reklama
reklama

Pielęgnacja twarzy – jak określić rodzaj cery i dobrać odpowiednią pielęgnację?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pielęgnacja twarzy – jak określić rodzaj cery i dobrać odpowiednią pielęgnację? - Zdjęcie główne

Jak określić rodzaj cery i dobrać odpowiednią pielęgnację?

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieLaboratorium Kosmetyczne AVA radzi jak określić rodzaj cery i jak ją pielęgnować. Dlaczego AVA? Bo od ponad 55 lat dostarcza Klientkom skuteczne kosmetyki do pielęgnacji twarzy.
reklama

Właściwe określenie typu cery pozwala dobrać odpowiedni rodzaj kosmetyków. Odpowiednio dobrana codzienna pielęgnacja twarzy, skóry wpływa na jej zdrowy i młody wygląd, a także na samopoczucie. Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje cery: suchą, tłustą, mieszaną i normalną. Każda z nich może być dodatkowo cerą: dojrzałą, naczyniową, z przebarwieniami, trądzikową, wrażliwą lub alergiczną.

Jak określić typ cery?

Można pokusić się o samodzielne określenie rodzaju cery. Obserwuj, jak zachowuje się Twoja skóra, np. pod wpływem różnych warunków atmosferycznych, takich jak zimno, wiatr, wilgoć. Zwróć uwagę, jak wygląda Twoja twarz po umyciu wodą, mleczkiem czy tonikiem, po użyciu mydła oraz po zaaplikowaniu kremu. Zawsze też możesz zasięgnąć rady kosmetyczki bądź dermatologa.

reklama

Zrób test i dowiedz się, jaki masz rodzaj cery

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy pytania pomocnicze, które ułatwią rozpoznanie rodzaju cery, ponieważ najtrudniej jest rozróżnić podstawowe typy cery (sucha, tłusta mieszana czy normalna). Zakreśl poprawne odpowiedzi na pytania. Odpowiedź znajdziesz na końcu kolumny, w której jest najwięcej zaznaczonych przez Ciebie odpowiedzi.

Plik możesz także pobrać i wydrukować – kliknij w link, który znajduje się pod ankietą.

 

reklama

Charakterystyka rodzajów cery

Cera sucha

Jest cienka, matowa, zszarzała i szorstka w dotyku. Może się łuszczyć. Ma tendencję do licznych zmarszczek. Jest bardziej podatna na podrażnienia i urazy. Może przysparzać problemów w pielęgnacji (np. uczucie ściągnięcia czy pieczenia) i niestety – szybciej się starzeje.

Jak pielęgnować cerę suchą?

  • Do mycia twarzy zamiast zwykłego mydła stosuj łagodne środki myjące bez zawartości SLS i SLES. Mydło może usuwać lipidy wchodzące w skład cementu międzykomórkowego oraz składniki NMF, czyli Naturalne Czynniki Nawilżające. Prowadzi to do dodatkowego przesuszania Twojej skóry.
  • Bezpośrednio po umyciu nałóż na skórę twarzy kosmetyk nawilżający, który zmniejszy przez naskórkową ucieczkę wody.
  • Szukaj kremów, które zawierają składniki nawilżające i tłuszczowe – odbudowują one płaszcz lipidowy, zapobiegają jednocześnie ucieczce wody z warstw skóry. Mają także zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Szukaj w kremach np. hydrolizatów protein, gliceryny, a także emolientów, np. olejów roślinnych, które tworzą na powierzchni skóry ochronny film.
  1.  Krem na dzień SPF15 nawilżający o przedłużonym działaniu
  2.  Krem nawilżający Ava-Mustela
  3.  Reduktor zmarszczek formuła nawilżająca

Pielęgnacja twarzy – cera tłusta

Często błyszczy się, zdarza się, że nawet zaraz po umyciu. Ma rozszerzone pory, w których tkwią zanieczyszczenia, w wyniku czego powstają zaskórniki i krostki ropne. Nadmiernie wydziela sebum zwłaszcza w środkowej części twarzy: czoło, nos, broda (tzw. Strefa T). W okolicach ujść mieszków włosowych występuje często zwiększona ilość bakterii, które wzmagają stan zapalny skóry. Jest to jednak cera, przy której zmarszczki pojawiają się w późniejszym wieku.

reklama

Jak pielęgnować cerę tłustą?

  • Bardzo ważny jest prawidłowy dobór preparatów myjących i peelingujących (unikaj agresywnych mydeł o wysokim pH).
  • Stosuj płyny tonizujące, np. toniki bezalkoholowe, które odświeżą cerę oraz spowodują ściągnięcie porów.
  • Pielęgnacyjny krem powinien być kremem nawilżającym / niekomedogennym (nie zatyka ujść mieszków włosowych). Stosuj hydrożele oraz emulsje o niskiej zawartości fazy tłuszczowej oraz kremy matujące absorbujące nadmiar sebum.
  • Stosuj peelingi enzymatyczne lub chemiczne (peeling salicylowy, migdałowy) oraz maseczki oparte na składnikach silnie absorbujących sebum (glinki). Warto zaopatrzyć się także w bibułki matujące, które pozwolą usunąć nadmiar sebum w trakcie dnia.
  1. Antybakteryjny żel myjący
  2.  Matujący SERUM-ŻEL zwężający pory
  3. Wyjątkowo bogaty krem na noc zwężający pory

Cera mieszana

Jest zazwyczaj tłusta w środkowej części twarzy – w tzw. strefie T (czoło, nos, broda), a sucha lub normalna po bokach twarzy (na policzkach, skroniach).

reklama

 Jak pielęgnować cerę mieszaną?

  • Główna zasada: ograniczanie pracy gruczołów łojowych w miejscach przetłuszczających się bez wyrządzania szkody okolicom suchym.
  • Myj twarz żelami do cery mieszanej, suchej lub wrażliwej.
  • Przemywaj twarz w okolicy „strefy T” tonikiem ściągająco-oczyszczającym, przeciwłojotokowym. Od czasu do czasu użyj płynu tonizującego z kwasem salicylowym lub glikolowym.
  • Wykonuj regularny peeling „strefy T”.
  • Na dzień stosuj kremy, żele i bibułki matujące w „strefie T”, a na pozostałej części twarzy – krem nawilżający.
  • Stosuj na noc kremy odżywczo-normalizujące.
  1. Tonik antybakteryjny
  2. Krem matująco-normalizujący na dzień
  3. Krem do cery tłustej i mieszanej

Pielęgnacja twarzy – cera normalna

Niektórzy żartują, że występuje tylko u dzieci. Bywa również tak, że dorosłe osoby mogą się nią poszczycić, chociaż występuje bardzo rzadko. Cera ta jest dobrze nawilżona, matowa, gładka i optymalnie napięta. Nie stwarza większych problemów, jednak nie oznacza to, że nie trzeba jej pielęgnować. Odpowiednia pielęgnacja cery normalnej sprawi, że na dłużej zachowa młodość, czyli później pojawią się na niej zmarszczki. Pamiętaj także, że nawet źle pielęgnowana cera normalna może zmienić się w cerę wrażliwą.

Jak pielęgnować cerę normalną?

  • Chroń ją przed promieniowaniem UV – stosuj kremy z filtrem, co najmniej SPF 15, a przy bardzo jasnej karnacji nawet SPF 30.
  • Pamiętaj o kremach chroniących przed wiatrem, mrozem i wilgocią.
  • Stosuj kremy nawilżające przez cały rok. Taki krem pełni funkcję ochronną i zapobiega ewentualnemu wysuszeniu skóry.
  • Nie zapominaj o zdrowym odżywianiu, ponieważ dostarczasz skórze witamin. Zadbana i odżywiona cera nie będzie sprawiała żadnych problemów.
  1. Żel micelarny cera normalna
  2. Krem z kwasem hialuronowym
  3. Krem na noc rewitalizująco-ochronny

Cera dojrzała

Charakteryzuje się cienkim naskórkiem, jest wiotka i ma sieć delikatnych zmarszczek. Ma także mniejszą ilość włókien elastyny oraz szybkość syntezy włókien kolagenowych. Skóra traci napięcie, co powoduje tworzenie się głębokich zmarszczek. W skórze dojrzałej spada również aktywność gruczołów łojowych, co przyczynia się do zmniejszenia zawartości wody w naskórku i jej przesuszenia.

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

  • Bardzo ważne jest regularna pielęgnacja (codziennie rano i wieczorem).
  • Stosuj kosmetyki do pielęgnacji twarzy zawierające substancje silnie działające przeciwzmarszczkowo kolagen, elastyna, witamina C czy kwasy owocowe.
  • Włącz do codziennej pielęgnacji serum przeciwzmarszczkowe o konsystencji żelowej, co pozwali na wchłonięcie się większej ilości substancji aktywnych.
  1. Kuracja liftingująca – efekt liftingu i napięcia
  2. Aktywator młodości Retinol
  3. Odmładzający krem na dzień

Cera naczyniowa

Widoczne są na niej pojedyncze, trwale rozszerzone naczynka (teleangiektazja), tzw. Pajączki. Może im także towarzyszyć rozległy rumień na twarzy. Ten rodzaj cery dotyka zazwyczaj osoby z delikatną, cienką i suchą skórą. Wystąpienie na twarzy gry naczynioruchowej i / lub rumienia około 40-50 roku życia może być objawem trądziku różowatego. W dalszych etapach rozwoju choroby mogą pojawiać się grudki i krostki. Tego typu stan skóry wymaga leczenia dermatologicznego.

Jak pielęgnować cerę naczyniową?

  • Przede wszystkim chroń skórę przed zimnem i wilgocią – stosuj kremy ochronne w okresie jesienno-zimowym, unikaj przegrzania twarzy oraz promieniowania UV (słońce, solarium, lasery biostymulujące).
  • Sięgaj po kosmetyki do pielęgnacji twarzy przeznaczone dla cery z problemami naczyniowymi, które zawierają składniki wzmacniające ściany naczyń krwionośnych np. bioflawonoidy.
  • Unikaj zabiegów, które podrażniają skórę np. mikrodermabrazji.
  • Uzupełniaj niedobory witamin głównie: B2, PP (B3, niacyna, amid kwasu nikotynowego), C, E oraz witaminę K.
  1. Tonik do twarzy
  2. Krem-serum rozjaśniający cienie pod oczami
  3. Krem do twarzy

Cera skłonna do przebarwień

Ma tendencję do powstawania plam pigmentacyjnych na skutek zakłócenia mechanizmu wytwarzania i rozmieszczenia melaniny. Efektem tego jest miejscowe nagromadzenie się barwnika w skórze. Główną przyczyną takiego zachowania skóry jest działanie promieni słonecznych, a także zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu, pojawiające się w okresie ciąży czy menopauzy.

Jak pielęgnować cerę skłonną do przebarwień?

  • Stosuj miejscowo preparaty z substancjami odbarwiającymi, które zahamują proces melanogenezy, np. arbutynę, kwas azelainowy, kwas kojowy. Preparaty te możesz stosować nawet przez kilka miesięcy.
  • Stosuj peelingi chemiczne lub terapię laserem.
  • Sięgaj kosmetyki do pielęgnacji twarzy z filtrami przeciwsłonecznymi, które będą chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.
  1. Tonik rozjaśniający przebarwienia
  2. Aktywny krem punktowy rozjaśniający przebarwienia
  3. Krem do twarzy rozjaśniający przebarwienia SPF15

Cera trądzikowa

Nie musi być cerą tłustą, ponieważ również przy cerze suchej mogą pojawiać się zaskórniki i krostki. Trądzik pojawia się często w okresie dojrzewania, jednak coraz częściej dotyka też osoby po 30. roku życia. Charakterystyczne dla cery trądzikowej są: stany zapalne, łojotok, krostki, wypryski i zmiany ropne, które tworzą się na skutek zatkania ujść mieszków włosowych. Mogą też pojawić się rozszerzone pory.

 Jak pielęgnować cerę trądzikową?

  • Stosuj pielęgnację jak przy cerze tłustej.
  • Rano i wieczorem oczyszczaj skórę płynem micelarnym lub specjalnym żelem do cery trądzikowej.
  • Na dzień używaj kremu nawilżającego, najlepiej niekomedogennego, czyli takiego, który nie zatyka porów. Wprowadź do porannej pielęgnacji, zarówno latem, jak i zimą, krem zawierający filtry UV.
  • Na noc używaj kremu antybakteryjnego.
  • Okresowo wykonuj w gabinecie kosmetycznym zabiegi oczyszczające i peelingi kwasowe z zastosowaniem kwasów: migdałowego, glikolowego, salicylowego, pirogronowego lub azelainowego.
  • Szukaj kosmetyków zawierających m.in. wyciągi roślinne i olejki eteryczne. Składniki te są źródłem terpenów, fenoli, flawonoidów. Przy cerze trądzikowej sprawdzają się np. olejek z drzewa herbacianego, pomarańczowy, rumiankowy, tymiankowy.
  • W przypadku przedłużającego się stanu trądzikowego lub silnych zmian ropnych zasięgnij porady dermatologa.
  1. Łagodząca pianka oczyszczająca z aloesem i witaminą B3
  2. BIOMASKA+ BIOPEELING zwężające pory
  3. Matujący serum-żel zwężający pory

Cera wrażliwa

Może wystąpić w każdym wieku i jest coraz częściej spotykana. Zwykle jest skórą suchą, może być też skórą naczyniową. Może być zaczerwieniona i szorstka. Jej głównym problemem jest zanikanie płaszcza ochronnego. Reaguje na większość czynników zewnętrznych uczuciem ściągnięcia, pieczenia czy swędzenia. Przyczyną posiadania cery wrażliwej mogą być: zbyt małe nawilżenie skóry, zmniejszona produkcja sebum, nieodpowiednia dieta czy stosowanie złych kosmetyków. Taka cera źle znosi kosmetyki kolorowe, pachnące oraz niektóre zabiegi kosmetyczne.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

  • Stosuj kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej, pozbawione barwników, kompozycji zapachowych, olejków eterycznych oraz z jak najmniejsza ilością składników aktywnych, które mogą ją podrażniać.
  • Do oczyszczania twarzy, zamiast wody z tradycyjnym mydłem, używaj delikatnych płynów micelarnych,
  • Na dzień stosuj kremy chroniące przed wiatrem, mrozem, wilgocią. Zwróć uwagę, aby krem zawierał filtrem przeciwsłoneczny (co najmniej SPF 15).
  • Na noc używaj kremów o działaniu kojącym i regenerującym zmęczoną i podrażnioną skórę.
  • Unikaj peelingów mechanicznych, natomiast stosuj peelingi enzymatyczne. Jednak nie częściej niż raz w tygodniu.
  1. Żel micelarny cera wrażliwa
  2. Serum-żel na powieki i pod oczy
  3.  Krem do cery suchej i wrażliwej ZIELONA HERBATA

Cera skłonna do alergii

Podobnie jak przy cerze wrażliwej, również cerze skłonnej do alergii mogą towarzyszyć: zaczerwienienie, świąd, pieczenie czy pęcherzyki wypełnione płynem. Po kontakcie z alergenem, często dopiero po ponownym zetknięciu się z nim, np. po kilku dniach, może dojść do reakcji alergicznej na skórze. Zmiany te ustępują jednak po odstawieniu alergenu. Z cerą alergiczną lub jej podejrzeniem, zgłoś się do dermatologa. Zlecone przez niego testy kontaktowe pomogą ustalić alergen.

Jak pielęgnować cerę skłonną do alergii?

  • Stosuj kosmetyki pozbawione kompozycji zapachowych, barwników i olejków eterycznych.
  • Wypróbuj kolorowe kosmetyki mineralne – są wolne od: talku, olejów mineralnych, alkoholi, konserwantów, barwników, substancji zapachowych i innych składników obecnych w tradycyjnych produktach do makijażu.
  • Wybieraj preparaty zmywane wodą, które mniej alergizują.
  • Zaopatruj się w produkty hypoalergiczne o prostym składzie chemicznym.
  • Przestrzegać daty użyteczności preparatów.
  • Wykonuj testy płatkowe. Ich wyniki pomogą uniknąć narażenia na konkretne alergeny, co zmniejszy ewentualne koszty leczenia.
  1. Żel micelarny cera wrażliwa
  2. Emulsja przeciwzmarszczkowa
  3. Żel kompres na powieki i pod oczy Świetlik lekarski
10 błędów w pielęgnacji skóry

Kinga Kotuniak

Laboratorium Kosmetyczne AVA

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama