Reklama

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów - Zdjęcie główne

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Wkraczając na rynek pracy warto mieć odpowiednie wykształcenie. Choć doświadczenie odgrywa najważniejszą rolę, wielu pracodawców szuka kandydatów, którzy ukończyli konkretny kierunek studiów. W tym artykule odkryjesz, które kierunki są uznawane obecnie za najbardziej przyszłościowe.

Informatyka

Już od lat informatyka postrzegana jest jako przyszłościowy kierunek. Nic zresztą dziwnego, branża IT rozwija się z roku na rok. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników rośnie. 

Praca informatyka jest obecnie istotna do funkcjonowania niemal każdej firmy. Osoby posiadające umiejętności z tej branży, mają spore szanse na znalezienie pracy i to bardzo dobrze płatnej. Zarobki specjalisty wynoszą średnio 8 360 złotych brutto na miesiąc, a starsi specjaliści mogą liczyć na pensję powyżej 12 000 złotych brutto.

Osoby, które podejmą te studia mogą liczyć na szybką gratyfikację wysiłku, ponieważ już początkujący programiści zarabiają średnio 5 530 złotych brutto na miesiąc.

Finanse 

Finanse mogą kojarzyć się z pracą w banku, jednak ten kierunek oferuje znacznie więcej możliwości zawodowych. Osoby, które ukończą studia ekonomiczne, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pracy. Doradcy finansowi pracujący w dużych korporacjach mogą liczyć na spore zarobki.

Osoby z tym wykształceniem mogą mieć wpływ na decyzje finansowe zarówno korporacji, jak i indywidualnych osób. Ponieważ coraz więcej Polaków chce mądrze inwestować, w kraju brakuje indywidualnych doradców finansowych.

Prawo

Prawo zawsze kojarzyło się z prestiżem i choć przez pewien czas rynek był nieco przesycony osobami po tym kierunku studiów, obecnie brakuje dobrych prawników. Po pandemii COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów ds. prawa.

Wybierając te studia, warto zastanowić się nad najbardziej przyszłościową specjalizacją. Firmy coraz częściej szukają osób, które mogłyby doradzać im w sprawach podatkowych i znają prawo międzynarodowe.

Dietetycy, trenerzy i psycholodzy

Stres i przemęczenie to zmora nowoczesnego życia. Jednak coraz więcej osób staje się świadoma tego, że o psychikę należy dbać tak samo, jak o ciało. Coraz częściej Polacy korzystają z terapii i wygląda na to, że ten trend będzie się utrzymywał. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na terapeutów, psychologów i psychiatrów. Warto więc zainwestować swój czas w studia z tej dziedziny.

Ze względu na rosnącą świadomość na temat zdrowego odżywiania i stylu życia, coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu i zmianę nawyków żywieniowych. To zadanie nie zawsze jest łatwe, dlatego ludzie sięgają po pomoc ekspertów. Jeżeli interesujesz się zdrowiem i sportem, być może wybór kierunku dietetyka lub sport będą dla ciebie idealne.

Praca bez wykształcenia wyższego 

Jeżeli nie zdecydowałeś się na studia wyższe, nie oznacza to wcale, że będziesz miał trudności ze znalezieniem pracy. Na rynku coraz częściej ceni się osoby, które mają tzw. fach w ręku i konkretne umiejętności w danej branży.

Brakuje przede wszystkim specjalistów w branży budowlanej, czyli na przykład brukarzy, cieśli, ślusarzy, spawaczy, murarzy, etc., a także osób do pracy w logistyce, w tym kierowców.

Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć też elektrycy, mechanicy, cukiernicy, piekarze, krawcy, fryzjerzy, kosmetyczki, kucharze. 

Branża medyczna także cierpi z powodu niedoborów kadrowych. Brakuje pielęgniarek, rehabilitantów, opiekunów medycznych i opiekunów osób starszych.

Jak zdobyć pracę w zawodzie? 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ukończenie studiów, czy też nie, możesz zdobyć wymarzoną pracę. Przede wszystkim zbadaj, jakie umiejętności są potrzebne do objęcia danego stanowiska. Jeżeli nie masz ich zbyt wiele, pomyśl o ukończeniu dodatkowego kursu lub odbyciu stażu, a nawet wolontariatu.

Jeśli czujesz, że jesteś już gotowy do aplikowania o swoją pierwszą pracę, przygotuj profesjonalne CV. Pamiętaj, że musisz zwrócić uwagę pracodawców zarówno jego wyglądem, jak i treścią.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy