Reklama

Sprzątanie hal produkcyjnych i magazynowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Sprzątanie hal produkcyjnych i magazynowych - Zdjęcie główne

Sprzątanie hal produkcyjnych i magazynowych | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Hale produkcyjne czy magazynowe to miejsca wielkopowierzchniowe i trudne w utrzymaniu czystości. Pył, kurz, odpady produkcyjne, osady i opary osadzają się na posadzkach, ścianach, systemie wentylacji czy maszynach powodując zagrożenie dla bezpieczeństwa, zdrowia czy ciągłości produkcji. Dlatego regularne czyszczenie hal przemysłowych i magazynowych jest niezwykle ważne a wręcz konieczne. Ze względu na znajdujące się na hali produkcyjnej specjalistyczne urządzenia oraz konieczność przestrzegania zasad BHP sprzątanie tego typu obiektów wymaga specjalistycznego sprzętu i profesjonalnego podejścia, dlatego warto powierzyć to firmie sprzątającej, która posiadają w tej kwestii odpowiednie doświadczenie.

Na czym polega sprzątanie hal produkcyjnych?

Profesjonalna firma sprzątająca powinna posiadać niezbędne pozwolenia oraz kwalifikacje potrzebne do prac wysokościowych. Ważne jest również, aby korzystała tylko z pełni bezpiecznych środków chemicznych, co jest ważne w halach produkcyjnych związanych z produktami spożywczymi. Dlatego podejmując współpracę z firmą świadczącą usługi sprzątania, należy przedstawić wymagania, a także zakres i częstotliwość czynności porządkowych.

Sprzątanie hal produkcyjnych i magazynowych wymaga odpowiedniego podziału pracy i organizacji, dlatego powinno być dostosowane do:

 • Grafiku pracowników hali - czynności wchodzące w zakres sprzątania nie powinny przeszkadzać w pracy pracowników, dlatego należy przeprowadzać je w czasie najmniejszego natężenia ruchu.
 • Harmonogramu prac maszyn - prace porządkowe w przedsiębiorstwach produkcyjnych najlepiej przeprowadzać w przerwach technologicznych.
Profesjonalna firma sprzątająca powinna dostosować się do warunków panujących na hali bądź magazynie, wykonując swoje czynności w sposób sprawny, szybki i niezakłócający pracy przebywających tam pracowników.

Przebieg sprzątania

Utrzymanie tak dużego obiektu jakim jest hala czy magazyn w czystości nie jest łatwym zadaniem, dlatego sprzątanie hal produkcyjnych i magazynów należy przeprowadzać regularnie.

Kompleksowe sprzątanie hal produkcyjnych i magazynów obejmuje:

 • usuwanie odpadów,
 • czyszczenie posadzek przemysłowych (betonowych, żywicznych),
 • czyszczenie takich powierzchni jak: półki, regały, szafki, lampy z nagromadzonego pyłu i kurzu,
 • mycie maszyn i linii produkcyjnych,
 • staranne mycie zabrudzonych powierzchni specjalistycznym sprzętem,
 • mycie okien, drzwi, żaluzji oraz przeszkleń,
 • konserwacja posadzek przemysłowych,
 • pranie wykładzin dywanowych,
 • mycie ścian wewnętrznych i zewnętrznych,
 • sprzątanie trudno dostępnych miejsc,
W zależności od ustaleń zleceniodawcy z firmą sprzątającą zakres usług może być mniej lub bardziej rozbudowany.

Bezpieczne sprzątanie powierzchni magazynowych i produkcyjnych

Bezpieczne czyszczenie hal powinno odbywać się w zgodzie ze wszystkimi zasadami BHP. Środki czystości powinny usuwać silne zabrudzenia i jednocześnie być bezpieczne zarówno dla pracowników, jak i towaru i elementów wyposażenia, dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się używać substancji żrących i toksycznych. Jeżeli zabrudzenie trudno usunąć, należy skorzystać z mechanicznej metody usuwania plam a pozostałości doczyścić ręcznie bezpiecznymi środkami.

Dlaczego sprzątanie hal produkcyjnych warto zlecić profesjonalistom?

Sprzątanie hal magazynowych czy produkcyjnych wymaga odpowiedniej wiedzy, organizacji a przede wszystkim profesjonalnego sprzętu. Z tego powodu najlepiej zlecić je profesjonalnej ekipie.

Regularne mycie hal magazynowych i produkcyjnych jest niezwykle istotne, aby:

 • zachować wysokie standardy higieny,
 • zwiększyć bezpieczeństwo pracy,
 • utrzymać wydajność linii produkcyjnych,
 • zmniejszyć liczbę awarii,
 • zmniejszyć liczbę przestojów produkcyjnych,
 • ograniczyć zużycie energii,
Korzystanie z usług zewnętrznych firm sprzątających daje pewność, że sprzątanie magazynów lub hal zostanie przeprowadzone zgodnie z wymogami BHP i bez ryzyka uszkodzenia maszyn produkcyjnych, lub innego drogiego sprzętu.

Sprzęt używany do sprzątania hal produkcyjnych i magazynowych.

Maszyny czyszczące oraz środki czyszczące są dobierane i uzależnione od rodzaju powierzchni, zabrudzeń oraz wielkości hali. Metoda sprzątania w danej hali związana jest z produkowanym tam towarem oraz typem zanieczyszczeń.

W powszechnym użyciu są maszyny, które w szybki i wydajny sposób wyczyszczą duże płaskie powierzchnie. Do sprzątania hal najczęściej wykorzystuje się:

 • zamiatarki 
Zamiatarki szczotkowe świetnie sprawdzą się przy porządkowaniu dużych hal przemysłowych. Sprzątną liście, wióry, piasek, kamienie oraz inne drobne zanieczyszczenia.

 • odkurzacze przemysłowe
Odkurzacze przemysłowe są podstawowym narzędziem pracy profesjonalnych ekip sprzątających. Służą do pracy na sucho i mokro.

 • myjki ciśnieniowe
Wytwarzany przez myjkę ciśnieniową strumień wody pod ciśnieniem z łatwością poradzi sobie z uciążliwym zabrudzeniem.

 • szorowarki do podłóg
To urządzenie szorujące szybko i dokładnie czyści rozległe powierzchnie. Można spotkać urządzenie z fotelem operatora lub prowadzone ręcznie.

Oczywiście wiele też prac wciąż wykonywanych jest ręcznie na przykład w przypadku trudno dostępnych miejsc.

Podsumowanie

Czyste i zadbane wnętrze hal produkcyjnych i magazynowych to nie tylko estetyczny wygląd ale przede wszystkim bezpieczeństwo pracy. Gruntowne i kompleksowe czyszczenie hal i magazynów powinno odbywać się regularnie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy