reklama
reklama

Kto może zostać logopedą?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kto może zostać logopedą? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Logopedia to dziedzina nauki prężnie rozwijająca się, zarówno za granicami naszego kraju, jak i w samej Polsce. Głównym zainteresowaniem logopedii jest diagnozowanie, a także niesienie pomocy w nabywaniu kompetencji komunikacyjnych. Można powiedzieć, że logopedia to nabywanie umiejętności porozumiewania się (nabywania mowy), a także korygowanie wszelkiego rodzaju zaburzeń mowy i wad wymowy.
reklama

Z kim pracuje logopeda?

Logopedzi pomagają zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Terapia dotyczyć może korekty wad wymowy (np. seplenienie międzyzębowe, rotacyzm, kappacyzm) oraz unormowania czynności prymarnych (np. nieprawidłowe połykanie, oddychanie ustami). Ponadto na terapii często spotyka się dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, wadami genetycznymi, a także z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W przypadku osób starszych wizyty dotyczą odbudowy utraconych kompetencji językowych spowodowanych uszkodzeniami ośrodków mózgu odpowiedzialnymi za mowę. Oczywiście powodów wizyty w gabinecie logopedycznym może być więcej, wymieniłam najczęstsze z nich.

Jaką uczelnię wybrać?

Kierunki logopedyczne można studiować na uniwersytetach, w prywatnych szkołach, uczelniach medycznych, pedagogicznych a także on-line! Ostatnią formę stanowczo odradzam. Moim zdaniem nie można nabyć umiejętności do pracy w zawodzie, bez odpowiedniego obcowania z pacjentem. Najlepszym wyborem w moim odczuciu będą studia na uczelniach medycznych.

Rekrutacja na studia logopedyczne zakłada, ze kandydat powinien mieć wysoką ocenę z j. polskiego, a także z pośród przedmiotów tj. biologia, fizyka bądź matematyka.

Kandydat na studia podyplomowe z zakresu logopedii powinien ukończoną mieć filologię polską, bądź pedagogikę.

Warto dodać, że do podjęcia studiów niezbędne będzie wykonanie badania słuchu, a także otrzymanie pozytywnego wyniku ze sprawdzianu wymowy. Nie można zostać logopedą posiadając wadę wymowy bądź uszkodzony słuch.

Cechy osobowościowe

Oprócz tych wszystkich wytycznych, bardzo istotne jest, aby przyszły logopeda w sposób swobodny nawiązywał nowe kontakty zarówno z dziećmi jak i z osobami dorosłymi.

Bardzo ważną cechą jest empatia, chęć niesienia pomocy innym. Logopeda powinien być także osobą cierpliwą, wyrozumiałą, o dużym sercu. Nie bez znaczenia jest także bycie osobą twórczą, zdeterminowaną i dążącą do zamierzonego celu. W tym zawodzie liczy się odpowiednie podejście do dzieci, dzięki czemu mały pacjent otworzy się i terapia będzie przebiegać w przyjemniejszy sposób.

Określ swoje zainteresowania

Przy wyborze studiów warto zastanowić się z jakimi pacjentami chcecie pracować. Czy wybrany kierunek logopedyczny wzbogacony będzie o wiadomości z zakresu uszkodzeń słuchu, pracy z seniorami, bądź osobami medialnymi. Ofert jest wiele, dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się, co Was tak naprawdę interesuje. Ponadto w przypadku logopedii warto wziąć pod uwagę, że po zakończeniu studiów nie obejdzie się bez licznych kursów, konferencji, szkoleń (jeśli oczywiście chcecie pogłębiać swoją wiedzę). Uważam, ze logopeda powinien wzbogacać swoje wiadomości i nie może sobie pozwolić na zastój. W przypadku tego zawodu mogę śmiało powiedzieć, że człowiek uczy się przez całe życie.

Zdobywaj doświadczenie

Na koniec jeszcze jedna cenna wskazówka. Jeśli podejmiecie się studiowania na kierunku logopedycznym, nie czekajcie z podjęciem własnych działań do zakończenia studiów. Najlepiej studiuje się, kiedy treści przekazywane przez wykładowcę odnosisz do własnych przypadków (pacjentów). Nie mówię tutaj o pracy zarobkowej, ale wolontariatach np. w domach opieki, fundacjach, a także udziałach w turnusach logopedycznych w sezonie wakacyjnym.

Od autora - logopedy Justyny Leśniak

Trzymam za Was kciuki, a zainteresowanych zapraszam do swojego gabinetu logopedycznego www.naukawymowy.pl (gabinet logopedyczny w Łodzi).

Zachęcam także do subskrypcji mojego kanału na YouTube - Nauka Wymowy oraz regularnego śledzenia wpisów na blogu logopedycznym www.logopeda-lodz.eu/blog/.

Materiał partnera

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama