Hipoteka – co to jest i w jaki sposób działa?
Kredyt hipoteczny jest specyficznym rodzajem produktu bankowego. Zabezpieczenie stanowi bowiem hipoteka nakładana na kupowaną nieruchomość. Warunkiem uruchomienia kredytu jest wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Właśnie na podstawie tego wpisu instytucja finansowa może dochodzić swoich roszczeń względem mieszkania, które stało się zabezpieczeniem kredytu. Innymi słowy, jeśli przestaniesz spłacać bieżące raty, bank będzie miał prawo sprzedać nieruchomość (z pomocą komornika), a pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy jest możliwe posiadanie dwóch kredytów hipotecznych jednocześnie – i czy banki są w ogóle skłonne do udzielania takiego zobowiązania. W zasadzie nie powinno być z tym problemu, o czym można przeczytać w tekście opublikowanym na stronie https://www.creditspace.pl/drugi-kredyt-hipoteczny/.
Co to jest zdolność kredytowa i od czego zależy?
Zdolność kredytowa to możliwości klienta do spłacenia potencjalnego zobowiązania wraz z odsetkami i opłatami. Instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową wnioskodawcy, aby ustalić, czy będzie on w stanie regularnie spłacać raty kredytowe w terminach określonych w umowie. W praktyce najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową jest dochód netto (czyli „na rękę”) wnioskodawcy. Pod uwagę brane są również takie elementy jak: forma zatrudnienia, staż pracy, stan cywilny oraz aktualne zobowiązania (m.in. spłacane obecnie kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych itp.).
Wkład własny przy kredycie hipotecznym 2024
Wkład własny to nic innego jak suma pieniędzy, którą kredytobiorca musi wnieść ze swoich własnych środków na zakup lub budowę nieruchomości. W roku 2024 powinien on wynieść 10-20% wartości inwestycji finansowanej kredytem. Co ciekawe, wkładem własnym w kredycie hipotecznym może być nie tylko gotówka. Banki dopuszczają również stosowanie takich rozwiązań jak wniesienie jako wkładu własnego posiadanej działki lub środków zebranych na lokatach bankowych.
Całkowity koszt kredytu hipotecznego, czyli czym jest RRSO
RRSO to skrót Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Jest to wskaźnik określający całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta. RRSO uwzględnia nie tylko nominalne oprocentowanie kredytu, lecz także inne opłaty i koszty związane z jego zaciągnięciem. Wzór na obliczenie wskaźnika na RRSO znajdziesz na stronie https://www.creditspace.pl/rrso-czym-jest-wzor-jak-obliczyc/.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.