Reklama

Reklama

Koronawirus - czy wiesz wszystko?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Koronawirus - czy wiesz wszystko? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Ostatnimi czasy nasz świat stanął przed poważnym wyzwaniem, jakim jest pandemia. Ta nadzwyczajna sytuacja wymaga dobrze ukierunkowanych działań, które pomogą nam powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się choroby. Koszta, które już ponieśliśmy - na różnych polach - są bardzo wysokie. Trzeba zrobić wszystko, by nie zwiększały się nadal.

Reklama

1. Koronawirus SARS-CoV-2 co to jest?

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem wywołującym chorobę, którą WHO oficjalnie nazwało COVID-19. Skrót ów oznacza Corona-Virus-Disease-19, czyli choroba wywołana przez koronawirusa. Liczba 19 to zaś skrót od roku, w którym wirus ów wywołał falę zachorowań na całym świecie. Wywołuje on zakażenie układu oddechowego, które przeważnie objawia się przeziębieniem o różnym przebiegu. COVID-19 jest chorobą szczególnie niebezpieczną dla osób starszych, które ukończyły siedemdziesiąt lat. U osób młodszych przebiega on przeważnie łagodnie, bardzo często - bezobjawowo.

2. Jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Wirusa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, tak samo jak wirus zwykłej grypy. Można się nim zarazić przebywając w pobliżu chorej osoby, pracując w jednostkach służby zdrowia opiekujących się chorymi, itp. Należy także stanowczo unikać podróży do tych rejonów kraju, czy świata, które są objęte dużą ilością zachorowań. Bardziej narażeni na zakażenie są mężczyźni, niż kobiety. Najrzadziej chorują dzieci - stanowią zaledwie 1-2% wszystkich zachorowań.

3. Jak chronić się przed zakażeniem?

By uniknąć zakażenia należy ograniczyć do niezbędnego minimum poruszanie się poza mieszkaniem, unikać środków komunikacji miejskiej, no i kontaktów z osobami, co do których mamy obawy, że mogą być zakażone. Wskazane jest częste mycie rąk, dezynfekowanie ich przed zakupami w sklepach, nieprzebywanie w zatłoczonych miejscach, itp. Dalekie podróże należy ograniczyć na czas pandemii. Pomóc także mogą maseczki ochronne na usta i jednorazowe rękawiczki, itp.

4. Kiedy zgłosić się do lekarza - rodzaje testów na koronawirusa

W celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażeń, dowiedz się więcej o rodzajach testów w kierunku koronawirusa – SARS-CoV-2. Warto wiedzieć, że obecnie są dostępne np. w placówkach Diagnostyki trzy rodzaje testów, z których możemy skorzystać. Są to odpowiednio:

  • test serologiczny, który polega na pobraniu i przebadaniu próbki krwi żylnej,
  • test kasetkowy, będący odmianą testu serologicznego, polegający na pobraniu próbki krwi żylnej lub włośniczkowej,
  • test metodą RT-PCR, do którego pobierany jest wymaz z gardła lub nosogardzieli.
Szczegółów najlepiej szukać na stronie laboratorium, które takie badania wykonuje. Dzięki dokładnej lekturze ich witryny sieciowej, będziemy wiedzieli, z czym mamy do czynienia. W przypadku, gdy mamy podejrzenia zachorowania na COVID-19 powinniśmy skorzystać ze specjalnego telefonu, który bez trudu znajdziemy w sieci oraz postępować zgodnie z poleceniami odpowiednich służb. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jechać na własną rękę do szpitala. Badania przy pomocy wyżej wymienionych testów są przeznaczone dla osób, które nie wykazują objawów infekcji. Istnieje możliwość przetłumaczenia wyników badań a także zaświadczenia lekarskiego na język obcy, co może być potrzebne w przypadku wyjazdu do pracy za granicę, itp. Wyniki badań testami otrzymujemy w ciągu od jednego do trzech dni, a więc dość szybko. WHO rekomenduje test RT-PCR, jako ten, który potwierdza aktualne zakażenie wirusem. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu mamy szansę ograniczenia rozprzestrzeniania się dalszych zakażeń - warto z niej skorzystać.

Artykuł sponsorowany

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy