PIT-37 – czy wiesz o nim wszystko?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

PIT-37 – czy wiesz o nim wszystko? - Zdjęcie główne

PIT-37 | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Najpopularniejszą deklaracją podatkową jest PIT 37. Składają ją wszyscy, którzy rozliczają swoje źródła rocznych przychodów: pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci oraz renciści. Podatnicy powinni złożyć PIT-37 za 2020 rok do dnia 2 maja 2022 roku. Istnieje kilka ważnych elementów składania PIT 37, o których warto pamiętać.

Dochody małoletnich

Do rozliczenia nie należy doliczać dochodów z pracy małoletnich dzieci, bez względu na formę zatrudnienia (stosunek pracy, praca nakładcza, zlecenie, umowa o dzieło), stypendiów i dochodów, które są związane z przedmiotami oddanymi małoletnim do swobodnego użytku. Małoletni powinien złożyć własną deklarację, którą podpisze jego opiekun lub rodzic.

Strata z ubiegłych lat

PIT-37 składa się za rok, gdy można wykazać ewentualną stratą i wskazać, że podatnik stracił, zamiast zarobić. Nie uwzględnia się strat z kilku ubiegłych lat. Jeżeli podatnik chce doliczyć do rozliczenia straty z kilku poprzednich lat, należy złożyć deklarację PIT-36.

Rozliczenie z małżonkiem

Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest możliwe, jeżeli oboje spełniają warunki wymagane przy składaniu deklaracji PIT-37. Jeżeli któryś z małżonków prowadzi działalność, która jest opodatkowana według skali, wtedy nie można rozliczać się wspólnie.

Wspólne rozliczenie jest niemożliwe również w przypadku zawarcia małżeństwa lub rozwiązania wspólności majątkowej w roku, za który planuje się złożyć rozliczenie. W takiej sytuacji należy rozliczyć się oddzielnie, każdy z małżonków na osobnej deklaracji.

Nie można rozliczyć się wspólnie w przypadku, gdy jeden z małżonków rozlicza się poprzez ryczałt ewidencjonowany (najem prywatny oraz dzierżawa są wyjątkami) oraz podatek liniowy albo tonażowy.

Przychód z zagranicy

Przychód wpływający z zagranicy ze stosunku pracy można rozliczyć na PIT-37, gdy przychody są rozliczane przez polskiego płatnika. W przypadku pracy i zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy składa się PIT-36. Jeżeli polski pracodawca oddelegowuje do pracy za granicę podatnika, który jest u niego zatrudniony, wtedy składa się PIT-37.

Osoba samotnie wychowująca dziecko

Deklarację składają osoby samotnie wychowujące dziecko, jeżeli są jednym z rodziców lub opiekunów prawnych i wychowują dziecko jako wdowa, wdowiec, panna, kawaler, rozwódka, rozwodnik, osoba w separacji, osoba w związku małżeńskim, gdy druga została pozbawiona praw rodzicielskich albo została skazana i przebywa w więzieniu – a podatnik w danym roku wychowywał dziecko samotnie. Taka sytuacja pozwala na złożenie deklaracji PIT-37.

Deklaracja dla nierezydentów

Deklaracja PIT-37 może zostać złożona również przez nierezydenta, który zarabia w Polsce oraz ma miejsce zamieszkania wskazane dla celów podatkowych w innym państwie członkowskim UE niż Polska lub innym państwie, które należy do Konfederacji Szwajcarskiej albo Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Odbywa się to na wniosek, który jest wyrażony ze składanym zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy