reklama
reklama

Kredyt hipoteczny - kompendium wiedzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kredyt hipoteczny - kompendium wiedzy - Zdjęcie główne

Kredyt hipoteczny - kompendium wiedzy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieZ pojęciem kredytu hipotecznego spotkał się każdy. Wielu osobom umożliwił on zakup własnego mieszkania, działki budowlanej czy wybudowanie domu. Co o kredycie hipotecznym powinien wiedzieć każdy, potencjalny kredytobiorca?
reklama

Zobowiązanie na wiele lat

Kredyt hipoteczny udzielany jest tylko i wyłącznie przez banki, zgodnie z polskim prawem. Kredytobiorca zaciąga zobowiązanie finansowe na wiele lat - średnio okres kredytowania wynosi około 15-20 lat. Wszystko dlatego, że kwota kredytu hipotecznego jest bardzo wysoka. Zwykle bowiem kredytobiorcy pożyczają nawet kilkaset tysięcy złotych - wszystko to za sprawą rosnących cen na rynku nieruchomości. Ze względu na długi okres kredytowania, banki najchętniej udzielają kredytów hipotecznych osobom młodym. Niemniej jednak wiek jest tylko jednym z kryteriów oceny zdolności kredytowej. Ważne są również: wysokość dochodów oraz ich źródło, ilość osób będących na utrzymaniu kredytobiorcy, stan cywilny, średnie, miesięczne wydatki kredytobiorcy. Banki sprawdzają również historię kredytową potencjalnego klienta oraz czy nie posiada on innych zobowiązań w momencie wnioskowania o kredyt hipoteczny. 

reklama

Na co zwrócić uwagę?

Potencjalny kredytobiorca powinien przede wszystkim sprawdzić, jakie koszty poniesie, w związku z zaciągnięciem kredytu. Na koszty te składają się prowizja oraz stopa oprocentowania kredytu. Oczywiście, bank może zażądać również wykupienia dodatkowe ubezpieczenia, jednak nie zawsze jest to wymóg ze strony instytucji kredytujących. Warunki kredytowania możemy sprawdzić, korzystając na przykład z kalkulatora kredytów hipotecznych. Czym jest owy kalkulator, możemy sprawdzić na stronie internetowej https://mieszkanienakredyt.pl/kalkulator-kredytu-hipotecznego/. Sprawdźmy również, jak wysokiego wkładu własnego wymają banki od swoich klientów. Prawdą jest, że wkład własny wymagany jest zawsze, jednak w różnej wysokości przez poszczególne instytucje. Zazwyczaj wynosi on minimum 10% wartości nieruchomości, a niektóre banki wymagają aż 30% wkładu własnego. Jeszcze do niedawna istniała możliwość zastąpienia wkładu własnego na przykład dokonaniem zastawu na innej nieruchomości. Dziś jednak większość banków z tego zrezygnowała, ze względu na bardzo duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi.

reklama

Kredyt hipoteczny - czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach niewiele osób zastanawia się, czy zaciąganie kredytu hipotecznego jest opłacalne. Dla większości z nas jest to jedyny sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania. Niemniej jednak warto zastanowić się, w jakim momencie zaciągnąć kredyt hipoteczny. Kredytobiorca musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spełnia wymogi stawiane mu przez banki, a więc czy posiada wystarczający wkład własny oraz wysoką zdolność kredytową. Nie jest tajemnicą, że kredyt hipoteczny warto zaciągać wtedy, gdy na rynku obowiązują niskie, bazowe stopy procentowe. Rata kredytu jest wtedy z pewnością niższa, co jest bardzo korzystne dla kredytobiorcy. Obecnie stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie, więc jest to dobry czas, aby pomyśleć o kredycie na mieszkanie. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama