Dieta wegetariańska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Dieta wegetariańska - Zdjęcie główne

Dieta wegetariańska | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Jeszcze do niedawna dieta wegetariańska kojarzyła się głównie z narzuceniem sobie zbyt wielu ograniczeń w żywieniu, powtarzalnymi posiłkami oraz niedostarczaniem odpowiedniej ilości witamin. Dziś wegetarianizm, po gruntownej przemianie i dynamicznym rozwoju, jest jednym z najczęściej wybieranych systemów odżywiania, ale również swojego rodzaju stylem życia. Każdego roku, także w Polsce, grono zwolenników wegetarianizmu powiększa się.

Rodzaje i zasady diety wegetariańskiej

Często mówimy, że wegetarianizm polega na eliminacji mięsa z codziennej diety. Choć jest to po części prawda, tego rodzaju dieta ma kilka wariantów. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest laktoowowegetarianizm, polegający na wykluczeniu mięsa, ryb i owoców morza, ale dopuszcza spożywanie mleka oraz jaj. Istnieje również grupa zwolenników diety wykluczającej dodatkowo jaja — taki sposób żywienia nosi nazwę laktowegetarianizm. Z kolei w owowegetarianizmie możemy spożywać jaja i produkty pochodzenia roślinnego. Bardzo często wybierany jest pescowegetarianizm, który cechuje się włączeniem ryb do diety, oczywiście wykluczając pozostałe mięso. Ten rodzaj sprawdza się z uwagi na fakt, że ryby posiadają odpowiednie ilości kwasów tłuszczowych omega-3, witamin i minerałów.  Warto nadmienić, że weganizm również jest odmianą wegetarianizmu, choć najbardziej skrajną. W tej diecie eliminujemy wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego — mięsa, jaja, mleko, czy też miód, a nawet kosmetyki, leki i odzież, które wykorzystują produkty pochodzące od zwierząt. Powszechnie uważa się, że wegetarianizm to po prostu świadome spożywanie posiłków. Sam w sobie jest uważany za zdrowe podejście do odżywiania. W zależności od preferencji człowieka może cechować go także całkowita eliminacja lub znaczne ograniczenie stosowania wszelkiego rodzaju używek.

Mit na temat diety wegetariańskiej

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych opinii o diecie wegetariańskiej jest problem z dostarczeniem wielu ważnych dla organizmu mikro i makroskładników. Owszem, stosowanie takiej diety może powodować niedobór białka, witamin D oraz B12, wapnia, żelaza lub cynku. Tak się jednak nie stanie, jeśli dieta jest przemyślana i odpowiednio zbilansowana. Nieodpowiednie stosowanie zasad w wegetarianizmie ujawnia się nawet po kilku latach. Na pewnym etapie, posiłki mogą wydawać się nam niezbyt smaczne lub powtarzalne. Pomocna może być dieta pudełkowa https://afterfit-catering.pl/szczecin/, która uwzględni nasze ulubione produkty. Dzięki temu unikniemy monotonii oraz będziemy mieć pewność, że pokrywamy dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dobre planowanie diety jest podstawą do dobrego zdrowia.   

Planowanie diety wegetariańskiej

Planując dietę na własną rękę, zadbajmy o dostarczenie niezbędnej ilości żelaza oraz witaminy B12. W Polsce, od późnej jesieni do końca zimy, nie zapominajmy o witaminie D, której w tym okresie jest trudniej dostarczyć, aniżeli w pozostałych porach roku. Jeśli okaże się, że przy rodzaju wegetarianizmu, który stosujemy, istnieje ryzyko niedoboru istotnych witamin, wówczas niezbędna będzie dodatkowa ich suplementacja. Rozważmy także laktoowowegetarianizm, który zapobiega niedoborom witamin i minerałów. Początki diety mogą być trudne i czasochłonne. Wybierając dietę pudełkową dostosowaną dla nas możemy na moment zapomnieć o przygotowywaniu sobie posiłków. Stawiajmy na produkty, które mają prosty skład i są odpowiednie dla wegetarian. Dieta wegetariańska to nie tylko samo jedzenie, ale także prowadzenie świadomego, zdrowego stylu życia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy