reklama
reklama

Sprzęt pożarniczy - gotów na misje?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Sprzęt pożarniczy - gotów na misje? - Zdjęcie główne

Sprzęt pożarniczy - gotów na misje?

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieZawodowi strażacy i ochotnicy to osoby, które z narażeniem własnego życia ratują inne istnienia. Poza wyszkoleniem i odwagą przydaje się im solidne wyposażenie.
reklama

Pożar, zalanie, a może wypadek drogowy? Prawdopodobnie najszybciej na miejsce dotrze jednostka straży pożarnej. Zespoły są doskonale przeszkolone z udzielenia pierwszej pomocy, a do tego mają umiejętności niczym zawodowi komandosi. Świetnie radzą sobie z urządzeniami pneumatycznymi, aby wyciągnąć zakleszczoną osobę z auta, korzystają z piły niczym zawodowy drwal, wspinają się jak alpiniści, pracują z powietrza i nurkują jak Navy SEAL-s. Poza indywidualnymi umiejętnościami i predyspozycjami  przydaje się odpowiedni sprzęt.

Straż = pożar

Większość osób kojarzy straż pożarną z czerwonym wozem, drabiną, charakterystycznym strojem i wężami do gaszenia ognia. W zasadzie to prawda, ale to tylko jeden wymiar pracy jednostek, niemniej w społeczeństwie najbardziej popularny. Co jest potrzebne do gaszenia pożaru? Przede wszystkim źródło wody. Można ją pobrać bezpośrednio z wozu, hydrantu lub z okolicznych zbiorników wodnych. Pobieranie i dystrybucja wody odbywają się za pomocą węży.

reklama

Pobieranie i dystrybucja wody - rodzaje węży

Węże ssawne

Wąż strażacki to podstawowy element armatury wodnej używany przez straż pożarną. Spotkać go można np. w budynkach, gdzie służą jako część systemu przeciwpożarowego. Węże różnią się funkcjami, a podstawowy podział rozróżnia modele ssawne i tłoczne. Pierwsze z wymienionych instaluje się do motopompy. Urządzenia pobierają wodę ze zbiornika do celów gaśniczych. Wąż strażacki znaleźć można na https://strefa998.pl/28-weze-strazackie.

Wyróżniamy 3 rodzaje węży ssawnych według kryterium średnicy:

  • 75 mm,
  • 110 mm,
  • 150 mm.
Najczęściej używane są węże o średnicy 110 mm, gdyż obsługuje je najwięcej modeli motopomp. Ten rodzaj węży jest stosunkowo krótki, a ich długość wynosi od 1,6 do 2,4 metra. Modele ssawne zbudowane są z kilku warstw gumy, która jest wzmocniona stalowym spiralnym korpusem. Zdarza się, że są modele, które pokryte są warstwą tworzywa z zewnątrz. Wzmocniona konstrukcja zapobiega zaginaniu się węża, a dzięki temu może on swobodnie pobierać wodę i dystrybuować do architektury gaśniczej lub wozu strażackiego.

reklama

Węże tłoczne

Węże tłoczne to fachowy termin określający sposób przesyłu wody. Najmłodszym tłumaczy się, że są to „sikawki”, ale jak widać terminologia stosowana przez strażaków, jest nieco inna. Węże tłoczą wodę lub specjalny roztwór. Wąż połączony jest z motopompą, a zakończony prądownicą, z której ujście znajduje środek gaśniczy. Obecnie dostępne są 4 rodzaje węży, które dzieli się ze względu na średnicę:

  • W-25 - wąż o średnicy 25 mm,
  • W-52 wąż o średnicy 52 mm,
  • W-75 wąż o średnicy 75 mm,
  • W-100 wąż o średnicy 110 mm.
Węże 25 i 52 mm mają najczęściej długość 15 lub 20 metrów. Zbudowane są z dwóch warstw: wewnętrzna wykonana jest z żywic lub gumy, z zewnętrzna z włókien sztucznych. Taki podział sprawia, że węże wykorzystuje się do innych celów np. do motopomp w wozach strażackich lub do linii gaśniczych. Sprzęt pożarniczy znaleźć można na https://strefa998.pl/213-wyposazenie-techniczne-i-sprzet-strazacki.

reklama

Sprzęt pożarniczy po każdej akcji jest sprawdzany i na nowo przygotowany do akcji. Dzięki temu, po zgłoszeniu strażacy ruszają od razu z pomocą. Jest to ważne, ponieważ w trakcie wypadku lub innego niebezpieczeństwa często liczą się minuty. W związku z tym ważna jest dyscyplina, a także wysokiej jakości sprzęt strażacki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama