Choć wydaje się najmniej skomplikowaną dyscypliną sportową i formą rekreacji, to nawet w przypadku joggingu można popełnić błędy lub zaniedbania prowadzące np. do groźnych kontuzji. Warto zatem poznać najważniejsze zasady i świadomie podejść do swoich treningów.
Wyposażenie dla biegacza - co wybrać na początek?
Podstawowym elementem wyposażenia każdego odpowiedzialnego biegacza są odpowiednie buty sportowe. Nie mogą to być przypadkowe modele czy standardowe obuwie używane na co dzień do chodzenia. Buty do biegania muszą być dobrane do konkretnego rodzaju nawierzchni. Wyróżniamy m.in. modele przeznaczone do poruszania się na twardym terenie, np. asfalcie, chodnikach i betonie oraz warianty trailowe, idealne na leśne ścieżki oraz trasy prowadzące po miękkim i naturalnym podłożu. Pierwsze wyposażone są w elastyczne podeszwy, które gwarantują większą amortyzację. Przewiewne cholewki i systemy wentylacji dbają z kolei o prawidłową cyrkulację powietrza. Natomiast buty do biegania trailowe posiadają wzmocnione i bardziej sztywne podeszwy, gwarantujące zwiększoną przyczepność nawet na grząskiej i śliskiej nawierzchni.
Na zestaw do joggingu składa się także odpowiedni strój. Latem idealne będą szorty i koszulki z krótkim rękawem wykonane z lekkich materiałów, które szybko odprowadzają wilgoć z ciała, gwarantując suchość i wygodę nawet w czasie intensywnych treningów. W chłodniejsze dni lepszym wyborem będą długie spodnie do biegania o zwężanym kroju oraz koszulki typu longsleeve wyposażone w systemy ocieplające. Warto zadbać także o bieliznę termoaktywną o właściwościach antybakteryjnych, która ochroni przed powstawaniem otarć i przykrych zapachów.
Najwyższej jakości odzież, buty i akcesoria do biegania można znaleźć teraz w sklepie sportowym Sportano. To nowoczesna platforma typu multibrand oferująca selekcję najlepszych produktów od takich marek jak Nike, Salomon, ON, Under Armour czy X-Bionic. Bogaty wybór wzorów i kolorów oraz rozmiarów sprawi, że każdy początkujący biegacz skompletuje idealny zestaw dla siebie.
Jogging - jakie ma zalety?
Znaczna poprawa kondycji i wytrzymałości organizmu. Zrzucenie zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. To tylko wybrane korzyści wynikające z regularnych treningów biegowych. Jogging to również świetny sposób na zadbanie o układ sercowo-naczyniowy. Taka forma aktywności fizycznej pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. udarów, cukrzycy czy miażdżycy. Podczas ćwiczeń pracuje wiele partii mięśni. Przede wszystkim dolne części ciała - łydki, uda i pośladki, ale także ramiona, plecy i brzuch. Częste bieganie umożliwia zwiększenie elastyczności i mobilności, a także pozbycie się wszelkich toksyn z organizmu. Już po kilku sesjach wejście po stromych schodach czy szybki spacer przestają być żadnym problemem.Jogging przyczynia się również do poprawy kondycji mentalnej. To bowiem doskonały sposób na redukcję stresu, wszelkich napięć i pozbycie się negatywnych emocji. Może być także świetną formą wyciszenia umysłu i zebrania myśli. Lepsze krążenie wpływa na zwiększenie koncentracji oraz kreatywności, która może przełożyć się na sukcesy w życiu zawodowym. Co więcej, bieganie pobudza wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia odpowiedzialnych za dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Jak widać, zalet joggingu jest naprawdę mnóstwo, a wybór tej dyscypliny zawsze będzie trafną decyzją.
Jakie są elementy treningu biegowego?
Kluczem do uzyskania szybkich i zadowalających efektów jest rozsądne podejście do treningu biegowego. Osoby rozpoczynające przygodę z joggingiem pod wpływem euforii związanej z wyborem nowej dyscypliny chcą jak najszybciej przystąpić do ćwiczeń i przebiec jak największe dystanse. A to prosta droga do wszelkich kontuzji i urazów, które mogą uniemożliwić lub skutecznie zniechęcić do podejmowania wszelkiej aktywności fizycznej przez dłuższy czas.
Decydując się na bieganie zawsze należy pamiętać o przeprowadzeniu właściwej rozgrzewki. Należy traktować ją jako obowiązkowy element każdego treningu, a nie ewentualny dodatek. Tylko odpowiednio rozgrzane mięśnie będą gotowe do podjęcia wysiłku fizycznego. Rozciąganie pozwoli zwiększyć przepływ krwi i temperaturę całego ciała. Rozgrzewka poprawia sprężystość i elastyczność stawów, eliminując przy tym wszelkie napięcia. Jednocześnie pobudza wydzielanie adrenaliny, która umożliwi osiąganie coraz lepszych wyników, pełniąc przy tym funkcję naturalnego stymulatora.
Treningi biegowe warto rozpocząć również od przygotowania indywidualnego planu. Nie musi być bardzo szczegółowy, jednak pozwoli nam odpowiednio dawkować obciążenia i mierzyć postępy. Kierowanie się jedynie intuicją może być niewystarczające i prowadzić do frustracji z powodu braku spodziewanych wyników. Na początku należy przebiegać krótsze dystanse, mierząc tętno np. za pomocą zegarka sportowego, a dopiero później zwiększać odległości i prędkość. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się trenerem personalnym. Wykwalifikowany fachowiec pomoże przyswoić właściwą technikę biegu i wyeliminować podstawowe błędy. Wystarczy kilka sesji, aby zyskać umiejętność oceny możliwości własnego ciała i wyboru właściwej intensywności treningu. A to najlepsza droga do satysfakcjonujących rezultatów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.