Rodzaje okien – plastikowe, drewniane, a może z aluminium?
Producenci stolarki okiennej mogą zaoferować nam kilka ciekawych opcji, jeśli chodzi o wybór okien do nowych czterech kątów. Na rynku bez wątpienia największą popularnością cieszą się okna PCV – a zatem okna plastikowe, wykonane z polichlorku winylu. Ich prosty, lecz pasujący do każdego wnętrza wygląd kojarzą chyba wszyscy. Jednocześnie, modele wykonane przy wykorzystaniu najnowszych technologii spełnią wszystkie praktyczne wymagania.Wybierając okna do domu chętnie zwracamy się także ku oknom drewnianym. Wyróżniają się przede wszystkim swoją estetyką – oraz, oczywiście, naturalnym materiałem z którego zostały wykonane. Najbardziej starannie wykonane modele, chociaż kosztowne, dorównują parametrom technicznym oknom PCV.
Znaną być może z miejskich biurowców alternatywą są z kolei okna wykonane z aluminium. Lekkie i wytrzymałe, świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych. Niestety, musimy za nie zapłacić znacznie więcej, niż za inne rodzaje okien.
Izolacja termiczna – zwracamy uwagę na technikalia!
Głównym zadaniem, przed którym stawiamy nasze okna, jest ochrona wnętrza przed utratą temperatury. Zimowe, mroźne miesiące są dla nich prawdziwym testem. Dlatego, jeżeli chcemy go zdać – przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom, które wskazują na jakość termicznej izolacji okna.Pierwszym ze wskaźników, na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany przez producentów jako U (lub Uw). Określa, w skrócie, jaka wartość ciepła przechodzi przez powierzchnię okna. Im niższa wartość współczynnika, tym lepszą ochronę przed utratą ciepła zagwarantuje nam dany model okna. W przypadku okien dobrej jakości mowa o poziomie 1 W/m2K; jednak okna wykorzystywane przy budownictwie pasywnym osiągają jeszcze niższe poziomy – warszawski sklep Medrus oferuje okna o przenikaniu ciepła poniżej 0,8 W/m2K.
Innym parametrem jest współczynnik g – określający przepuszczalność energii słonecznej padającej na szybę. Większa jego wartość oznacza większą ilość ciepła wpuszczanego do pomieszczenia; co może być nieocenioną pomocą w trakcie zimy, jednak latem – zwiększa szanse na przegrzanie się pomieszczenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.