Reklama

Reklama

Sprzedaż samochodu a OC – co dalej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sprzedaż samochodu a OC – co dalej? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Polacy chętnie kupują używane auta – również takie, które mają ważne ubezpieczenie OC. Zastanawiające jest więc to, co dzieje się z ważną jeszcze polisą po zawarciu transakcji. Sprawdź najważniejsze informacje w tym zakresie.

Reklama

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne wykupywane jest na okres 12 miesięcy. Często zdarza się, że właściciel pojazdu decyduje się na jego sprzedaż, a auto bardzo szybko znajduje nabywcę. W takim przypadku polisa wcale nie musi wygasnąć. Co się z nią dzieje?

Polisa OC może przejść na nabywcę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ważne ubezpieczenie OC może przejść na nabywcę pojazdu. Koniecznością jest jednak przeprowadzenie tzw. rekalkulacji składki, co pozwoli na zweryfikowanie ryzyka ubezpieczeniowego. Dzięki temu nabywca nie będzie musiał wykupywać nowej polisy, lecz może z niej korzystać aż do końca trwania umowy.

Warto jednak mieć świadomość, że po wygaśnięciu polisy nie dochodzi do jej automatycznego przedłużenia – tak jak ma to miejsce w przypadku standardowego ubezpieczenia. Oznacza to, że nowy właściciel ma obowiązek wykupić składkę we własnym zakresie. Jeśli tego nie dokona, wówczas dojdzie do przerwania ochrony ubezpieczeniowej, co skutkuje wysokimi karami finansowymi.

Polisa OC może wygasnąć

Nabywca auta używanego wcale nie musi korzystać z ubezpieczenia przypisanego do samochodu. Wówczas zachodzi konieczność poinformowania o tym konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego poprzez złożenie wypowiedzenia umowy.

W takiej sytuacji sprzedawcy należy się zwrot OC po sprzedaży samochodu. Ubezpieczyciel zwraca składkę w takiej wysokości, która jest proporcjonalna do niewykorzystanego okresu.

Jak wykupić korzystne OC?

Niezależnie od tego, jak postąpisz w związku z nabyciem auta z ważną obowiązkową polisą komunikacyjną, prędzej czy później zachodzi konieczność wykupienia kolejnego ubezpieczenia. Nie warto decydować się na przypadkową ofertę, ponieważ może to sporo kosztować.

Dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie taniego ubezpieczenia OC samochodu na Rankomat.pl. Dlaczego? Poświęcając zaledwie kilka minut na wypełnienie formularza i analizę informacji o wysokości składek, można zaoszczędzić nawet do 50%. Aż tyle może wynieść różnica między najdroższą a najtańszą polisą. Biorąc pod uwagę fakt, że zakres ochrony i suma ubezpieczenia nie zależy od wysokości składki – nie ma sensu przepłacać.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy