Reklama

Jak udekorować okno dachowe?

Opublikowano:
Autor:

Jak udekorować okno dachowe? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Dekoracja okna dachowego to dosyć nietypowa realizacja, która wymaga odpowiedniego doboru rozwiązania pod względem walorów estetycznych i funkcjonalnych. Dlatego w dzisiejszym artykule wraz z ekspertami firmy Małgorzata przyjrzymy się jednemu rozwiązaniu, które na tego typu oknach sprawdzi się najlepiej, a jest nim roleta rzymska.

Roleta rzymska – efektowna dekoracja unikatowego miejsca aranżacyjnego

Rolety rzymskie tego typu najczęściej zalecane do zaciemnienia i dekoracji okien znajdujących są na poddaszu, gdzie występują okna dachowe najczęściej pod postacią prostokątnych okien o wymiarach ok. 120 × 80 cm. Jest do dobre rozwiązanie, gdy dostęp do rolet jest bezproblemowy. Kiedy jednak okna dachowe znajdują się w miejscach trudniej dostępnych, jak klatka schodowa, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie elektrycznych rolet rzymskich. Zaletą takich rolet jest zdecydowanie ich łatwość obsługi, kiedy to możemy za pomocą jednego przycisku monitorować wysokość rolet, których umiejscowienie nie pozwala na bezpośredni dostęp.

Działanie mechanizmu rolety rzymskiej na okno dachowe w zasadzie nie różni się od tego znanego nam dobrze mechanizmu sznurkowego okien pionowych, ponieważ tutaj również „pociąga się za sznurki”. Jednak okna tego typu wymusiły kilka znaczących zmian, aby odsłanianie i zasłanianie tych okien działało płynnie. Dlatego firma Małgorzata wprowadziła do swoich rolet rzymskich kilka ulepszeń niezbędnych do efektywnego ich działania. Przede wszystkim rolety tego typu posiadają aluminiowe prowadnice na bokach, aby lepiej przylegały do skosu. Są one malowane proszkowo, więc można je dopasować do praktycznie każdego koloru sufitu. Jeżeli prowadnice, to też rolki. Rolety rzymskie są mocowane do nich za pomocą haczyków, które zaczepiamy o kółeczka służące jednocześnie do prowadzenia sznurka w rolecie.

Rolety manualne zawsze montowane są na zewnątrz wnęki okiennej. Jej delikatne prowadnice i system są przykrywane przez materiałową jej część, więc nie ma się czy martwić, że coś będzie wystawać. W przypadku elektrycznych rolet montowanie ich do okien dachowych jest już bardziej skomplikowane. Tutaj prowadnice muszą być zamontowane do powierzchni, która jest pod spodem naszego okna np. jak ścianki wnęki okiennej. Dlatego też w ich przypadku gdy chcemy schować prowadnice, musi być zbudowana maskownica. W większości przypadków nie jest to jednak problem, gdyż rolety elektryczne używamy na dużej wysokości, na której mechanizm jest praktycznie niewidoczny.
Wybór tkanin na rynku jest naprawdę duży, jednak do zastosowania na rolety rzymskie dachowe bardzo dobrze sprawdzi się tkanina przyciemniające dimout.
Blokuje ona ok. 70-80% wpadającego światła, jednocześnie układając się perfekcyjnie w każdej pozycji rolety. Taki poziom blokownia światła w nocy daje nam kompletną ciemność, a w dzień przyjemny półmrok.

Jeśli zależy nam na dogłębnym wyciemnieniu pomieszczenia, to warto zwrócić uwagę na rolety z podszewką refleksyjną. Dzięki jej zastosowaniu nasze rolety rzymskie będą blokowały maksymalnie dużo światła wpadającego do pomieszczenia, odbijając promienie słoneczne od specjalnie zaprojektowanej poszewki refleksyjnej. Poszewki te mają formę cienkiej tkaniny w kolorze zbliżonym do foli aluminiowej umieszczonej po zewnętrznej stronie, której zadaniem oprócz wspomnianego powyżej blokowania wpadającego światła, jest zapobieganie nagrzewania się dekoracji, co może być problematyczne w upalne dni.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE