Kalendarz dla studenta — jak wybrać idealny i dlaczego warto go mieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Kalendarz dla studenta — jak wybrać idealny i dlaczego warto go mieć? - Zdjęcie główne

Kalendarz dla studenta | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Studiujesz i zastanawiasz się, jak zorganizować sobie czas, pamiętać o dodatkowych zajęciach, zaliczeniach i wszystkich sprawach, które masz na głowie? Sposób jest prosty i niezawodny od lat — prowadź kalendarze!

Studenci — zwłaszcza pierwszoroczni — czasem mają problemy z organizacją czasu i jest to w pełni zrozumiałe. Zupełnie nowy system nauki, a często także pierwsze kroki w samodzielnym życiu, wywracają codzienność do góry nogami. I choć możemy znaleźć mnóstwo programów i aplikacji do organizowania swoich zajęć, wciąż najbardziej praktyczne są tradycyjne kalendarze.

Dlaczego warto mieć (i prowadzić) kalendarze książkowe?

Kalendarz można wykorzystać na różne sposoby i zapisywać w nim:

  • ważne daty (urodziny bliskich osób, daty ślubów i rocznic, wydarzeń kulturalnych)
  • terminy wizyt lekarskich, kolokwiów
  • ważne sprawy, które musimy załatwić (np. opłacenie akademika)
  • drobiazgi, które wypadają nam z głowy (np. termin oddania książki do biblioteki)
  • listy rzeczy do zrobienia w ciągu danego dnia lub tygodnia
  • rzeczy, o których chcemy pamiętać (np. cytaty, tytuły ulubionych filmów, numer sali, w której mamy zajęcia).
To, w jaki sposób wykorzystamy nasze kalendarze, zależy tylko od nas i naszych potrzeb. Dzięki zapiskom nie musimy pamiętać o wszystkich drobiazgach i wystarczy zaglądać do kalendarza, by mieć pewność, że nie umknie nam żadne ważne wydarzenie, a wszystkie istotne informacje mamy pod ręką. Taka organizacja czasu to także sposób na jego oszczędność oraz efektywniejsze działanie. Przy okazji możemy uniknąć przytłaczającego uczucia, że mieliśmy o czymś pamiętać, ale wyleciało nam z głowy — będziemy spokojniejsi, że wszystko mamy pod kontrolą i odciążymy naszą pamięć. Kalendarze dostępne w księgarni taniaksiazka.pl są bardziej efektywne niż zapisywanie informacji na pojedynczych karteczkach i umożliwiają uporządkowanie ważnych zapisków.

Kalendarze papierowe mają przewagę nad aplikacjami i programami komputerowymi — są dostępne zawsze, a podczas korzystania z nich nie rozpraszają nas wyskakujące powiadomienia. Możemy po nich rysować i zawsze zabierać ze sobą, a w dobie otaczających nas ekranów i intensywnych bodźców, papierowe kalendarze stanowią relaksującą odskocznię oraz sposób na uporządkowanie myśli i planów.

Warto pamiętać, że kalendarz ma sens wtedy, gdy będziemy go regularnie prowadzić. Dobrym pomysłem jest trzymanie go (przynajmniej na początku) w widocznym miejscu — na biurku lub szafce nocnej. Dzięki temu będziemy o nim pamiętać i szybciej wyrobimy sobie nawyk prowadzenia kalendarza. Choć wiele osób czeka z założeniem kalendarza na początek nowego roku, warto zacząć w dowolnym dniu i przyzwyczajać się do takiej formy organizacji czasu — presja spowodowana noworocznymi postanowieniami sprawia, że często kończą się one fiaskiem!

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kalendarza?

W księgarniach znajdziemy przeróżne kalendarze (najłatwiej zamówić je przez internet, np. w Taniej Książce). Jak wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się podczas studiów i będzie dopasowany do naszych potrzeb, a przy okazji po prostu będzie się z niego dobrze korzystało? Weźmy pod uwagę kilka aspektów.

Pierwszym z nich jest ilość miejsca przewidziana dla danego dnia lub tygodnia (możemy wybrać kalendarz z jednym dniem na jednej stronie lub układ tygodniowy). Jeśli zamierzamy zapisywać wiele informacji, w tym listy zadań do wykonania danego dnia, warto wybrać opcję pierwszą, dzięki czemu zyskamy dużo miejsca na zapiski. Weźmy także pod uwagę oprawę kalendarza — jeśli planujemy często zabierać go ze sobą na uczelnię i w inne miejsca, twarda oprawa będzie lepszym wyborem i zapobiegnie zniszczeniu kalendarza. Studentom dodatkowo przyda się miejsce na notatki w kalendarzu oraz skrócone kalendarium całoroczne (zwykle umieszczane na początku lub końcu kalendarza), w którym łatwo można zapisać ważne terminy egzaminów, kolokwiów czy oddawania prac zaliczeniowych.

Na koniec warto kierować się własnym gustem i znaleźć taki kalendarz, który wpisuje się w nasze zainteresowania lub poczucie estetyki. Niektóre kalendarze są ozdobione pięknymi grafikami lub cytatami, zawierają praktyczne porady. Dzięki temu codzienne używanie kalendarza będzie jeszcze przyjemniejsze!

Najciekawsze kalendarze książkowe na 2023 rok

Wyjątkowa szata graficzna, wysoka jakość wykonania i dodatkowe udogodnienia, by uzupełnianie kalendarza stało się proste i wygodne — tak są zaprojektowane najlepsze kalendarze, które mogą towarzyszyć Ci przez cały nadchodzący rok. Które z nich warto wziąć pod uwagę?

  • Pełen emocji rok 2023 z Katarzyną Miller
  • CzaroMarownik 2023
  • Terminarz Popularny 2023
  • Kalendarz 2023 akademicki XXL tw. Remake Midnight Moleskine
  • Kalendarz 2023 Kobiety w literaturze (Urszula Gireń) 
  • Kalendarz 2023 Ptaszek Staszek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE