1. Koronawirus SARS-CoV-2 co to jest?
Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem wywołującym chorobę, którą WHO oficjalnie nazwało COVID-19. Skrót ów oznacza Corona-Virus-Disease-19, czyli choroba wywołana przez koronawirusa. Liczba 19 to zaś skrót od roku, w którym wirus ów wywołał falę zachorowań na całym świecie. Wywołuje on zakażenie układu oddechowego, które przeważnie objawia się przeziębieniem o różnym przebiegu. COVID-19 jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla osób starszych, które ukończyły siedemdziesiąt lat. U osób młodszych przebiega on przeważnie łagodnie, bardzo często - bezobjawowo.
2. Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?
Wirusa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, tak samo jak wirus zwykłej grypy. Można się nim zarazić przebywając w pobliżu chorej osoby, pracując w jednostkach służby zdrowia opiekujących się chorymi, itp. Należy także stanowczo unikać podróży do tych rejonów kraju, czy świata, które są objęte dużą ilością zachorowań. Bardziej narażeni na zakażenie są mężczyźni, niż kobiety. Najrzadziej chorują dzieci - stanowią zaledwie 1-2% wszystkich zachorowań.
3. Jak chronić się przed zakażeniem?
By uniknąć zakażenia należy ograniczyć do niezbędnego minimum poruszanie się poza mieszkaniem, unikać środków komunikacji miejskiej, no i kontaktów z osobami, co do których mamy obawy, że mogą być zakażone. Wskazane jest częste mycie rąk, dezynfekowanie ich przed zakupami w sklepach, nieprzebywanie w zatłoczonych miejscach, itp. Dalekie podróże należy ograniczyć na czas pandemii. Pomóc także mogą maseczki ochronne na usta i jednorazowe rękawiczki, itp.
4. Kiedy zgłosić się do lekarza - rodzaje testów na koronawirusa
W celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażeń, dowiedz się więcej o rodzajach testów w kierunku koronawirusa – SARS-CoV-2. Warto wiedzieć, że obecnie są dostępne np. w placówkach Diagnostyki trzy rodzaje testów, z których możemy skorzystać. Są to odpowiednio:
- test serologiczny, który polega na pobraniu i przebadaniu próbki krwi żylnej,
- test kasetkowy, będący odmianą testu serologicznego, polegający na pobraniu próbki krwi żylnej lub włośniczkowej,
- test metodą RT-PCR, do którego pobierany jest wymaz z gardła lub nosogardzieli.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.