lepiej zostawić sobie to koło ratunkowe na później.
Wniosek o wakacje kredytowe można dziś w większości przypadków złożyć online. Zwykle należy podać tam numer umowy kredytowej oraz podstawę prawną, z której wynika możliwość odroczenia spłaty kredytu (będzie to np. konkretny paragraf umowy kredytowej).
Podwinęła ci się noga, chwilowo nie masz pracy i wiesz, że będziesz mieć problem ze spłatą kredytu? Nie uciekaj przed tym problemem, a postaraj się go rozwiązać. Przejrzyj swoją umowę kredytową i zgłoś do banku – być może uda ci się skorzystać z wakacji kredytowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.