reklama

Jaki powinien być doskonały korepetytor angielskiego? Wskazówki od BUKI

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jaki powinien być doskonały korepetytor angielskiego? Wskazówki od BUKI - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieMowa Szekspira to „rynkowy standard”, czyli język, który w obecnych czasach po prostu trzeba znać. Wymagają tego pracodawcy, jest to też spore udogodnienie podczas podróży, a nawet oglądania niektórych materiałów na VOD czy YouTube. Nie zmienia to faktu, że wciąż wiele osób – pomimo nauki w szkole od pierwszych klas – ma problem z przyswojeniem zasad gramatycznych, prawidłową wymową i rozumieniem ze słuchu. W takim przypadku niezależnie od wieku ucznia, przydatnym wsparciem jest zatrudnienie korepetytora. Sprawdźmy, czym taka osoba powinna się cechować!

Czy korepetytor musi być doświadczony?Obalamy mit

Jedną z pierwszych kwestii, na którą zwracają uwagę zatrudniający korepetytora, jest jego staż na rynku. Myślenie jest proste: jeśli ktoś uczy odpowiednio długo, to ma opracowane skuteczne metody nauczania i będzie potrafił najlepiej przekazać wiedzę i trafić do swojego kursanta. W teorii jest to racja, ale wśród takich nauczycieli „mocno obeznanych z rynkiem” niestety nie brak też osób wypalonych, rutyniarzy oraz takich, których kalendarz pęka w szwach. Tym samym nie zawsze skupiają się oni na problemach odbiorców usług, a to powinien być pierwszy wyznacznik doskonałego korepetytora. Powinien on skupiać uwagę na problemach ucznia i dostosowywać do nich swoje metody edukacyjne.

Zaangażowanie to kluczowa cecha

Z powyższego akapitu wynika między innymi to, że nauczyciel musi być zaangażowany. Dlatego na platformie BUKI swoją szansę zaistnienia mają wszyscy – zarówno początkujący w fachu, jak i ci z długim stażem. Osoby młode, najczęściej będące dopiero w trakcie studiów, nierzadko wykazują się dużo głębszym zaangażowaniem w proces nauczania. Oznacza to, że korzystają ze świeższych pomocy naukowych, w tym przede wszystkim aplikacji i innych interaktywnych narzędzi. Są one otwarte na pracę zdalną i przede wszystkim czują się w takim środowisku bardzo dobrze. Nierzadko w takim przypadku oferują też swoje usługi nieco taniej! Warto też dodać, że w środowisku wspomnianej platformy do łączenia uczniów z nauczycielami, ważną rolę odgrywają komentarze społeczności. Zaangażowanego korepetytora można poznać po tym, że już w pierwszym roku pracy uzyskuje mnóstwo pozytywnych komentarzy i poleceń od usługobiorców.

Ważne czynniki psychologiczne i nie tylko

Pamiętajmy, że po dwóch stronach spotykają się zwykli ludzie, a sytuacja, w której się znajdują, ma doprowadzić do określonych korzyści dla każdej z nich. Korepetytor chce uzyskać pieniądze za poświęcony czas, a uczeń wskazówki, pomoc w zrozumieniu materiału i docelowo np. wsparcie w zdaniu egzaminu. Takimi cechami powinna charakteryzować się ta relacja, aby uzyskać najlepsze efekty:

  • Empatia. Nie ważne, jak duże problemy ma uczący się, zadaniem korepetytora jest „nieocenianie”, szczególnie takie, które mogłoby mieć nacechowanie negatywne. Krytyka zazwyczaj pogłębia kompleksy, więc nauczyciel musi zachować pozycję neutralną.
  • Cierpliwość. Warto pamiętać, że w zależności od rozpoznania obszarów wiedzy wymagającej uzupełnienia i poprawy, pewne partie materiału będzie trzeba powtórzyć lub wytłumaczyć na kilka sposobów. Dlatego udzielający korepetycji musi wykazać się sporą dozą cierpliwości.
  • Dyspozycyjność. Nie ma nic gorszego, niż nauczyciel stale odmawiający zajęć z powodu braku czasu. Jeśli taki scenariusz się powtarza, warto przemyśleć zmiany.
Trzy powyższe to po skoncentrowaniu na uczniu najważniejsze wyznaczniki, bez których ciężko byłoby stworzyć dobry tandem: nauczający i uczący.

Kiedy warto zmienić korepetytora?

W obliczu tego co wiemy, dość naturalne pozostaje pytanie: po czym poznać, że naszego nauczyciela trzeba zmienić? Czy może należy kurczowo trzymać się jednej osoby, bo to właśnie ona nas najlepiej poznała? To bardzo częsty błąd: boimy się zmian i budowania nowej relacji. Owszem, warto korzystać z usług jednej osoby, ale tylko w przypadku, gdy coś nie funkcjonuje, niemal natychmiast trzeba szukać alternatyw. Na platformie BUKI, mając do dyspozycji setki korepetytorów w jednym miejscu, będzie to bardzo proste. Przed tą decyzją dobrze jest odpowiedzieć na poniższe pytania:

  1. Czy nauczyciel ma dla nas czas wtedy, gdy akurat tego potrzebujemy?
  2. Jakie są nasze postępy w nauce po dwóch tygodniach, miesiącu, kwartale?
  3. Czy poza zajęciami, pojawia się chęć na naukę we własnym zakresie?
  4. Jak często korepetytor wchodzi z nami w konwersację w języku angielskim?
  5. Czy nauczyciel poleca nam rozwiązania alternatywne – aplikacje, podcasty, ciekawe kanały na YouTube?
  6. Jakie są postępy na lekcjach w szkole (jeżeli dotyczy) – czy udało się poczuć pewniej, przełamać strach i zwiększyć poziom przyswajania i zrozumienia materiału?
Dobry korepetytor powinien być traktowany jako forma inwestycji. Gdy inwestujemy, to liczymy na zysk w krótkim bądź długim terminie. Ustalamy strategię, wedle niej działamy i w razie niepowodzeń – dokonujemy zmian. Analogicznie powinniśmy podchodzić do lekcji angielskiego, które powinny być dla nas maksymalnym wsparciem (przy założeniu również intensywnej pracy własnej) w procesach poznawania języka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy