Windykacja nie musi przekreślać relacji z dłużnikiem
Wbrew pozorom i wyobrażeniom większości ludzi, windykacja nie oznacza od razu działań sądowych czy komorniczych. Pierwszy etap jest polubowny i opiera się głównie na kontakcie z samym dłużnikiem. Obejmuje więc niezwykle skuteczne czynności przedsądowe, czyli działania terenowe oraz dostarczanie dłużnikowi przedsądowych wezwań do zapłaty.
Prawnicy niejednokrotnie podejmują czynności mające na celu szybką spłatę zobowiązania. Nie angażują w to sądu ani komornika, korzystając z własnej wiedzy i umiejętności negocjacyjnych. Zazwyczaj przynosi to oczekiwane rezultaty, a wierzyciel otrzymuje zaległą należność. Wszystko to z dbałością o zachowanie pozytywnych relacji biznesowych z dłużnikiem, który jest jednocześnie kontrahentem. W przypadku kancelarii windykacyjnych w ten sposób kończy się 73% spraw.
Oczywiście nie zawsze tak jest. Czasem, zwykle przez problemy finansowe dłużnika, uzyskanie spłaty nie jest możliwe na drodze polubownej. Wtedy w grę wchodzą działania twarde, czyli windykacja sądowa i komornicza.
Wówczas wierzyciel otrzymuje od firmy lub kancelarii windykacyjnej informacje na temat możliwych dalszych działań. Dowiaduje się o ewentualnych kosztach i zagrożeniach. Decydując się na postępowanie sądowe, powierza kancelarii kolejne czynności i formalności, co prowadzi do ostatecznego zakończenia sprawy.
Pieczęć kancelarii robi lepsze wrażenie
Nie ma wątpliwości, że obecność pieczęci kancelarii prawnej działa motywująco na dłużnika. Powód jest prosty: taki dokument sugeruje, że wierzyciel nie zawaha się podjąć dalszych kroków prawnych. Dysponuje wsparciem prawników, co zwiększa szanse na odzyskanie należności na drodze sądowej. Dlatego tak wiele spraw z udziałem kancelarii kończy się właśnie na etapie polubownym.
Poza tym pomoc prawnika to ogromna oszczędność czasu. Samodzielne prowadzenie windykacji wiąże się z koniecznością sprawdzenia wielu przepisów i procedur. Za to prawnicy działają w pełni legalnie i zgodnie z wypracowanymi, zgodnymi z prawem zasadami. Podejmowane przez nich czynności są sprawdzone i skuteczne, co udowadnia m.in. liczba wygranych spraw. Oprócz tego pomoc prawnika eliminuje ryzyko wystąpienia błędów, np. źle napisanego pozwu czy niedotrzymywania terminów.
Podsumowanie: firma czy kancelaria windykacyjna?
Wnioski są następujące: dobra kancelaria windykacyjna jest tym, co daje większą gwarancję sukcesu w starciu z dłużnikiem. Pozwala na rozwiązanie sprawy w sposób polubowny, a w razie problemów na płynne przejście do postępowania sądowego i komorniczego.
Oczywiście kancelaria kancelarii nierówna. Dlatego warto celować w te podmioty, które specjalizują się w windykacji należności i zatrudniają zespół ekspertów oraz doświadczonych prawników. W przypadku Łodzi, można skorzystać np. z usług kancelarii RPMS: https://rpms.pl/windykacja-lodz/, która oferuje darmową wycenę i wstępną weryfikację sprawy. Dzięki temu od razu sprawdzimy, czy nasza sytuacja kwalifikuje się do postępowania windykacyjnego i jak wyglądają ewentualne koszty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.