reklama
reklama

Czy kredyt to klucz do spełniania remontowych potrzeb?

Opublikowano:
Autor:

Czy kredyt to klucz do spełniania remontowych potrzeb? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieWiększość ludzi w mniejszym bądź większym stopniu przywiązuje wagę do tego, jak mieszka. Na ogół chcemy, aby nasze 4 kąty wyglądały schludnie i przede wszystkim, aby były funkcjonalne. Startujemy z różnych poziomów. Czasami kupiliśmy dom w stanie surowym, czasami mieszkanie, które wymaga generalnego remontu. Często zmienia się nasza sytuacja rodzinna i mieszkanie wymaga przearanżowania. Niezależnie od tego, czy planowany remont jest poważną inwestycją, czy jedynie odświeżeniem zawsze wiąże się z ponoszeniem kosztów. Niektórzy przez lata skrupulatnie odkładają pieniądze na nową łazienkę, inni nie mają wyboru i zmian muszą dokonać niemal natychmiast. Skąd wziąć pieniądze na remont mieszkania? Jaki rodzaj kredytu będzie odpowiedni na ten cel? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
reklama

Jak obliczyć ile pieniędzy potrzebujemy na remont?

Czy da się określić, ile dokładnie kosztuje remont mieszkania? Niestety nie. Wiele bowiem zależy od zakresu prac, powierzchni, która wymaga modernizacji, a także od jakości wykorzystanych materiałów i kosztów zatrudnienia wyspecjalizowanych pracowników. Nie bez znaczenia pozostaje lokalizacja mieszkania. W dużych miastach koszty mogą być sporo wyższe.

Na potrzeby artykułu przyjmijmy, że nasz remont obejmuje generalną modyfikację kuchni. Modernizacji wymagają meble, ściany i podłogi. W pierwszej kolejności zastanówmy się, jak chcemy, aby nasza wymarzona kuchnia wyglądała. Do budżetu remontowego możemy zatem wliczyć projekt kuchni wykonany przez architekta lub renowację, możemy zaaranżować we własnym zakresie. Kolejny etap to obliczenia powierzchni, którą chcemy zagospodarować. W tym celu możemy zgłosić się do firmy, która wykona dla nas meble na wymiar. Inną tańszą opcją będzie wybór kuchni modułowej z salonu meblowego. Już na tym etapie, aby wstępnie oszacować koszty, musimy wybrać wszelkie komponenty, z których kuchnia będzie wykonana. Pamiętajmy, że rodzaj wybranych materiałów znacząco wpływa na cenę. Następnym krokiem jest wybór wykończenia ścian i podłogi. Dużym kosztem remontu kuchni jest także wyposażenie. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, które urządzenia mogą zostać, a które koniecznie musimy wymienić? Zastanówmy się także nad tym, czy remont chcemy zlecić fachowcom, czy wykonamy go samodzielnie?

reklama

Dzięki tym kalkulacjom będziemy mogli wstępnie oszacować koszt całego remontu. Weźmy pod uwagę, że ceny materiałów budowlanych, mebli, artykułów AGD i wynagrodzenie ekipy remontowej poszybowały mocno w górę w ciągu kilku ostatnich lat. Przyjmuje się, że do naszej ostatecznej kwoty należy doliczyć dodatkowe 20, a nawet 30 procent, na nieprzewidziane wydatki.

Wiemy już mniej więcej, ile pieniędzy potrzebujemy. Teraz musimy się zastanowić, czy jesteśmy w stanie sfinansować remont samodzielnie z oszczędności, czy potrzebujemy w tym celu dodatkowych środków. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrealizować remontu z własnej kieszeni, to jaki produkt finansowy wybrać?

 Jaki rodzaj finansowania zaspokoi nasze remontowe potrzeby?

Wybór odpowiedniego produktu finansowego powinien być podyktowany dogłębnym rozważeniem swojej sytuacji materialnej i analizą swoich potrzeb. Jeśli chcemy przeprowadzić gruntowną renowację, z pewnością koszty będą spore. Szczególnie gdy modernizacja obejmuje więcej niż jedno pomieszczenie. W tym przypadku możemy nawet zaciągnąć kredyt hipoteczny. Tak, kredyty hipoteczne dostępne są nie tylko na zakup mieszkania lub budowę domu. Możemy z nich skorzystać, również wtedy, gdy chcemy zrobić remont lub przebudowę. Warunkiem koniecznym jest jednak posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej i nieruchomości, która będzie stanowiła zastaw.

reklama

Kolejnym produktem finansowym, który dobrze się sprawdzi w przypadku remontu, jest kredyt gotówkowy lub pożyczka na raty. Oba te produkty możemy przeznaczyć na dowolny cel, w tym również na remont. Co więcej, nie musimy się rozliczać przed instytucją finansującą z naszych wydatków, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Kredyt konsumencki, do którego wliczone są wymienione zobowiązania, może sięgać nawet 255 550 złotych. Za taką sumę można zrobić spory remont mieszkania. Należy jednak podkreślić, że im wyższa kwota zobowiązania, tym musimy się wykazać większą zdolnością kredytową i lepszą historią kredytową.

Jeżeli zgromadziliśmy oszczędności i zabrakło nam niewielkiej kwoty do ukończenia remontu, możemy skorzystać z zakupów na raty lub chwilówek. Pożyczki krótkoterminowe można na ogół pozyskać bardzo szybko i bez większych trudności, wymagają jednak spłaty w maksymalnie 90 dni.

reklama

Czy kredyt to klucz do spełniania remontowych potrzeb?

Nie da się ukryć, że kredyty i pożyczki w znacznym stopniu przyspieszają realizację zamierzonych celów. Szczególnie że dużo trudniej jest nam odkładać pieniądze, gdy nasz cel jest oddalony w czasie. Niekiedy zmiany potrzebujemy natychmiast, co bez wsparcia firm finansowych nie byłoby możliwe. Z pewnością kredyt jest kluczem do spełnienia naszych remontowych marzeń. Jednak zanim zdecydujemy się złożyć wniosek w banku lub firmie pożyczkowej, musimy ustalić swoje szanse na bezproblemową spłatę zobowiązania.

Trudno będzie nam się cieszyć pięknym wnętrzem, gdy zabraknie nam środków na zaspokajanie podstawowych potrzeb. Dlatego zawsze w pierwszej kolejności należy mierzyć siły na zamiary. Jak to zrobić w kontekście zobowiązań finansowych? Znamy już szacunkowy koszt remontu, teraz należy się zastanowić, czy cały remont finansujemy z pieniędzy banku lub firmy pożyczkowej, czy mamy na ten cel odłożone środki. Tym sposobem odpowiedzieliśmy sobie na kolejne pytanie, ile musimy pożyczyć. Następną łamigłówką, przed którą stoimy, jest kwota, którą jesteśmy w stanie miesięcznie przeznaczyć na spłatę zobowiązania.

reklama

W celu określenie wysokości raty musimy obliczyć nasz comiesięczny budżet domowy. W tym celu od wszystkich osiąganych dochodów należy odjąć wszystkie koszty. Pozostałą kwotę możemy przeznaczyć na spłatę raty. Jeżeli nie dysponujemy środkami po opłaceniu wszystkich bieżących płatności, musimy wziąć pod uwagę, że nie stać nas na spłatę rat, a tym samym na remont. Zadłużanie się w takiej sytuacji jest bardzo ryzykowne. Więcej informacji o tym, jak obliczyć budżet domowy i zdolność kredytową można znaleźć na stronie internetowej lendup.pl.

Jeżeli dysponujemy wolną kwotą na ratę, możemy przejść do obliczenia, w jakim czasie jesteśmy w stanie całkowicie spłacić swój dług. Pamiętajmy także o tym, że im dłuższy okres kredytowania, tym poniesiemy wyższe koszty.

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt?

Gdy znamy już wysokość kredytu i kwotę, którą możemy co miesiąc przeznaczać na jego spłatę, to czas na poszukiwania najkorzystniejszego kredytu. Co będzie świadczyło o jego atrakcyjności? Z pewnością jak najniższe oprocentowanie, ale także niska prowizja i opłaty pozaodsetkowe. Istotne jest także RRSO – warto by kształtowało się na niskim poziomie. Nie bez znaczenia jest również elastyczność banku lub firmy pożyczkowej. Pamiętajmy o tym, aby zawsze dokładnie zapoznać się z podpisywaną umową. W razie niejasności można poprosić przedstawiciela banku lub firmy pozabankowej o wyjaśnienie. Przy zobowiązaniach na wysokie kwoty można również skorzystać ze wsparcia doradcy kredytowego. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić sporo czasu i sporo pieniędzy.



reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama