Reklama

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie - co warto wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie - co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Przepisy w naszym kraju nie należą do najprostszych, więc nic dziwnego, że wielu z nas ma problemy z ustaleniem, jakich formalności należy dopełnić po zakupie samochodu. Co najpierw powinniśmy załatwić? Ubezpieczenie czy rejestrację?

Przeniesienie własności samochodu a rejestracja

W polskim prawie istnieje kilka metod przeniesienia własności pojazdu mechanicznego. Jedną z najczęściej wykorzystywanych jest oczywiście umowa kupna-sprzedaży, ale równie dobrze możemy przenieść własność samochodu poprzez umowę darowizny, czy fakturę. Co więcej, własność pojazdu może być również przeniesiona przez dziedziczenie, a więc na przykład poprzez testament lub sąd. Istnieje też umowa komisowa, która pośrednio prowadzi do przeniesienia własności, ponieważ upoważniamy w niej komis do sprzedaży auta w naszym imieniu i odebrania zapłaty, z której komis następnie potrąca sobie prowizję. Jednak dopiero umowa, którą komis zawiera z nabywcą, prowadzi do przeniesienia własność pojazdu.

Rejestracja samochodu w Polsce – jak wygląda procedura?

Zmiana właściciela pojazdu wiąże się z koniecznością wizyty w wydziale komunikacji i złożenia stosownego zgłoszenia.  Brak zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu w terminie trzydziestu dni od dnia zawarcia umowy grozi karą administracyjną w wysoki od 200 do 1000 zł, więc lepiej nie lekceważyć swoich obowiązków. Jak dowiemy się w poradniku https://wypowiadamoc.pl/najpierw-rejestracja-czy-ubezpieczenie-samochodu sama procedura rejestracji może delikatnie różnić się ze względu na rodzaj zakupu oraz pochodzenie pojazdu.

Na pewno zawsze będziemy musieli zabrać ze sobą wniosek o rejestrację pojazdu, dowód rejestracyjny, czy dowód własności pojazdu, a więc na przykład umowę kupna-sprzedaży, czy umowę darowizny. Do tego konieczne jest również przedłożenie oryginał ważnej polisy OC, karty pojazdu (jeśli została wydana) oraz dokument tożsamości ze zdjęciem.

Rejestracja pojazdu wiąże się również z przedłożeniem potwierdzenia opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, a jeśli nabyliśmy samochód zza granicy, to potrzebne będzie też potwierdzenie opłacenia akcyzy. Sprowadzenie pojazdu spoza obszaru UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oznacza konieczność przedłożenia dokumentów odprawy celnej, tłumaczenia uwierzytelnionego dokumentów.

Ubezpieczenie OC przed rejestracją samochodu – gdzie szukać ofert i jak załatwić formalności?

Bazując na tym, co już udało nam się ustalić, widać, że nie zarejestrujemy pojazdu bez odpowiedniego ubezpieczenia. Dlatego, najpierw powinniśmy rozejrzeć się za ciekawą ofertą, a dopiero później zabrać polisę OC ze sobą do urzędu, bo może być potrzebna do wglądu. To, gdzie poszukamy najlepszych ofert polisy OC, zależy od nas, jak również od naszych preferencji.

Na pewno cennych informacji dostarczy nam Internet, zwłaszcza że w ten sposób możemy szukać dobrych ofert polisy OC w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Jedyne, czego będziemy potrzebowali, to telefonu z dostępem do sieci, czy nawet laptopa lub komputera stacjonarnego.

W szukaniu pomoże nam nie tylko wyszukiwarka internetowa, ale również serwisy branżowe. Na pewno warto skierować swoje kroki na stronę https://wypowiadamoc.pl/, na której znajdziemy szczegółowe informacje o ubezpieczeniach samochodu, jak również gotowe wzory wypowiedzenia polisy OC. Do swojej dyspozycji mamy tam również wiele cennych wiadomości, więc  dowiemy się również, jak przebrnąć przez wszystkie formalności związane z ubezpieczeniem samochodu.

Do wykupienia polisy OC nie potrzebujemy wiele. Wystarczy nam dowód własności pojazdu, a więc dowód rejestracyjny, karta pojazdu, czy umowa kupna-sprzedaży. Do tego wystarczy wziąć ze sobą ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, a od ręki załatwimy wszystkie formalności.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE