Reklama

Reklama

Co warto wiedzieć o automatyce przemysłowej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co warto wiedzieć o automatyce przemysłowej? - Zdjęcie główne

Co warto wiedzieć o automatyce przemysłowej?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Obecnie firmy skupiają się na maksymalnym zautomatyzowaniu procesów produkcyjnych. Pozwala to bowiem ograniczyć maksymalnie wydatki, a także zwiększyć efektywność produkcji. Automatyka przemysłowa jako dział automatyki, który zajmuje się automatyzacją procesów wytwarzania i procesów technologicznych, rozwija się w naprawdę szybkim tempie. Z pewnością z roku na rok będzie cieszyła się coraz większą popularnością.

Reklama

Czym jest automatyka przemysłowa?
Jak wspomnieliśmy na początku, automatyka przemysłowa jest jednym z działów automatyki, zajmującym się mechanizacją procesów produkcyjnych. Obejmuje to zarówno procesy produkcyjne, a także towarzyszące im procesy technologiczne. Dostarczaniem systemów automatyki przemysłowej zajmują się specjalne firmy, a jedną z najpopularniejszych jest EBMiA.pl oferująca wysokiej jakości czujniki pojemnościowe.

 

Poza procesami technologicznymi, automatyka przemysłowa odpowiada także za kwestie bezpieczeństwa pracy, a także pracowników. Z jej pomocą można stworzyć niezwykle złożone linie produkcyjne, na które składa się wiele różnych urządzeń. Każde z nich odpowiada za inne zadania, wchodzące w skład procesu produkcyjnego. Co więcej, praca tych maszyn kontrolowana jest przez systemy automatyki.

Jakie elementy wchodzą w skład linii produkcyjnej? Są to zarówno maszyny, komputery, urządzenia sterujące, narzędzia pomiarowe, konsole, jak i odpowiednie oprogramowanie, które steruje ich pracą oraz kontroluje wszystkie parametry. Z pomocą automatyki przemysłowej możliwe jest zatem stworzenie linii produkcyjnej od A do Z, a przy tym zredukowanie kosztów produkcji.

 

Dlaczego warto inwestować w automatykę przemysłową?
 

Rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej znakomicie wpływają na wydajność produkcji, stąd też przedsiębiorstwa chętnie w nie inwestują. Dzięki automatyce można wytwarzać znacznie większe ilości produktów, niż przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań produkcyjnych. Warto również dodać, że poprawa efektywności wiąże się jeszcze z jedną korzyścią, czyli z ograniczeniem kosztów wytwarzania towarów.

 

Oczywiście, sam zakup urządzeń, które wchodzą w skład automatyki przemysłowej, jest dużym wydatkiem, ale bezsprzecznie zapewnia to automatycznie również ogromną oszczędność. Cały proces jest bowiem w pełni zautomatyzowany i nie musi być w żaden sposób nadzorowany przez pracowników. Przedsiębiorstwo może więc zminimalizować liczbę zatrudnianych pracowników, ponieważ pracę wielu z nich mogą zastąpić maszyny. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy w miejscach niebezpiecznych dla człowieka. Warto w tym miejscu dodać, że redukcja etatów nie musi się dla wszystkich pracowników wiązać z utratą pracy. Zakłady, które wdrażają automatykę przemysłową, będą się bowiem rozwijały, a więc poszerzały zakres swojej działalności czy otwierały nowe filie, w których będą przecież musieli zatrudnić pracowników.

 

Artykuł dosatrczył dostawca automatyki przemysłowej – EBMiA.pl oferujący m.in sterowniki plc, serwonapędy, silniki krokowe, enkodery,  falowniki i wiele wiecej!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy