reklama

Biała lista VAT – co powinni wiedzieć przedsiębiorcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Biała lista VAT – co powinni wiedzieć przedsiębiorcy? - Zdjęcie główne

Biała lista VAT | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieBiała lista VAT to narzędzie, które umożliwia przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów w zakresie ich statusu VAT. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji oraz zapewnienie zgodności z przepisami podatkowymi. W naszym artykule sprawdzimy, dlaczego warto weryfikować kontrahentów na białej liście VAT, jakie dane można znaleźć na tej liście oraz jak szybko i łatwo sprawdzić status podatnika VAT przez internet.

Czym jest biała lista VAT?

Biała lista VAT to specjalny wykaz podatników VAT, który został uruchomiony 1 września 2019 roku. Zastąpił on trzy dotychczasowe rejestry: zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT podatników. Biała lista jest dostępna online i umożliwia sprawdzenie statusu podatnika VAT oraz jego rachunków bankowych.

Dzięki temu praktycznemu rozwiązaniu można łatwo zweryfikować, czy dany kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i upewnić się, że transakcje realizowane z jego udziałem są bezpieczne pod względem podatkowym. Informacje na białej liście są aktualizowane raz dziennie, w każdy dzień roboczy. Warto więc sprawdzić numer rachunku bankowego kontrahenta w dniu, w którym chcemy zrealizować przelew. Aby uniknąć problemów z rozliczeniem kosztów uzyskania przychodów, należy pamiętać, że rachunki bankowe muszą być zgodne z tymi, które widnieją na liście.

Dlaczego weryfikowanie kontrahentów na białej liście VAT jest tak ważne?

Biała lista podatników VAT pozwala nam łatwo i szybko weryfikować kontrahentów w zakresie statusu VAT. Przedsiębiorcy, którzy dokonują transakcji z kontrahentami znajdującymi się na liście, mogą uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z rozliczeniem podatku VAT. Warto mieć świadomość, że niesprawdzenie statusu kontrahenta może prowadzić między innymi do utraty prawa do odliczenia VAT.

Jakie dane znajdują się na białej liście podatników VAT?

Wykaz podatników VAT zawiera szczegółowe informacje dotyczące podatników, które mogą się przydać do oceny ich wiarygodności. Dane, które są aktualne na dzień złożenia zapytania, to:

  • Nazwa firmy lub imię i nazwisko osoby, która ją prowadzi;
  • Numer podatnika VAT, za pomocą którego podatnik został zidentyfikowany na potrzeby podatku;
  • Status podatnika VAT, który informuje nas, czy jest on czynnym podatnikiem VAT czy został zwolniony z obowiązku płacenia podatku VAT;
  • Numer REGON (jeśli został nadany).

Pozostałe dane możemy natomiast sprawdzić na dzień wskazany w zapytaniu, czyli na stan wcześniejszy niż data sprawdzania informacji w białej liście. Kontrola tych informacji obejmuje wybrany dzień, przypadający nie wcześniej niż w okresie 5 lat poprzedzających rok sprawdzenia podmiotu. Mowa tutaj o następujących danych:

  • Numer PESEL (o ile podmiot go posiada);
  • Numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (jeżeli został nadany);
  • Adres siedziby bądź miejsce prowadzenia działalności gospodarczej;
  • Adres stałego miejsca prowadzenia działalności albo miejsca zamieszkania;
  • Dane osób, które są uprawnione do reprezentowania podmiotu, w tym również imiona i nazwiska członków organu uprawnionego do reprezentacji;
  • Nazwiska prokurentów i wspólników;
  • Podstawa prawna decyzji dotyczących rejestracji lub jej odmowy;
  • Daty rejestracji, odmowy rejestracji a także wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia rejestracji jako podatnika VAT;
  • Numery rachunków rozliczeniowych, które mogą być rachunkami bankowymi albo imiennymi rachunkami w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Jak zweryfikować kontrahenta na białej liście VAT?

Aby zweryfikować danego kontrahenta, wystarczy skorzystać z powszechnie dostępnego narzędzia online, jakim jest internetowa wyszukiwarka biała lista VAT, udostępniana przez Ministerstwo Finansów. Proces weryfikacji jest prosty i intuicyjny, a jego przeprowadzenie zajmuje tylko kilka chwil. Wprowadzenie podstawowych danych kontrahenta (takich jak numer NIP czy nazwa firmy) pozwala na szybkie uzyskanie aktualnych informacji o jego statusie podatnika VAT.

Podczas weryfikacji kontrahenta upewnij się, że jego rachunek bankowy jest zgodny z danymi na liście. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności, warto skontaktować się z kontrahentem i wyjaśnić przyczyny.

Wyszukiwarka biała lista VAT – dlaczego warto z niej korzystać?

Internetowa wyszukiwarka białej listy VAT to wygodne narzędzie, które umożliwia przedsiębiorcom szybkie sprawdzenie, czy dany kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Dzięki niej można upewnić się, że wszystkie numery rachunków firmowych są zgodne z tymi znajdującymi się na liście. Regularne korzystanie z wyszukiwarki minimalizuje ryzyko związane z błędami podatkowymi i pozwala zachować zgodność z przepisami.

O czym jeszcze powinni pamiętać przedsiębiorcy?

Biała lista VAT to nie jedyna kwestia, z którą powinien zapoznać się każdy przedsiębiorca. Prowadząc własną firmę, warto również znać procedury związane z wystawianiem faktur. Wiedza o tym, jak wystawić fakturę, jest niezbędna, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w odpowiedni program program do faktur, który ułatwi i przyspieszy proces fakturowania oraz zapewni zgodność faktur z obowiązującymi przepisami.

Podsumowanie

Biała lista VAT jest nieodłącznym elementem zarządzania ryzykiem podatkowym w firmie. Dzięki niej przedsiębiorcy mogą w prosty sposób weryfikować dane swoich kontrahentów i unikać potencjalnych problemów z rozliczeniem należnego podatku VAT. Regularne korzystanie z baz Krajowej Administracji Skarbowej oraz bieżące monitorowanie danych na liście to klucz do osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu firmy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy