Obecnie coraz większy nacisk kładziemy na ochronę środowiska, chcemy generować jak najmniej zanieczyszczeń, by nie niszczyć planety Ziemi. Zwracamy też rosnącą uwagę na koszta życia i usiłujemy je obniżać. Pompa ciepła idealnie sprawdza się w obu tych zakresach. Zalicza się do alternatywnych źródeł energii, a przy tym generuje oszczędności na ogrzewaniu domu.
Co to jest pompa ciepła i jak działa?
Na początek zdefiniujmy, czym jest pompa ciepła. Otóż, jest ona urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną nagromadzoną w środowisku: gruncie, wodzie lub powietrzu, którą pobiera, a następnie kieruje do instalacji grzewczej znajdującej się wewnątrz budynku. Co istotne, pompa ciepła działa w 75 proc. w oparciu o zasoby naturalne, a jedynie w 25 proc. wymaga do swojej pracy energii elektrycznej.
Cały system ogrzewania składa się z następujących elementów:
1) dolne źródło ciepła: grunt, woda lub powietrze;
2) pompa ciepła - pobiera energię i z pomocą czynnika chłodzącego transportuje ją do instalacji grzewczej;
3) górne źródło ciepła - czyli instalacja grzewcza w budynku.
Pompa ciepła służyć może zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia budynku, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Może stanowić samodzielne źródło ciepła lub współdziałać z innym systemem grzewczym, takim jak kocioł gazowy, olejowy bądź na paliwo stałe.
Uwaga - pompa ciepła nie produkuje energii cieplnej, lecz jedynie pobiera ją ze źródeł naturalnych.
Jakie są główne zalety pompy ciepła?
Instalacja pompy ciepła w swoim gospodarstwie domowym niesie ze sobą szereg korzyści. Można tu wymienić chociażby następujące:
1) Stosowanie tych urządzeń, korzystających z odnawialnych źródeł energii (OZE), jest wspierane przez Unię europejską i dofinansowywane z funduszy unijnych.
2) Pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin, pomaga obniżyć emisję CO2 przeciętnie o około 20 proc. w stosunku do kotłów gazowych i umożliwia wielokrotną redukcję emisji gazów cieplarnianych.
3) Charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną.
4) Zapewnia niższe koszta eksploatacji niż kocioł gazowy - o 35-45 proc. w przypadku pompy powietrznej i 50 proc. w przypadku gruntowej, przy instalacji płaszczyznowej.
5) Może skutecznie i bardzo małym kosztem chłodzić pomieszczenia w budynku.
6) W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i ściennym zapewnia najwyższy możliwy komfort cieplny.
7) Niezawodność i trwałość.
8) Podnoszą wartość budynku, w jakim są zamontowane.
9) Całościowo są znacznie tańsze niż kocioł i kotłownia na paliwo stałe.
10) Prostota obsługi.
11) Pompy ciepła stanowią doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej.
12) Są bezpieczne w eksploatacji.
Te i wiele innych zalet sprawiają, że pompa ciepła zdecydowanie jest urządzeniem, w które warto zainwestować.
Jak znaleźć dobrego sprzedawcę pomp ciepła?
Aby pompa ciepła została prawidłowo zainstalowana i dobrze pełniła swoje zadanie, ciesząc nas bezawaryjnością, musi się tym zająć profesjonalna firma. Dobrego sprzedawcę pomp ciepła najlepiej szukać za pośrednictwem portali ogłoszeniowych, np.: https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla. Na stronie zamieszczone są oferty najlepszych firm z wybranej okolicy. Przykładowo, jeśli mieszkamy w Łodzi, łódzkich sprzedawców pomp ciepła znajdziemy tutaj: https://www.oferteo.pl/pompy-ciepla/lodz. Wszystkie oferty są sprawdzone, można je łatwo porównać i szybko nawiązać kontakt z wykonawcą. Istnieje też możliwość zamieszczenia własnego ogłoszenia - wówczas to sprzedawcy pomp ciepła sami się do nas zgłoszą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.