Kongres 'Klimatyczna Regeneracja Miast - Łódź 2022"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Kongres 'Klimatyczna Regeneracja Miast - Łódź 2022" - Zdjęcie główne

Kongres 'Klimatyczna Regeneracja Miast - Łódź 2022" | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Przed nami II edycja Międzynarodowego Kongresu REGENERACJA MIAST, który już 7-8 czerwca 2022 r. odbędzie się w Łodzi na terenie EC1 Łódź - Miasto Kultury przy ul. Targowej 1/3.

Pierwsza edycja Kongresu pod hasłem ”REGENERACJA MIAST PRZEMYSŁOWYCH” zgromadziła łącznie ponad 1 000 uczestników, którzy mieli okazję uczestniczyć w panelach dyskusyjnych z udziałem ponad 150 mówców z całego świata. Tak duże zainteresowanie pokazuje jak ważnym tematem jest zrównoważony rozwój miast, o przyszłości których musimy decydować już dziś.

Tematem wiodącym tegorocznej edycji Kongresu będzie “KLIMATYCZNA REGENERACJA MIAST”, a wydarzenie skupiać się będzie na polityce i procesach regeneracji miast postrzeganych przez pryzmat adaptacji do zmian klimatycznych.

Celem konferencji jest wymiana krajowych i międzynarodowych doświadczeń miast, które podjęły się działań adaptacyjnych do zachodzących zmian klimatycznych pod różnym kątem: przestrzennym, demograficznym, gospodarczym i środowiskowym oraz próba sformułowania rekomendacji pod kątem polskiej polityki przestrzennej i wielopodmiotowej polityki miejskiej na rzecz wspierania lokalnych strategii adaptacyjnych.

O tematach poruszanych w trakcie wydarzenia decyduje szeroka Rada Programowa, w skład której wchodzi prawie 30 ekspertów. Do tego grona należą przedstawiciele administracji publicznej ze szczebla krajowego i samorządowego, przedstawiciele środowisk akademickich, przedstawiciele podmiotów zajmujących się tematyką klimatu i ochrony środowiska oraz architektury i urbanistyki, a także przedstawiciele biznesu.

Wśród członków Rady Programowej m.in. 

prof. dr hab. Jerzy Hausner (Przewodniczący Rady)

prof. dr hab. Tomasz Komornicki, Polska Akademia Nauk

Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi

prof. dr hab. Tadeusz Markowski, Uniwersytet Łódzki (Wiceprzewodniczący Rady Programowej)

Jakub Krzysztofik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Architektów Polskich - Oddział w Łodzi

prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak Prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Program Kongresu opiera się na założeniu, że regeneracja miast nie jest celem samym w sobie, ale jest uwarunkowana celami i wyzwaniami wynikającymi ze skutków i procesów rozwoju cywilizacyjnego. Są to cele i wyzwania, którymi musimy sprostać już dzisiaj. Adaptacja miast do zagrożeń klimatycznych i wpisanie w nią działań na rzecz regeneracji systemów przyrodniczych powinny stać się nadrzędnymi celami każdego systemu miejskiego.

Program Kongresu został podzielony na najważniejsze obszary tematyczne kluczowe z perspektywy rozwoju miast. Tematami dyskusji będzie m.in. urbanistyka i architektura wobec transformacji energetycznej, agrokultura miejska wobec wyzwań klimatycznych czy transport publiczny i strefy niskoemisyjne w praktyce.

Wśród panelistów sesji tematycznych obok członków Rady Programowej, zagraniczni i polscy eksperci, m.in.

Elisa Ferreira, Komisarz ds. Spójności i Reform, Komisja Europejska

Kacper Kępiński, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

dr Ewa Łabno-Falęcka, Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych, Mercedes-Benz Polska

dr hab. prof. IETU Marta Pogrzeba, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych

Szymon Tumielewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju i Współpracy  Międzynarodowej Ministerstwo Środowiska

dr Håkan Tropp, Dyrektor programowy, Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wody

Lista wszystkich mówców tegorocznej edycji Kongresu dostępna jest pod adresem: https://www.regeneracjamiast.pl/mowcy/, a pełny program Kongresu dostępny jest tutaj.

Konieczność odpowiedniego zarządzania transformacją energetyczną w perspektywie rozwoju miast jest niezwykle ważna. Na jej przebieg ma wpływ odpowiednia polityka samorządów terytorialnych, ale także działania branży deweloperskiej, która nie tylko skutecznie adaptuje się do zmian klimatu, ale również walczy z postępującą degradacją środowiska. Przykładem jest firma Ghelamco Poland - lider rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce i pionier w dziedzinie innowacji, zrównoważonego budownictwa i kreowania przestrzeni publicznej.

7 czerwca w sesji „Urbanistyka i architektura wobec transformacji energetycznej” udział weźmie Jarosław Fiutowski – Członek Zarządu Ghelamco Poland odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje, zabierając głos w kontekście gospodarowania wodą i energią w realizacji obiektów odpowiedzialnego budownictwa.

„W 2022 roku w swojej strategii mocno stawiamy na ESG i podejmujemy konkretne działania w celu uczynienia naszej działalności bardziej zrównoważoną. Od 2015 roku kupujemy energię z zielonymi certyfikatami, ale to było dla nas niewystarczające. Chcieliśmy zrobić kolejny, znaczący krok w kierunku ograniczenia śladu węglowego. Rozpoczęliśmy przełomowy projekt, jakim jest budowa farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Do 2024 roku jako firma chcemy osiągnąć neutralność energetyczną. Pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w całości czystą energią elektryczną będzie Warsaw UNIT. Dzięki zastosowaniu energii ze źródeł odnawialnych, emisja CO2 dla Warsaw UNIT w całym cyklu jego życia zostanie obniżona aż o 53%, a w zakresie zużycia mediów aż o 70%. Ghelamco dąży do tego, by energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje, jak również własną przestrzeń biurową. To sytuacja bez precedensu w skali całego kraju.” - Jarosław Fiutowski.

Członkowie Rady Programowej oraz prelegenci głęboko wierzą, że odpowiednia polityka publiczna, globalna, regionalna i lokalna może przyspieszyć procesy regeneracyjne i adaptacyjne pod kątem wyzwań klimatycznych naszych miast. To wymaga jednak wspólnego działania administracji publicznej, jednostek z obszaru architektury i urbanistyki oraz podmiotów biznesowych.

Kongres Regeneracja Miast powstał w odpowiedzi na wyzwania jakie stoją przed decydentami wszystkich zaangażowanych stron, od których zależy skuteczności całego procesu.

Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli samorządów i osób odpowiedzialnych za miejską politykę przestrzenną, przedstawicieli uczelni wyższych, przedstawicieli biznesu z branż związanych z rozwojem miast, m.in. deweloperów, architektów, inwestorów czy instytucji finansowych, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu oraz inwestorów, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz rozwoju miast.

Do udziału zapraszamy również studentów kierunków związanych z architekturą, urbanistyką, planowaniem przestrzennym, budownictwem, zrównoważonym rozwojem miast i gospodarek, nowymi technologiami, przedsiębiorców - w tym w szczególności z sektora mikro- i małych przedsiębiorstw i startupy, miejskich aktywistów oraz przedstawicieli mediów szczególnie zainteresowanych tematem zrównoważonego rozwoju miejskich przestrzeni. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny - wymagana jest rejestracja.

Formularz rejestracyjny oraz więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest 

Organizatorem Kongresu jest Miasto Łódź, 

a realizatorem Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej.

Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu wydarzeń ruchu Open Eyes Economy.

Kongres jest również oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym 

 

BIURO PRASOWE dostępne jest tutaj.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy