reklama
reklama

Soczewki kontaktowe. Czym kierować się przy ich wyborze?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Soczewki kontaktowe. Czym kierować się przy ich wyborze? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Statystyki są bezlitosne. Większość Polaków boryka się z różnego rodzaju wadami wzroku i liczba ta cały czas rośnie. Uwarunkowania genetyczne, tryb życia – wszystko to wpływa na fakt, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy optycznych, czyli środków, które pozwalają zagwarantować poprawną jakość widzenia. Prym w tym względzie wiodą okulary korekcyjne, jednak widać też rosnącą popularność soczewek kontaktowych. Kto może z nich korzystać, przy jakich wadach? Jakie są plusy i minusy różnych rodzajów soczewek? Postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
reklama

Soczewki a wada wzroku

Macie wadę wzroku i zastanawiacie się, czy wymienić okulary na soczewki? Jeśli tak, to nie róbcie tego samodzielnie. Jeśli posłużycie się receptą okularową, to może się okazać, że dobierzecie soczewki nieprawidłowo. Nie będą dawały odpowiedniej jakości widzenia, a także wzbudzą przekonanie, że soczewki jednak nie działają w waszym przypadku zbyt dobrze i lepiej pozostać przy klasycznych okularach. Wszystko to dlatego, że wartość korekcyjna na recepcie okularowej i na soczewki może się różnić z uwagi na specyfikę działania obu tych środków.

Dlatego też zawsze najpierw należy korzystać z pomocy specjalisty w zakresie wad refrakcji, czyli lekarza okulisty lub optometrysty. Przeprowadzą oni badanie wzroku, wypiszą receptę albo też wskażą, że z jakichś powodów nie powinniście nosić soczewek (np. choroby oczu, alergie, problemy z ciśnieniem). Takie przypadki są jednak rzadkie i bardzo indywidualne. W przeważającej większości przypadków specjalista po prostu wypisuje receptę – w przypadku dalekowidzów i krótkowidzów na soczewki  sferyczne, u astygmatyków na soczewki toryczne (o troszkę innej budowie, bo i budowa oka astygmatyka jest specyficzna), w przypadku prezbiopii będą to zaś soczewki progresywne (multifokalne).

Od indywidualnych cech oka może zależeć, czy specjalista poleci jakiś konkretny materiał, z którego powinny być wykonane soczewki lub tryb ich noszenia. Co kryje się pod tym pojęciem?

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania, jeśli chodzi o czas używania soczewek. Zarówno takie, które zdejmuje się po kilkunastu godzinach, jak i takie, które z powodzeniem można nosić kilka dni.

Soczewki jednodniowe mieszczą się w tej pierwszej kategorii. W zależności od modelu można je nosić 12-18 godzin. Zakłada się je rano, a wieczorem zdejmuje i po prostu wyrzuca do kosza. To rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Do zalet na pewno zaliczymy najwyższą przyjazność takich soczewek dla oczu, są bowiem wykonane z materiałów delikatnych i praktycznie nieodczuwalnych w trakcie noszenia. To właśnie soczewki jednodniowe są często polecane w przypadku alergii czy bardziej suchych oczu lub innych chorób oczu (oczywiście nie w każdym stadium i nie przy każdej chorobie jest to możliwe). Wadą z kolei jest koszt, bo codziennie potrzebujemy kolejnej pary soczewek. Jednak nie zawsze gra to dużą rolę, bo takie soczewki wybierają też osoby na co dzień noszące okulary. Soczewki służą im wtedy np. w czasie wyjścia na imprezę czy meczu piłki, gdzie okulary się nie sprawdzają. Jedną z najbardziej znanych marek są soczewki Soflens, produkowane przez koncern Bausch&Lomb.

Kolejny rodzaj to soczewki dwutygodniowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-dwutygodniowe). Zgodnie z nazwą mogą być noszone przez 14 dni w trybie dziennym, to znaczy zakładane rano, a zdejmowane wieczorem. Część producentów dopuszcza również noszenie ich w trybie przedłużonym, czyli przez 7 dni bez zdejmowania, jednak skraca to ich trwałość i po tym okresie należy je wyrzucić. Dotyczy to np. soczewek Acuvue Oasys produkowanych przez Johnson&Johnson.

Najbardziej popularne są jednak soczewki miesięczne. Tutaj czas używania wynosi do 30 dni, co oznacza, że potrzebujemy tylko jedną ich parę na miesiąc. Jest to więc rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Tutaj również możemy wyróżnić tryb noszenia dzienny (od rana do wieczora) lub całodobowy. Ten drugi to możliwość noszenia soczewek podczas snu i niezdejmowania ich z oczu przez miesiąc. Specjaliści zalecają jednak zawsze raz na kilka dni poddać swoją parę soczewek całodobowych pielęgnacji. Wśród bardziej popularnych soczewek miesięcznych jest Air Optix (https://www.bezokularow.pl/soczewki-air-optix), której producentem jest firma Alcon. Do najczęściej wybieranych całodobowych soczewek należą z kolei Biofinity od Cooper Vision.

Co zaś robi się z soczewkami po ich zdjęciu? Otóż należy przemyć je w płynie do soczewek i schować do specjalnych pudełeczek, również wypełnionych płynem pielęgnacyjnym. Powinny tam przebywać przez kilka godzin, co pozwala oczom odpocząć i podtrzymuje funkcjonalność soczewek.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama