Reklama

Do czego służą sprężyny naciskowe? Odpowiadamy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Do czego służą sprężyny naciskowe? Odpowiadamy - Zdjęcie główne

Do czego służą sprężyny naciskowe? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie O funkcjonalności maszyn, urządzeń, czy zwykłych przedmiotów codziennego użytku, często decydują niewielkie i niepozorne elementy. Są nimi między innymi sprężyny naciskowe, których zastosowanie jest bardzo powszechne i uniwersalne. Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?

Sprężyny naciskowe, czyli zwoje metalowe

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są sprężyny naciskowe. Otóż mowa tutaj o zwojach metalowych, wyróżniających się dużą sprężystością. Wykonane z metalu, najczęściej ze stali, są zdolne do przyjmowania bardzo dużych obciążeń. 

Na rynku funkcjonuje wiele różnych rodzajów produktów tego typu. Najpowszechniejsze są sprężyny naciskowe, dostępne np. w ofercie Cloos.pl.

Można tu wskazać na modele:

faliste,

stożkowe,

walcowe,

wibracyjne.

Jak można wywnioskować z samych nazw, poszczególne sprężyny różnią się przede wszystkim kształtem. Ten zaś determinuje ich zastosowanie. Niemniej należy mieć na uwadze, że poszczególne typy, na przykład sprężyny walcowe naciskowe, również różnią się między sobą rozmaitymi parametrami.

Charakterystyka sprężyny naciskowej

O cechach sprężyny naciskowej decyduje między innymi wspomniany wcześniej kształt. Poza tym sprężyna stożkowa naciskowa, czy też model walcowy, posiada swój własny zakres sprężania czy też wytrzymałość. Zatem charakterystyka sprężyny naciskowej jest zależna od konkretnego jej typu.

Klasyczne modele, przeznaczone do wypełniania najprostszych zadań, są wykonywane z relatywnie mało odpornej stali. Natomiast to najtrudniejszych zadań przeznacza się sprężyny wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na działanie szeregu czynników fizycznych i chemicznych.

Sprężyny naciągowe w przemyśle

Jeśli chodzi o zastosowanie sprężyn naciągowych, przede wszystkim wykorzystuje się je w przemyśle. Za sprawą swojej zdolności do uginania pod wpływem nacisku, często pełnią funkcję amortyzatorów. Nawet duży ciężar nie spowoduje zniszczenia sprężyny, dzięki czemu może ona przyjmować na siebie obciążenia. Tym samym umożliwia pracę ciężkich maszyn.

Warto zaznaczyć, że występują zarówno sprężyny naciskowe długie, jak i krótkie. Różnorodność jest duża, a wybór należy uzależnić od obciążeń występujących w danej maszynie, a także od jej wymiarów. Sprężyny stanowią elementy konstrukcyjne nie tylko dużych maszyn przemysłowych, ale też narzędzi wykorzystywanych w warsztatach.

Zastosowanie poza przemysłem

Na sprężyny określane jako naciskowe można natrafić nie tylko w przemyśle. Są one obecne również w wielu przedmiotach, z których każdy z nas korzysta w domu. Wypełniają wiele mebli, takich jak sofy, kanapy czy wersalki. Dzięki nim siedzenia nie ulegają zniszczeniom z powodu obciążenia.

Specyficzne sprężyny są obecne także w pojazdach. W niemal wszystkich samochodach osobowych oraz w licznych motocyklach stanowią nieodłączne elementy zawieszenia.

Sprężyna dopasowana do potrzeb

Nie ma wątpliwości, że aby sprężyny naciskowe dobrze wypełniały swoje funkcje, muszą być dobrze dobrane. Kluczowy jest wybór właściwego rozmiaru i kształtu. Dzięki niemu sprężynę można idealnie wpasować w daną konstrukcję, co jest istotne w kontekście poprawnej pracy sprzętu. 

Należy także wykonać obliczenia dotyczące wymaganych parametrów sprężyny. Przede wszystkim mowa tutaj o wytrzymałości na obciążenia. Niemniej istotna jest też odporność na działanie czynników chemicznych i fizycznych. Polecamy zatem zakup sprężyn u fachowców. 

Najczęściej oferują oni nie tylko sprzedaż sprężyn, ale również doradztwo. Po zapoznaniu się z indywidualnymi potrzebami klienta wskazują produkty, które sprostają oczekiwaniom i doskonale sprawdzą się w konkretnym rodzaju działalności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy