Reklama

Jak płacić za autostrady w Polsce i za granicą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak płacić za autostrady w Polsce i za granicą? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Jak możemy płacić za autostrady w Polsce? A co z autostradami zagranicznymi? Jak rozliczyć się za korzystanie z płatnych odcinków dróg? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Autostrady w Polsce  - jak można za nie płacić?

W naszym kraju jest w sumie ponad 1753,6 km autostrad. Część z nich jest zarządzana przez prywatnych koncesjonariuszy, a część przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Co więcej, przejazd niektórymi odcinkami autostrad jest całkowicie darmowy, ale nie brakuje również takich, za które naliczane opłaty.

Z pewnością opłat musimy się spodziewać za jazdę po autostradzie A2, a dokładniej mówiąc na odcinku Konin-Stryków, czy po autostradzie A4 w odcinku Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) – Sośnica (węzeł Sośnica). Opłaty będą nam naliczane również za poruszanie się po autostradą A1 w odcinku Rusocin – Nowa Wieś, czy autostradą A2 w odcinku Konin – Świecko. Opłaty czekają nas także za autostradę A4 w odcinku Kraków – Katowice.

Wysokość opłat za przejazd autostradami w Polsce może różnić się od siebie, podobnie zresztą jak i sam sposób rozliczenia. O czym dokładnie mowa? Jak zapłacimy za autostrady w Polsce? Jeśli na bieżąco śledzimy aktualne informacje o autostradach, to na pewno nie jest dla nas żadną tajemnicą, że w naszym kraju wyróżnia się kilka systemów płatności za autostrady. Mowa tutaj między innymi o systemie biletowym, systemie bramkowym, systemie e-toll oraz systemie videotollingu.

System biletowy oznacza pobór odpowiedniego biletu na wjeździe na autostradę, a na wyjeździe z niej trzeba dokonać rozliczenia. System bramkowy oznacza, że przy przejeździe przez bramkę płacimy ustaloną kwotę za dany odcinek. System e-toll to zupełnie nowy system poboru opłat, który zaczął obowiązywać od  października 2021 na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA.

W tym przypadku sposobów płatności za korzystanie z autostrad jest kilka można zdecydować się na zakup tradycyjnego biletu na stacji benzynowej Orlen. Warto mieć na uwadze, że tylko te stacje sprzedają bilety, więc udanie się do innej, skończy się po prostu rozczarowaniem.

Co więcej, za korzystanie z odcinków dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad można zapłacić także elektronicznie za pośrednictwem aplikacji e-toll na zasadzie geotrackingu, nabyć bilet w aplikacji e-bilet lub zdecydować się na płatność aplikacjami operatorów zewnętrznych, w tym na przykład autopay. Warto także wspomnieć o systemie videotollingu, czyli rozwiązaniu, które polega na elektronicznym sczytywaniu tablic rejestracyjnych na bramkach wjazdowych i wyjazdowych.

Autostrady za granicą – jak zapłacimy?

W innych krajach Europy możemy spotkać się z trzema systemami poboru opłat za korzystanie z autostrad: bezpłatne autostrady, system odcinkowy oraz winietach. Wiadomo, że bezpłatne autostrady oznaczają, że możemy korzystać z dróg w danych państwach za darmo i taką możliwość dają nam Niemcy, Estonia, Finlandia, Liechtenstein oraz Litwa. Odcinkowy system opłat funkcjonuje w Bośni i Hercegowinie, Grecji, Hiszpanii, Belgii, czy w Chorwacji. Opłaty za przejazd tylko niektórymi odcinkami dróg są pobierane również we Francji, we Włoszech, w Szwecji, Macedonii i Wielkiej Brytanii.W takich przypadkach najczęściej za korzystanie z autostrad trzeba zapłacić na bramkach. Winietowy system poboru opłat funkcjonuje w Austrii, Szwajcarii, Słowenii, Czechach, Bułgarii, Rumunii, Holandii, czy na Węgrzech i na Słowacji. W tych krajach winiety kupimy na przygranicznych stacjach benzynowych, e-winiety online. W Portugalii funkcjonuje hybrydowy, winietowo-odcinkowy system poboru opłat, zaś w Norwegii opłaty nalicza się za przejazd częścią dróg dojazdowych. W Rosji nie ma bramek i winiet, a opłata pobierana jest przy wjeździe na autostradę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE