Reklama

Reklama

Rynek nieruchomości w Łodzi 2021

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Rynek nieruchomości w Łodzi 2021 - Zdjęcie główne

Rynek nieruchomości w Łodzi | foto Materiał partnera

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Łódź to jedne z największych miast w Polsce położone w centralnej Polsce. Jego centralne położenie spowodowało, że jest na skrzyżowaniu autostrad i magistrali kolejowych. Miasto ma ambitne plany co do rewitalizacji wielu nieruchomości. Ponadto silny ośrodek akademicki, blisko 1mln mieszkańców w aglomeracji, coraz lepszy poziom infrastruktury i bogata siatka połączeń transportowych – to wszystko powoduje, że wizerunek Łodzi jest atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów z branży nieruchomości.

Reklama

Rynek nieruchomości w Łodzi jest jednym z największych tego typu rynków w Polsce. Oferta nowych mieszkań w tym mieście jest bardzo szeroka. Działa tu kilkadziesiąt firm deweloperskich, które w sprzedaży mają mi.in. mieszkania we wszystkich częściach miasta. Najwięcej osób szuka tutaj mieszkań z rynku pierwotnego. Łódź oferuje również domy i apartamenty, ale najpopularniejsze wciąż pozostają lokale w nisko kondygnacyjnych blokach, w średnim przedziale cenowym, zwłaszcza położone w okolicy centrum. Dużą wagę przyjmuje się do odrestaurowanych mieszkań w wyremontowanych kamienicach, gdzie dużą zaletą jest lokalizacja i klimat. Pomimo tego Łódź stawia na nowoczesność, co jest widoczne zwłaszcza po projekcie odnowy centrum wokół dworca PKP.

Ceny mieszkań w Łodzi
 
Na rynku nieruchomości w Łodzi panuje względna równowaga pomiędzy popytem, a podażą. Pomimo, że Łódź jest 3-cim miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców, to ceny nowych mieszkań w Łodzi należą do najniższych w kraju. Przeciętna cena za m2 mieszkania wynosi mniej więcej tyle co połowa tego co w Warszawie mówi ekspert portalu Investmap.pl. Jak pokazują trendy największy popyt jest na średni standard tzw. Ikea.
 
Szybko rosnąca w ostatnich miesiącach inflacja dotyczy również rynku nieruchomości w Łodzi. Otóż szacowana cena za 1m2 dla tego miasta od początku roku wzrosła o 10,85%. Obecnie kwota za 1m2 mieszkania kształtuje się tutaj w okolicach 5885 zł. Najdroższą dzielnicą w Łodzi jest obecnie Widzew. Cena za 1m2 mieszkania na tym obszarze wynosi obecnie 6066zł, co stanowi kwotę o 181 zł wyższą od średniej ceny w mieście ogółem. Na drugim miejscu pośród najdroższych dzielnic Łodzi jest Polesie, z ceną za 1m2 w wysokości 5932 zł. Na trzecim miejscu jest dzielnica Górna, gdzie kwota za 1m2 wynosi 5854 zł. Co może wydawać się dużym zaskoczeniem Śródmieście należy do najtańszego rejonu Łodzi z ceną za 1m2 wynoszącą średnio 5572 zł.
 
W ostatnim miesiącu liczba aktywnych ofert mieszkaniowych w Łodzi wyniosła 4611 i spadła ona w porównaniu z poprzednim miesiącem o 81. Zdecydowanie najwięcej ofert sprzedaży znajdziemy w obrębie dzielnicy Bałuty – 1081 ogłoszeń. Natomiast najmniejsza podaż mieszkań dotyczy dzielnicy Widzew – 754 ogłoszenia.   

Oferty deweloperów
 
Największa podaż w ofercie deweloperów to mieszkania 2- i 3- pokojowe o metrażach w zakresie 35-45 m2 oraz 55-60 m2. Nie przypadkiem tak się dzieje. Otóż popyt właśnie skierowany jest w stronę takich gabarytów mieszkaniowych. Najmniej na rynku znajduje się mieszkań 5 i 6 pokojowych. Nic dziwnego, że tak się dzieje, gdyż większość nieruchomości w Łodzi to bloki z mieszkaniami 2-3 pokojowymi. Poza tym mieszkania większe niż 3 pokoje charakteryzują się wyższą ceną, na co stać stosunkowo niewielu łodzian.
 
Atuty miasta
 
Poza centralnym położeniem w kraju, gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne, atutem miasta jest wykwalifikowana kadra. Na młodych, dobrze wykształconych i znających języki obce ludzi czeka praca w trzech centrach usług dla biznesu. Szacuje się, że w sektorze usług wspólnych w Łodzi pracuje obecnie około 15 tysięcy osób.
 
Poza tym miasto jest jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w kraju, gdzie studiuje ok. 120 tys. osób. Z tego względu rynek wynajmu mieszkań pod studentów jest bardzo atrakcyjny.
 
Atrakcje Łodzi

Łódź ma bogatą przemysłową historie. Jedną z pozostałości jest Manufaktura czyli centrum handlowe i rekreacyjne, które powstało na obszarze dawnej XIX wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Bardzo ciekawa również pod tym względem jest dzielnica Księży Młyn z ogromną fabryką Szeiblera, osiedlem robotniczym i rezydencjami fabrykantów.
 
Warto zwrócić uwagę na Zoo w Łodzi, gdyż jesienią 2021 roku mają tu otworzyć Orientarium, potężny, nowoczesny pawilon ze zwierzętami azjatyckimi. Głównymi mieszkańcami tego miejsca będą słonie, mające swój prywatny basen, gdzie będzie można je podglądać podczas kąpieli.
 
Experymentarium to ciekawe miejsce do odwiedzenia dla całej rodziny. Interaktywne Centrum Nauki mieści się w popularnej Manufakturze. W tym nietypowym miejscu można zrozumieć różne zagadki naukowe poprzez dobrą zabawę.
 
Łódź od wielu lat związana jest z kinem, filmem, aktorami i reżyserami. To tutaj znajduje się przecież słynna szkoła filmowa. Ciekawostką związaną z kinem jest oczywiście Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy, która znajduje się na głównym trakcie miasta – ulicy Piotrkowskiej. Jest ona wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame i skupia mosiężne gwiazdy z nazwiskami sławnych polskich artystów związanych z kinem - aktorów, reżyserów czy operatorów.
W Łodzi znajdują się również muzea, do których zaliczyć trzeba Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii, czy też Muzeum Historii Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego.
 
Atrakcyjne łódzkie nieruchomości
 
Po tylu atrakcjach związanych z Łodziom powróćmy do rynku nieruchomości. W Łodzi dostępnych jest 4 107 ofert nowych mieszkań i domów znajdujących się w 93 inwestycjach deweloperskich. Przedstawię poniżej 3 ciekawe oferty, którym warto się bliżej przyjrzeć.
 
Przędzalniana 64Przędzalniana 64 to inwestycja zlokalizowana w łódzkiej dzielnicy Widzew. Na powierzchni użytkowej 10tys. mkw mieści się pięciopiętrowy budynek. Inwestycje tworzy deweloper Przedsiębiorstwo Budowlane Artom z Tomaszowa Mazowieckiego. Za projekt architektoniczny natomiast odpowiada biuro Grupa PRO Architektura. W pobliżu inwestycji znajduje się przebudowywane Akademickie Centrum Designu ASP, Textorial Park, a także Textorial Park Office. Poza tym w niedalekiej odległości od Przędzalnianej 64 zostały niegdyś umiejscowione słynny Księży Młyn oraz Park Źródliska 1 i 2.
 
Projekt budowlany zostanie zrealizowany w grudniu 2021r. W jego skład wchodzą dwa budynki wielorodzinne i podziemna hala garażowa. Inwestycja jest realizowana w 2 etapach. I etap to 6-kondygnacyjny budynek ze 119 mieszkaniami 1, 2, 3 i 4-pokojowymi z balkonami oraz loggiami. Na parterze budynku mieści się część usługowa. Metraże mieszkań kształtują się od 33 do 116mkw.
 
Nowe ZłotnoNowe Złotno to osiedle realizowane etapami, które leży w obrębie ulic Traktorowej, Rąbieńskiej i Cedry. Obecnie przygotowywany jest (przez Grupę Profit Development) 5 etap, w którym dostępne będę 2-, 3- i 4-pokojowe mieszkania.
 
Budynki na osiedlu Nowe Złotno składają się od 4 do 8 kondygnacji. Dostęp do zielonych tarasów mają mieszkania na parterze, natomiast te położone na piętrach wyposażono w balkony. Garaże wielostanowiskowe znajdują się w podziemnej kondygnacji, a dojść do nich można przy pomocy cichobieżnej windy.

Inwestycja położona jest w odległości ok. 6km od Śródmieścia Łodzi. W pobliżu znajdują się obiekty oświatowe, ośrodek sportu czy dom kultury. Ok. 5km od inwestycji znajduje się znana Manufaktura.

Grupa Profit Development działa na rynku od 17 lat. Projekty tego inwestora zdobyły wiele nagród zarówno w polskich, jak i również w zagranicznych konkursach branżowych. 32 zrealizowane inwestycje to dorobek Grupy Profit Development, a kolejne 7 jest w budowie. Przedsiębiorstwo należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
 
Przy Sarniej


Osiedle Przy Sarniej w Łodzi realizowane jest podobnie jak osiedle Nowe Złotno przez firmę Profit Development. W I etapie inwestycji powstaną mieszkania 2-, 3- i 4-pokojowe w metrażach od 40 do nawet 86 mkw. W projekcie budowlanym przewidziano, że do wszystkich lokali przynależeć będą balkony i loggie, natomiast do mieszkań na parterze ogródki. Mieszkania wyposażone w duże okna to duży atut projektu, dzięki czemu pomieszczenia będą rozświetlone o każdej porze dnia. Udogodnienie w postaci komórek lokatorskich usytuowano w częściach wspólnych. Niska zabudowa w kształcie litery C, pozwoli na wygospodarowanie obszernego dziedzińca, który stanowić będzie strefę wypoczynku dla przyszłych mieszkańców osiedla Przy Sarniej.
 
Garaże będą zlokalizowane w podziemiu budynku, a za pomocą wind będzie można dostać się stamtąd do mieszkań. O bezpieczeństwo przyszłych lokatorów zadba system monitoringu, w który zostaną wyposażone budynki.
 
Bogate zaplecze usługowo-handlowe w pobliżu osiedla Przy Sarniej to duży atut inwestycji. Ponadto na pieszo można dojść m.in. do CH Tulipan, Galerii Łódź, czy Stadionu Miejskiego Widzew Łódź.
 
Aktywnych zainteresuje z pewnością bliskie sąsiedztwo Parku nad Jasieniem. Przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się nie tylko licznymi udogodnieniami, ale także dostępem do jednego z głównych węzłów komunikacyjnych Łodzi – skrzyżowania marszałków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy