Tak duży wzrost cen nieruchomości to skutek kilku zjawisk:
1.) Mniejszej dostępności mieszkań na rynku, wg wielu konsumentów znikają jak świeże bułeczki;
2.) Wzrostu cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy;
3.) Zmian w zachowaniach konsumentów oraz stylu życia spowodowanych pandemią COVID-19;
4.) Dużej aktywności inwestycyjnej części społeczeństwa, która swoje nadwyżki finansowe lub oszczędności lokuje w nieruchomościach;
5.) Obniżce stop procentowych, przez co kredyt hipoteczny jest tańszy, a to powoduje wzrost popytu na nieruchomości.
Obniżka stóp procentowych i stosunkowe tanie kredyty hipoteczne napędzają popyt i inwestycje w nieruchomości. Nie bez znaczenia jest również dobra sytuacja na rynku pracy oraz wzrost wynagrodzeń. To powoduje, że banki chcą i mogą udzielać kredytów hipotecznych. Pomimo tego, że proces kredytowy w wielu z nich znacznie się wydłużył. W niektórych bankach sięga nawet 3-4 miesiące.
Dlatego decydując się na zakup mieszkania na kredyt hipoteczny, warto jest znaleźć jak najlepsze rozwiązanie kredytowe. Jak to zrobić? I na co zwrócić szczególną uwagę?
W Polsce działa kilkanaście banków, które posiadają w swojej ofercie kredyt hipotecznych. Decydując się samemu na poznanie wszystkich lub chociaż większości ofert tych banków, można się pogubić i stracić sporo czasu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy Eksperta kredytowego.
Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego warto powierzyć tą transakcję osobie, która jest specjalistą w tej dziedzinie. Oczywiście zawsze warto zapytać o polecenia znajomych lub opinie na temat eksperta z którym współpracowali inni. Warto również spotkać z taką osobą. Spotkanie daje dużo wiedzy na temat pracy tej osoby, podejścia do klienta oraz obrazuje poziom wiedzy i kompetencji.
Pamiętaj:
- Współpraca z Ekspertem Kredytowym jest bezpłatna, nie wpływa też na cenę kredytu – gwarantuje to konsumentowi Ustawa o kredycie hipoteczny oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami;
- Ekspert kredytowy prezentuje i współpracuje z większością banków komercyjnych na polskim rynku;
- Warto złożyć z Ekspertem kredytowym wnioski do m.in. dwóch banków, uważane jest to za komfort pracy dla klienta i dla pośredników kredytowych oraz jest alternatywą przy finalnej decyzji;
- Ekspert kredytowy jest z klientem przez cały proces kredytowy, od prezentacji i wyboru oferty po składanie wniosków i analizę umowy kredytowej, jeżeli jest taka potrzeba wybierze się również z Wami na podpisanie umowy kredytowej;
- Eksperci pomagają przy stworzeniu kosztorysu budowy lub remontu czy wyborze rzeczoznawcy w celu przygotowania operatu majątkowego.
Od czego warto zacząć wybierając kredyt? Zbadaj zdolność kredytową i oblicz ratę.
Decydując się na zakup mieszkania warto zacząć od zbadania zdolności kredytowej, dokładnego wyliczenia maksymalnych kwot kredytu przy założeniu obecnych dochodów, zobowiązań i innych czynników wpływających na zdolność kredytową. Warto pamiętać, że Banki zdolność wyliczają wg własnych zasad i finalnie będzie ona się różnić w każdym z nich. Drugim istotnym elementem jest poznanie miesięcznych kosztów kredytowych, w tym wysokości raty. To powinno odpowiedzieć na pytanie czy koszty związane z obsługa kredytu nie przerosną naszych możliwości i nie wywrócą do góry nogami budżetu domowego. Pod uwagę trzeba wziąć również koszty okołokredytowe: jak ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości czy koszty związane z obsługą rachunku bankowego w wybranym banku. Dlatego istotne jest, żeby trafić do osoby, które dokładnie wytłumaczy nam wszystkie parametry wybranych ofert.
Kolejnym ważnym elementem wyboru najlepszego kredytu hipotecznego jest wysokość posiadanego wkładu własnego, to przekłada się na kwotę kredytu, koszt kredytu, dostępność ofert oraz nasze bezpieczeństwo. Obecnie minimalny wkład własny to 10%, natomiast przy wkładzie na poziomie 20% i większym, mamy większy wybór ofert kredytu hipotecznego i są ona znaczenie korzystniejsze. Warto pamiętać, że na samym wstępnie wnioskowania o kredyt hipoteczny nie musimy dokumentować wkładu własnego. Będzie on potrzebny dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu aktu notarialnego. Jeżeli potrzebujemy kredytu na budowę domu to warto wiedzieć, że działka, wszelkie materiały i koszty poniesione z budową domu, będą stanowić wkład własny w całą inwestycję. Jeżeli nie dysponujemy wkładem własnym to warto przemyśleć jak go zdobyć, być może odłożyć inwestycję w czasie lub skonsultować z Ekspertem kredytowym jakie mamy możliwości. To wszystko powinno być zrobione zanim zostanie podpisania umowa przedwstępna zakupu lokalu.
Wybierając już docelowy kredyt hipoteczny warto kierować się marżą tego kredytu, bo to ona finalnie wpływa najbardziej na całkowity koszt kredytu. Na jej podstawie bank wylicza oprocentowanie. Ważnym aspektem są również dodatkowe koszty ujęte w skali miesiąca np. wspomniane wyżej koszty ubezpieczeń. Coraz więcej klientów wyczulonych jest również na produkty dodatkowe i silne związanie klienta z bankiem. Należy dokładnie poznać wszystkie parametry kredytu oraz cały proces, żeby wybrać rozwiązanie, które będzie dla nas dobre i pozwoli spełnić marzenia związane z nową nieruchomością.
Jak widać, uzyskanie najlepszego kredytu hipotecznego wymaga wiedzy rynkowej i produktowej, dlatego dobrze jest skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji Ekspertów Kredytu Hipotecznego, tak żeby poznać swoje szanse i możliwości na uzyskanie najlepszego kredytu hipotecznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.