Linienie psa - co to jest?
Linienie fizjologiczne to okresowe gubienie sierści przez psa. U większości ras występuje ono wiosną i jesienią. Na wiosnę psy pozbywają się nadmiaru sierści która zapewniała im ochronę przed zimnem czy deszczem i zamieniają ją na taką, która będzie lepiej przystosowana do wysokich temperatur. Z kolei jesienią okrywa włosowa staje się grubsza z większą ilością podszerstka, dzięki temu zwierzę będzie lepiej izolowane przed wilgocią czy mrozami. Jeżeli poza tymi dwoma sytuacjami, pies nie traci dużych ilości sierści w ciągu roku, nie ma powodów do obaw.
Kiedy nadmierne linienie powinno niepokoić?
Istnieje kilka sytuacji, które powinny zaniepokoić każdego właściciela czworonoga, jeśli gubi on znaczne ilości włosów w ciągu roku. Przyczyną linienia mogą być bowiem różnego rodzaju schorzenia, które powinno się skonsultować z weterynarzem i wprowadzić odpowiednie leczenie. Co może przyczyniać się do wypadania sierści u psa?• alergie - objawia się swędzeniem skóry. Pies wylizuje wrażliwe miejsca i wygryza sierść
• pasożyty zewnętrzne - świerzbowiec, wszy, pchły. Ich ugryzienia mogą powodować dyskomfort i świąd
• problemy przewodu pokarmowego - np. w przypadku zatrucia
• stres, lęk, zaburzenia behawioralne
• niewłaściwa dieta uboga w witaminy i minerały
• niewłaściwa pielęgnacja skóry i sierści lub jej brak
• problemy hormonalne
Jak poradzić sobie z linieniem
Do linienia fizjologicznego u psa trzeba się niestety przyzwyczaić. Jest to proces zupełnie naturalny i występuje przez całe życie. Najlepszym sposobem na eliminowanie nadmiaru sierści, jest jej regularne wyczesywanie (najlepiej codziennie). Dzięki tej czynności znacznie zmniejszy się ilość sierści zalegającej w domu. Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać w trakcie linienia, jest właściwa suplementacja i dieta. Podawanie psu witamin i minerałów, których on potrzebuje, a także wysokojakościowej karmy sprawi, że okrywa włosowa u czworonoga będzie zdrowa, mocna i lśniąca. W trakcie linienia warto zwrócić uwagę na suplementy zawierające biotynę czy kwasy omega-3 i omega-6.Na kondycję skóry i sierści psa ma też wpływ suche powietrze w domach. W trakcie okresu grzewczego, temperatura w pomieszczeniach często jest zbyt wysoka, co wysusza skórę. Ponadto różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest bardzo duża. Wszystko to sprawia, że sierść może stać się matowa, łamliwa i słaba. Miej to na uwadze i unikaj przegrzewania swojego domu.
Akcesoria przydatne w trakcie linienia
W okresie linienia, psa należy czesać często, najlepiej codziennie. W zależności od tego, jakiej rasy czy wielkości jest pies, można do czesania wybrać gumowe rekawice, szczotki lub grzebienie. W wyborze akcesoriów do czesania decydujący jest także rodzaj sierści psa, od którego zależy, czy wybierzesz szczotkę z miękkim włosiem czy szczotkę drucianą. W usuwaniu podszerstka najlepiej sprawdzi się furminator (warto jedynie pamiętać o właściwym doborze rozmiaru furminatora do długości sierści). Jeśli sierść twojego psa ma tendencję do do kołtunienia się, możesz zaopatrzyć się także w trymer lub filcak. Wszystkie te akcesoria kupisz w dobrych sklepach groomerskich, takich jak Groomer.com.pl.
Do usuwania sierści z tapicerowanych mebli i ubrań można wykorzystać specjalne rolki samoprzylepne, a dywany i podłogi często odkurzać (jest to szczególnie ważne dla alergików).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.