Reklama

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła? - Zdjęcie główne

Co to jest pompa ciepła i jak działa? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością jako alternatywne źródło pozyskiwania energii cieplnej. Przybywa osób stosujących to rozwiązanie w swoich domach. Nic dziwnego, gdyż ma ono sporo zalet.

Obecnie coraz większy nacisk kładziemy na ochronę środowiska, chcemy generować jak najmniej zanieczyszczeń, by nie niszczyć planety Ziemi. Zwracamy też rosnącą uwagę na koszta życia i usiłujemy je obniżać. Pompa ciepła idealnie sprawdza się w obu tych zakresach. Zalicza się do alternatywnych źródeł energii, a przy tym generuje oszczędności na ogrzewaniu domu.

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Na początek zdefiniujmy, czym jest pompa ciepła. Otóż, jest ona urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną nagromadzoną w środowisku: gruncie, wodzie lub powietrzu, którą pobiera, a następnie kieruje do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Co istotne, pompa ciepła działa w 75 proc. w oparciu o zasoby naturalne, a jedynie w 25 proc. wymaga do swojej pracy energii elektrycznej.

Cały system ogrzewania składa się z następujących elementów:

1) dolne źródło ciepła: grunt, woda lub powietrze;

2) pompa ciepła - pobiera energię i z pomocą czynnika chłodzącego transportuje ją do instalacji grzewczej;

3) górne źródło ciepła - czyli instalacja grzewcza w budynku.

Pompa ciepła służyć może zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia budynku, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Może stanowić samodzielne źródło ciepła lub współdziałać z innym systemem grzewczym, takim jak kocioł gazowy, olejowy bądź na paliwo stałe.

Uwaga - pompa ciepła nie produkuje energii cieplnej, lecz jedynie pobiera ją ze źródeł naturalnych.

Jakie są główne zalety pompy ciepła?

Instalacja pompy ciepła w swoim gospodarstwie domowym niesie ze sobą szereg korzyści. Można tu wymienić chociażby następujące:

1) Stosowanie tych urządzeń, korzystających z odnawialnych źródeł energii (OZE), jest wspierane przez Unię europejską i dofinansowywane z funduszy unijnych.

2) Pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin, pomaga obniżyć emisję CO2 przeciętnie o około 20 proc. w stosunku do kotłów gazowych i umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych.

3) Charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną.

4) Zapewnia niższe koszta eksploatacji niż kocioł gazowy - o 35-45 proc. w przypadku pompy powietrznej i 50 proc. w przypadku gruntowej, przy instalacji płaszczyznowej.

5) Może skutecznie i bardzo małym kosztem chłodzić pomieszczenia w budynku.

6) W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i ściennym zapewnia najwyższy możliwy komfort cieplny.

7) Niezawodność i trwałość.

8) Podnoszą wartość budynku, w jakim są zamontowane.

9) Całościowo są znacznie tańsze niż kocioł i kotłownia na paliwo stałe.

10) Prostota obsługi.

11) Pompy ciepła stanowią doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej.

12) Są bezpieczne w eksploatacji.

Te i wiele innych zalet sprawiają, że pompa ciepła zdecydowanie jest urządzeniem, w które warto zainwestować.

Jak znaleźć dobrego sprzedawcę pomp ciepła?

Aby pompa ciepła została prawidłowo zainstalowana i dobrze pełniła swoje zadanie, ciesząc nas bezawaryjnością, musi się tym zająć profesjonalna firma. Dobrego sprzedawcę pomp ciepła najlepiej szukać za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, np.: https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla. Na stronie zamieszczone są oferty najlepszych firm z wybranej okolicy. Przykładowo, jeśli mieszkamy w Łodzi, łódzkich sprzedawców pomp ciepła znajdziemy tutaj: https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla/lodz. Wszystkie oferty są sprawdzone, można je łatwo porównać i szybko nawiązać kontakt z wykonawcą. Istnieje też możliwość zamieszczenia własnego ogłoszenia - wówczas to sprzedawcy pomp ciepła sami się do nas zgłoszą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy