Reklama

Reklama

Działamy na rzecz ekomiasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Działamy na rzecz ekomiasta - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Veolia Energia Łódź jest kluczowym przedsiębiorstwem w infrastrukturze Łodzi, zapewniającym zaopatrzenie miasta w ciepło systemowe, które dostarcza do budynków mieszkalnych, zakładów pracy i instytucji publicznych, w tym do placówek służby zdrowia i oświatowych. Odpowiedzialnie podchodząc do wyzwań środowiskowych stawianych przed branżą energetyczną dąży do systematycznej poprawy efektywności energetycznej zarządzanych urządzeń i instalacji, dywersyfikacji paliw stosowanych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz ograniczania wpływu działalności na środowisko. Podejmuje również szereg działań edukacyjnych na rzecz społeczności lokalnej aby wspólnie kształtować postawy środowiskowe.

Reklama

Wszyscy mamy wyzwania klimatyczne

Veolia w łódzkich elektrociepłowniach produkuje energię elektryczną i ciepło systemowe w jednym procesie technologicznym, czyli w kogeneracji. W porównaniu do ciepłowni i elektrowni, gdzie oddzielnie produkowane są odpowiednio ciepło i energia elektryczna, w elektrociepłowni wytwarzane są dwa produkty jednocześnie. To pozwala przede wszystkim na ograniczenie zużycia paliw o ok. 30 proc. wobec produkcji rozdzielnej, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w ograniczeniu wpływu produkcji na środowisko.

Działania na rzecz środowiska każdy z nas może zacząć od siebie. Pierwszy krok to oszczędzanie, a więc niemarnowanie ciepła i energii elektrycznej. Kształtowanie postaw i nawyków tak, aby efektywnie korzystać z energii jest ważnym elementem odpowiedzialności każdego z nas za aktualny rozwój i przyszłość naszej planety. Zmiana nieistotnych z pozoru zachowań może spowodować oszczędności ciepła i energii elektrycznej oraz zredukować emisję gazów cieplarnianych, a przez to wnieść wkład w ochronę środowiska naturalnego.

Czym skorupka za młodu…

Zachowania ekologiczne powinniśmy kształtować od najmłodszych lat. Dlatego Veolia jako uczestnik Programu Promocji Ciepła Systemowego, promuje edukację najmłodszych przy zastosowaniu zestawu bajkowo ilustrowanych, angażujących materiałów o nazwie „Lekcje Ciepła”. Cykl bajek o „Czerwonym Kapturku w mieście” przygotowany został z myślą o uczniach nauczania początkowego i pierwszych klas szkół podstawowych. Uczniowie dowiadują się z nich, jak powstaje ciepło, w jaki sposób dociera ono do mieszkań oraz jak można je oszczędzać. Poznają także pojęcie smogu i uczą się, jak można z nim walczyć.

Zajęcia dla najmłodszych powstały przy wsparciu fundacji Montessori Bona Ventura w Szczecinie, a pogram edukacyjny Lekcje Ciepła został wyróżniony w 2019 roku przez Komisję Europejską w ramach organizowanego corocznie Tygodnia Zrównoważonej Energii (European Sustainable Energy Week).

Program trwa od 2013 roku i stale rozwija się o nowe materiały edukacyjne. Program jest dostępny online.

Ciepła Sobota z Veolią

Veolia Energia Łódź od ponad dekady zawsze w trzecią sobotę września organizuje Ciepłą Sobotę z Veolią - Drzwi Otwarte w elektrociepłowni EC4. Tego dnia inżynierowie na co dzień pracujący w największej łódzkiej elektrociepłowni prezentują cały cykl technologiczny produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w kogeneracji oraz kluczowe instalacje środowiskowe dbające o ograniczanie emisji. Łodzianie oglądają gospodarkę paliwową, kotłownię, maszynownię i nastawnię, która pełni rolę centrum dowodzenia zakładem. Skala procesu oraz urządzeń biorących w nim udział zawsze budzi zdumienie mieszkańców miasta odwiedzających „Czwórkę”. Oprócz zwiedzania elektrociepłowni co roku przygotowywanych jest szereg atrakcji, w tym  warsztaty ekologiczne oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi – partnerami Veolii Energii Łódź.

Jednak istotą organizacji takiego dnia jak Ciepła Sobota jest zawsze edukacja o tym skąd się bierze ciepło w naszych domach i miejscach pracy oraz dlaczego ciepło wyprodukowane w elektrociepłowni jest jednym z najlepszych sposobów na walkę ze smogiem.

W tym roku COVID-19 pokrzyżował plany organizacji Drzwi Otwartych w EC4 w tradycyjnej formie bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami. Jednak pracujemy nad propozycją wirtualnej wycieczki po zakładzie. Póki co zapraszamy do foto relacji z ubiegłorocznej Ciepłej Soboty >>>

Przetwarzanie energii w EC1

Veolia Energia Łódź jest pierwszym partnerem Centrum Nauki i Techniki EC1 i to właśnie w tej części, która dotyczy produkcji energii. Wystawa mieści się w historycznej, zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1, m.in. w dawnej maszynowni, pompowni, kotłowni i rozdzielni, gdzie oryginalne wyposażenie połączono z nowoczesnymi instalacjami. Ścieżka edukacyjna „Przetwarzanie energii” jest unikatem na europejską skalę i prezentuje krok po kroku proces wytwarzania energii w klasycznej elektrowni.

W tym roku Veolia uruchamia wspólnie z EC1 cykl edukacyjny online o historii łódzkiej energetyki i roli tej branży dla rozwoju miasta. Nie zabraknie w nim jak zwykle ciekawostek technologicznych. ZOBACZ >>>

Powietrze można zobaczyć

Veolia Energia Łódź wspólnie z Airly oraz klientami ciepła systemowego prowadzi projekt, którego celem jest pomiar jakości powietrza w różnych częściach miasta. Do tej pory w ramach tej współpracy zamontowanych zostało 20 czujników jakości powietrza. Wyniki pomiarów można sprawdzić pod adresem www.airly.eu oraz w aplikacjach mobilnych na system Android i iOS. Obecnie łódzka Veolia analizuje kolejne lokalizacje, gdzie mogą pojawić się nowe urządzenia.

Fundacja Veolia Polska dla społeczności lokalnej

Pracownicy Veolii w Łodzi w ramach wolontariatu pracowniczego, wspólnie z Fundacją Veolia Polska zrealizowali nasadzenia zieleni przy obiektach użyteczności publicznej, rozwijają też bioróżnorodność na terenie elektrociepłowni budując karmniki i budki lęgowe dla ptaków i sadząc nowe drzewa.

Obecnie wdrażany jest projekt #ZzielonąEnergiądlaŁodzi. To platforma łącząca entuzjastów ekologicznego stylu życia z łódzkiej aglomeracji. Celem inicjatywy jest budowa społeczności mieszkańców chcących pogłębiać swoją ekowiedzę i angażować się w działania na rzecz poprawy stanu miejskiego środowiska. Konkurs „Dzielnica Bioróżnorodności”, inaugurujący projekt #ZzielonąEnergią dla Łodzi, to pierwsza z cyklu ekoaktywności przygotowanych przez organizatorów i wpisujących się w ideę spędzania lata w mieście w stylu eko.

Naprawiamy nie wyrzucamy

NaprawiaMY z Veolią to kolejna propozycja Fundacji Veolia Polska dla wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć miejsce aktywności sąsiedzkiej, oparte na idei naprawiania i ponownego wykorzystywania przedmiotów. Projekt polega na tworzeniu Kawiarenek Naprawczych, w których nieużywane przedmioty mogą otrzymać „drugie życie” zgodnie z ideą zero waste. Będą to miejsca tworzone przez mieszkańców, nakierowane na wzmacnianie relacji sąsiedzkich wokół idei naprawiania.

Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ >>>

Od przedszkolaka do mistrza olimpijskiego

Jednym z najdłużej realizowanych przez Grupę Veolia w Polsce projektów CSR jest Sportowa Akademia Veolia, którą przez 10 lat ukończyło 185 absolwentów reprezentujących 34 dyscypliny sportowe. Od 2019 r. program skupia się na rozwoju najmłodszych, dzieci w wieku przedszkolnym, bo to ich pokolenie będzie w przyszłości rywalizować o miejsca na podium w zawodach sportowych. Program w nowej odsłonie jest realizowany pod nazwą SAV Junior, a jego celem jest wyposażenie najmłodszych w niezbędne umiejętności ruchowe oraz podnoszenie świadomości rodziców w tym zakresie.

Aktualnie najmłodsi biorą udział w Veoliadzie – Olimpiadzie Przedszkolaków. Placówki przedszkolne mogą skorzystać z gotowych materiałów do pracy z dziećmi, wprowadzających je do świata dyscyplin olimpijskich. Wśród nich znajdą się między innymi filmiki z zabawami ruchowymi, wzbogacone o wartość edukacyjną czy karty zadań, które pobudzą najmłodszych do ruchu i rozwijania kreatywności.

Więcej szczegółów dostępnych jest w wydarzeniu na Facebooku >>>

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy