Kiedy dług staje się coraz większy…
Część osób zadłużonych wychodzi z założenia, że pozostawienie zadłużenia samu sobie magicznie sprawi, że to z czasem zniknie (np. ulegnie przedawnieniu albo wierzyciel o nim zapomni lub zrezygnuje z jego egzekucji). Jednak to tak nie działa, a bagatelizowanie nawet najmniejszego zadłużenia sprawi, że każdego dnia będzie ono rosło. Każdy dzień zwłoki w spłacie zobowiązania to dodatkowe odsetki, które będą zwiększały wartość zobowiązania. Warto też do niego doliczyć koszty wysyłanych upomnień (tzw. monitów), które w przypadku niektórych firm mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. A w przypadku przekazania zadłużenia do firmy windykacyjnej bądź wszczęcia sprawy sądowej i przekazania go do egzekucji komorniczej, wszystkimi kosztami z tego tytułu również jest obciążana osoba zadłużona. Dlatego warto szukać skutecznych rozwiązań, które pozwolą na spłatę zobowiązań.
Oddzielne spłaty czy konsolidacja?
Posiadanie kilku zadłużeń może być wyzwaniem, by spłacić wszystkie zobowiązania. Chociażby dlatego, że każde z nich zostało zaciągnięte u innego wierzyciela i wypracowanie chociażby nowego harmonogramu spłaty wymaga od dłużnika dopełnienia formalności każdą z tych firm. Poza tym osoby zadłużone nie dysponują z reguły tak dużymi środkami, aby móc spłacać kilka zobowiązań na raz. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Wyjściem może być konsolidacja zadłużenia, czyli zaciągnięcie kredytu w jednym banku, który będzie poświęcony na spłatę wszystkich zobowiązań. Takie rozwiązania oferuje coraz więcej banków i trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach naprawdę mogą pomóc w uporaniu się z długiem. Tego rodzaju kredyt polega na tym, że jego wysokość opiewa na sumę posiadanych zaległości a pożyczonych w ramach niego pieniędzy kredytobiorca nie otrzymuje do ręki, tylko te są przeznaczone na spłatę zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny pozwala dłużnikowi spłacić w krótkim czasie dotychczasowe długi, a później zwracać pożyczone na ten cel środki w ramach raty dla kredytodawcy.
Oczywiście skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego wiąże się z dodatkowymi kosztami, m.in. prowizją za jego udzielenie, opłatą za weryfikację sytuacji finansowej kredytobiorcy czy za spłatę dotychczasowych jego zobowiązań. Gdy spłata zadłużenia bez skorzystania z dodatkowego finansowania nie jest możliwa, to wszystkie ewentualne koszty będą niewielkie w porównaniu z konsekwencjami dalszej bierności wobec długu.
Duży dług i wsparcie firmy windykacyjnej
Wyjściem z sytuacji może być także współpraca z wierzycielem bądź firmą windykacyjną, do których często trafiają tego rodzaju zobowiązania. Co oznacza „współpraca”? Otwartość na wypracowanie skutecznych sposobów spłaty zobowiązania. W przypadku zbyt dużych długów najczęściej jest to przygotowanie nowego harmonogramu spłaty, który uwzględnia wysokość miesięcznych rat realnych dla możliwości finansowych osoby zadłużonej. I chociaż ustalenie nowego harmonogramu to też z reguły dodatkowe koszty (np. z tytułu wydłużenia terminu spłaty zobowiązania, przygotowania samego dokumentu czy podpisania aneksu do umowy kredytowej), to jeśli ten rzeczywiście umożliwi spłatę zobowiązania, to dodatkowe opłaty nie grają w tym przypadku większej roli. Tym bardziej, że firmy windykacyjne również są otwarte na wspólne wypracowanie rozwiązań dla dłużnika, aby ten mógł wreszcie uregulować zobowiązanie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w egzekucji wierzytelności pracownicy firm windykacyjnych mogą podpowiedzieć dłużnikowi, która z opcji będzie dla niego najlepsza. A oferowane rozwiązania technologiczne (np. elektroniczna platforma obsługi długu, zlecenie cyklicznej spłaty zadłużenia) znacznie ułatwiają kontrolowanie i regulowanie zobowiązań. Dlatego zamiast unikać odpowiedzialności za długi, lepiej jest poszukiwać skutecznych rozwiązań. Te znajdą się zawsze, nawet przy zadłużeniu, które początkowo wydaje się być nie do spłacenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.