Reklama

Reklama

Najtańszy kredyt hipoteczny - gdzie i jak szukać go w Łodzi

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Najtańszy kredyt hipoteczny - gdzie i jak szukać go w Łodzi - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to niezwykle ważna decyzja, której skutki są odczuwane przez kolejne kilkanaście, a często kilkadziesiąt lat po podpisaniu umowy, bo tyle trwa spłacanie zobowiązania. Aby nie przepłacać, należy poszukiwać jak najtańszych ofert. Dowiedz się, gdzie i jak najsprawniej można je znaleźć w Łodzi.

Reklama

Co się składa na koszt kredytu hipotecznego

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów kredytów, na koszt kredytu hipotecznego składają się przede wszystkim dwie podstawowe opłaty:

  • prowizja,
  • odsetki.
Prowizja jest pobierana z tytułu udzielenia kredytu i choć teoretycznie powinno się ją opłacić od razu po przyznaniu zadłużenia, w praktyce można ją rozłożyć w czasie i spłacać w ramach kolejnych rat. Wysokość odsetek zależy natomiast od oprocentowania, a nalicza się je wraz z każdą ratą. W zależności od tego, czy wybierze się raty równe, czy malejące, odsetki mogą być spłacane w większym stopniu na początku lub pod koniec zobowiązania, przy czym raty równe (odsetki spłacane na koniec) są korzystniejsze finansowo, ale wymagają wyższej zdolności kredytowej.

Co jeszcze poza prowizją i oprocentowaniem składa się na koszty kredytu hipotecznego? W niektórych przypadkach wymagane jest wykupienie ubezpieczenia – dotyczy to m.in. ofert z niskim wkładem własnym, który wynosi mniej niż rekomendowane przez Komisję Nadzoru Finansowego 20% wartości nieruchomości. Teoretycznie wykupienie ubezpieczenia jest w takiej sytuacji dobrowolne, jednak w praktyce to obowiązek, ponieważ od niego niektóre banki uzależniają pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Zdarza się, że poza prowizją, odsetkami i ubezpieczeniem banki pobierają także tzw. opłatę przygotowawczą. Choć jest ona relatywnie niewielka, to wymaga się jej bez względu na ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu. Krótko mówiąc, nawet jeśli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, nie zwolni to z opłaty przygotowawczej. Przy poszukiwaniu oferty warto zwracać uwagę na to, czy znajduje się ona w cenniku i ile wynosi jej wysokość, ponieważ nie każdy bank ją pobiera, a jej wartość może być różna.

Jak porównywać koszty kredytów hipotecznych

Informacje na temat oprocentowania i prowizji aktualnie udzielanych kredytów hipotecznych można znaleźć w rankingu na stronie finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne. Korzystając z internetowych rankingów i porównywarek, nie trzeba poświęcać czasu na analizowanie z osobna poszczególnych ofert banków w Łodzi. To bardzo duża oszczędność cennych godzin i gwarancja wygody, ponieważ w kilka chwil, nie wstając sprzed monitora komputera, można znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny dostępny w jednej z placówek bankowych w Łodzi.

Aby ułatwić porównanie kosztów kredytów, stosuje się wskaźnik RRSO, który w ramach jednej wartości procentowej ujmuje wszystkie opłaty, jakimi objęty jest dany produkt. Dzięki temu nie ma konieczności analizowania i obliczania z osobna prowizji, oprocentowania i ewentualnego ubezpieczenia. Jednocześnie nie można zapominać, że choć RRSO jest bardzo przydatnym wskaźnikiem, to jednak nie ujmuje wszystkich ewentualnych kosztów, a wyłącznie te obowiązkowe.

RRSO nie uwzględnia kosztów windykacji, przedłużenia terminu, przedterminowej spłaty kredytu czy kosztów dodatkowych produktów wymaganych przy kredycie, jak np. konta osobiste i karty kredytowe, które należy dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy. Warunki aktualnie oferowanych kart kredytowych w bankach w Łodzi porównasz na stronie finanse.rankomat.pl/karty-kredytowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy