Reklama

Reklama

Ceny OC w Łodzi - ile wynoszą i jak obniżyć swoją składkę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ceny OC w Łodzi - ile wynoszą i jak obniżyć swoją składkę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Jak każdy właściciel pojazdu, co roku wydajesz relatywnie sporą sumę na obowiązkową polisę OC. Średni koszt ubezpieczenia w Łodzi plasuje się jednak na dość przeciętnym poziomie, jeżeli zestawi się go z cenami obowiązującymi w innych miastach wojewódzkich. Mimo to warto go obniżyć jeszcze bardziej, dlatego w poniższym artykule przedstawiamy metody, które na to pozwalają.

Reklama

Ceny OC w Łodzi

977 zł – tyle średnio trzeba było zapłacić za obowiązkową składkę OC w III kwartale 2020 roku. W IV kwartale kwota spadła do poziomu 937 zł (-4,27%). Tym samym w Łodzi odnotowano największy spadek średnich cen OC na tle wszystkich polskich miast wojewódzkich. Jest to o tyle ciekawe, że w ostatnich miesiącach 2020 roku w wielu miastach tendencja była odwrotna, tzn. zwyżkowa.

Niemal 1000 zł za ubezpieczenie to jednak wciąż spory wydatek. Mowa o średniej, ponieważ każdy właściciel pojazdu płaci indywidualnie wyliczaną składkę. Fakt mieszkania w Łodzi lub okolicach jest jednym z wielu czynników, które są brane pod uwagę w trakcie kalkulacji. Inne to np.:

  • przebieg historii ubezpieczeniowej,
  • doświadczenie w roli kierowcy i wiek właściciela,
  • wysokość zniżek za bezszkodową jazdę,
  • parametry pojazdu – m.in. rocznik, producent, model, wersja wyposażeniowa, pojemność silnika, zabezpieczenia antywłamaniowe,
  • sposób korzystania z auta i planowany przebieg roczny.

OC w Łodzi – płać jak najmniej

W przeciwieństwie do innych ubezpieczeń komunikacyjnych, OC jest obligatoryjne, więc obowiązuje każdego właściciela samochodu, motocykla czy ciągnika rolniczego. Autocasco czy assistance bez OC nie mają szczególnej wartości, ponieważ to właśnie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest wymagane przepisami, a brak ważnej polisy – surowo karany. Dopiero gdy posiadasz aktualne ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, zainteresuj się dodatkowymi możliwościami, jakie stwarzają wspomniane produkty.

Choć musisz mieć ważne OC, to masz prawo wybrać towarzystwo, w którym je wykupisz. Istnieje kilka sposobów na obniżenie składki – poniżej znajdziesz konkretne porady umożliwiające wygospodarowanie oszczędności w domowym budżecie.

Nie ubezpieczaj auta na raty

Wydatek na poziomie kilkuset, a nawet powyżej tysiąca zł jest odczuwalny nawet dla osób w stabilnej sytuacji finansowej. Dlatego wielu kierowców skłania się ku możliwości rozłożenia obowiązkowej płatności na raty, np. dwie, do zapłacenia w półrocznym odstępie. Niestety, oznacza to dodatkowe koszty, gdy zsumuje się koszt obu rat. Taniej jest zapłacić jednorazowo.

Uważaj na drodze

Bezpieczne poruszanie się po drodze minimalizuje ryzyko udziału w kolizji lub wypadku. Jest też premiowane przez ubezpieczycieli, którzy przyznają zniżki za bezszkodową jazdę. Standardowo po kilku latach można otrzymać nawet do 60% zniżek, choć są ubezpieczyciele oferujący je na rekordowym poziomie 70-80%. Spowodowanie kolizji lub wypadku skutkuje jednak zabraniem części składek.

Współdziel samochód

Ten sposób jest wybierany przede wszystkim przez młodych, początkujących kierowców traktowanych przez ubezpieczycieli nieufnie, a na dodatek nieposiadających zniżek za bezszkodową jazdę. Metoda polega na zarejestrowaniu samochodu razem z doświadczonym kierowcą i skorzystaniu z atrakcyjnych warunków OC przygotowanych dla niego.

Podsumowanie

Mieszkańcy Łodzi średnio płacą za OC mniej od gdańszczan, bydgoszczan czy wrocławian. Nie zmienia to faktu, że poszukują oszczędności, gdy przychodzi czas wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Jeśli interesują Cię dodatkowe polisy, np. autocasco, przeczytaj artykuł poświęcony temu zagadnieniu dostępny pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy