reklama
reklama

Garaż wolnostojący – czy to dobre rozwiązanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Garaż wolnostojący – czy to dobre rozwiązanie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Garaż przylegający do domu lub znajdujący się w jego bryle jest wygodny, ale może powodować straty ciepła. Jako oddzielny budynek doskonale pełni swoją funkcję, o ile jego projekt jest przemyślany. Sprawdzą się w nim zarówno bramy garażowe uchylne, jak i nowoczesne modele segmentowe lub rolowane. Czy warto zdecydować się na odizolowanie garażu od domu?
reklama

Wady i zalety garażu wolnostojącego

Garaże znajdujące się w bryle domu zazwyczaj nie należą do największych. W przypadku większej liczby samochodów w rodzinie dobrym wyborem może okazać się oddzielenie tego budynku od części mieszkalnej. To rozwiązanie sprawdzi się również, jeśli inwestor zechce wygospodarować miejsce do majsterkowania czy przechowywać w nim nie tylko pojazdy, ale też sprzęt ogrodniczy lub inne przedmioty. Zaletą jest także fakt, że wolnostojący garaż niweluje problem wychładzania części mieszkalnej, a także hałasu i przenikania zapachu spalin.

W przypadku garaży znajdujących się w bryle domu i umiejscowionych na poziomie piwnicy spadek podjazdu może sprawić, że bramy garażowe uchylne czy rozwierane się w tym przypadku nie sprawdzą. Wówczas konieczne jest zamontowanie droższego modelu segmentowego lub rolowanego. Wolnostojący garaż jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku konieczności zagospodarowania wąskiej działki, gdzie zazwyczaj brakuje miejsca na dołączenie tego budynku do domu. I chociaż za wadę często uznawany jest brak możliwości przejścia „suchą stopą” od samochodu do części mieszkalnej, to obszar przy garażu można zadaszyć i stworzyć tam przestrzeń rekreacyjną lub dodatkowe miejsce na przechowywanie.

Bramy garażowe uchylne, segmentowe, rolowane, a może rozwierane?

Aby garaż wolnostojący spełniał dobrze swoją funkcję i był wygodny w użytkowaniu, warto wyposażyć ten budynek w odpowiednią bramę. Przy długich podjazdach bez spadków inwestor może wybrać dowolny model, zarówno bramy garażowe uchylne, jak i rozwierane sprawdzą się w tym przypadku. Przy krótkich podjazdach, gdzie konieczne jest parkowanie tuż przy garażu, lepiej zdecydować się na model segmentowy lub rolowany. Tego typu bramy podczas otwierania unoszą się pionowo do góry. Dlatego zapewniają więcej przestrzeni przed budynkiem.
Warto też dopasować wygląd bramy do elewacji budynku pod względem kolorystycznym. Obecnie zarówno bramy garażowe uchylne, jak i rozwierane czy segmentowe dostępne są w wielu odcieniach do wyboru, a także z dekoracyjnymi okleinami zapewniającymi atrakcyjny wygląd, a jednocześnie zabezpieczającymi powierzchnię przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Garaż wolnostojący na miarę konkretnych potrzeb

Istotną zaletą budowy garażu wolnostojącego jest możliwość realizacji tej inwestycji już po zakończeniu budowy domu, co pozwala rozłożyć koszty w czasie, a tym samym odciążyć portfel. Projekt tego budynku powinien jednak uwzględniać kilka ważnych kwestii, jak chociażby jego wymiary. W przepisach Prawa budowlanego określona jest minimalna szerokość, długość i wysokość tego budynku, jednak jeśli ma on pełnić również funkcję warsztatu czy służyć jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania, warto zbudować nieco większy garaż.

Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość posesji. Duży garaż na małej działce zajmie sporo przestrzeni, dlatego rozwiązaniem w takiej sytuacji bywa budynek z poddaszem – wówczas parter może służyć jako garaż, zaś góra spełni funkcję składziku. Ciekawym pomysłem jest też zadaszenie przestrzeni wzdłuż jednej ze ścian garażu. Sprawdzi się ona wówczas jako dodatkowe miejsce na samochód, ale może też być przeznaczona ma przestrzeń rekreacyjną albo do przechowywania, np. drewna kominkowego.

Garaż wolnostojący – tak czy nie?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa, bo wiele zależy od preferencji inwestora, a także – od kształtu i wielkości działki, na jakiej ma on stanąć. Decydując się na to rozwiązanie, warto jednak przemyśleć projekt budynku i dostosować go do konkretnych potrzeb użytkowników pod względem funkcjonalności.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama