Reklama

Karta EKUZ w Łodzi – doradzamy, jak ją wyrobić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Karta EKUZ w Łodzi – doradzamy, jak ją wyrobić - Zdjęcie główne

Karta EKUZ w Łodzi – jak ją wyrobić | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym planem wyjazdowym. Choroba lub kontuzja może zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu warto podczas przygotowań do podróży wziąć pod uwagę wyrobienie karty EKUZ. Co obejmuje jej ochrona? Na jaką pomoc możemy liczyć? I gdzie otrzymamy taką kartę w Łodzi? Dowiedzmy się o tym więcej.

Podstawowe informacje

Jeśli udamy się do specjalnej placówki, kartę EKUZ otrzymamy od ręki. Wystarczy, że uzupełnimy i podpiszemy prosty wniosek, a dokument zostanie wydany nam całkowicie za darmo. W Łodzi należy skierować się do Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – więcej informacji o  adresie i godzinach otwarcia znajdziemy na stronie https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lodzi/. Kartę EKUZ można uzyskać także za pomocą innego rozwiązania, np. poprzez Internetowe Konto Pacjenta, elektroniczną skrzynkę podawczą (ePUAP), a także drogą mailową do wybranego oddziału NFZ. Wówczas należy liczyć się z dłuższym okresem oczekiwania, ponieważ rozpatrywanie wniosku trwa zazwyczaj do 5 dni

Zalety karty EKUZ

Jak już wspomnieliśmy, wyrobienie karty EKUZ jest darmowe i jesteśmy w stanie zrobić to najszybciej, udając się samodzielnie do urzędu. W ten sposób oszczędzamy czas oraz pieniądze, zapewniając sobie spokojniejszy wyjazd. Kolejnymi zaletami karty EKUZ są:

  • opieka zdrowotna obejmuje nas swoim działaniem na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA),
  • zapewnione niezbędne leczenie w nagłych przypadkach,
  • działanie przez 3 lata od dnia wydania dla osób zatrudnionych i posiadających działalność gospodarczą – inni mogą liczyć nawet na dłuższy okres ważności.
Uzyskanie karty EKUZ jest proste, a możemy wiele jej zawdzięczać, kiedy przydarzy się nam niemiła sytuacja. Koniecznie sprawdź ekuz - wniosek do pobrania na https://ekuz.com.pl/ przed wyjazdem do innego kraju i dowiedz się więcej o jej zakresie działania

Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ

Korzystając z karty EKUZ, należy pamiętać, że pomoc medyczną otrzymamy na takich samych zasadach co osoby ubezpieczone w państwie, w którym się znajdujemy. Oznacza to, że wyjeżdżając do danego kraju, powinniśmy najpierw dowiedzieć się więcej o obowiązujących tam prawach i zakresie finansowania różnych rodzajów pomocy lekarskiej, aby nie spotkać się z niemiłą niespodzianką. Przykładowo w Niemczech zapłacimy 10 euro za każdy dzień w szpitalu, ponieważ do tego zobligowani są inni pacjenci. Zatem, jeśli chcemy otrzymać pomoc medyczną w każdym miejscu bez większych ograniczeń, powinniśmy zdecydować się dodatkowo na wykupienie polisy turystycznej. W ten sposób zakres ubezpieczenia obejmie również przypadki, w których posiadanie EKUZ okazałoby się niewystarczające. Polisa umożliwia korzystanie z usług medycznych zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Pokrywa koszty związane z leczeniem, wykupieniem potrzebnych leków, rehabilitacją, a nawet akcją ratowniczą, która może okazać się konieczna. Ubezpieczenie turystyczne zapewni nam również spokojny powrót do kraju, dzięki czemu nie stracimy kolejnych pieniędzy na organizowanie transportu do Polski. Warto dowiedzieć się więcej o rozszerzeniu polisy, która może również obejmować nasze bagaże.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy