reklama
reklama

Starasz się o pracę? Uważaj, co piszesz w mediach społecznościowych!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Starasz się o pracę? Uważaj, co piszesz w mediach społecznościowych! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Uważaj na pułapki w mediach społecznościowych w momencie, gdy starasz się o pracę. Prawie każdy rekruter szuka w internecie informacji dotyczących kandydata aplikującego do firmy.
reklama

Jeśli ubiegasz się o pracę, uważaj na to, jakie informacje o sobie publikujesz w mediach społecznościowych. Jeśli Twój profil jest “publiczny” tj. widoczny dla każdego użytkownika, powstrzymaj się od osobistych wypowiedzi na temat polityki czy religii, a także sprawdź przynależność do grup politycznych czy religijnych pod kątem ich treści. Każdy, kto publicznie wygłasza swoje zdanie na kontrowersyjne tematy, zmniejsza swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Podsumowując: Uważaj na to, co publikujesz w sieci. Internet nie zapomina niczego! To, co zostało umieszczone nawet kilka lat temu, z pewnością znajduje się jeszcze w internecie, nawet jeśli dzisiaj jesteś już innego zdania i inaczej patrzysz na pewne kwestie czy zagadnienia.

Niektórzy administratorzy stron mogą, na Twoje żądanie usunąć Twoje treści, jednak nie są do tego prawnie zobowiązani. Absolutnym tabu są negatywne treści na temat byłych pracodawców lub nieprzyjemne uwagi na temat innych ludzi. Przejrzyj swoje treści, które publikowane były na różnych forach oraz wszelkie komentarze pod wpisami czy zdjęciami.

Te informacje stawiają cię w złym świetle

Podobnie jak w swoim CV możesz w swoim profilu na portalach społecznościowych umieścić wzmiankę o pracy wolontariackiej czy o członkostwie w organizacjach społecznych. Pamiętaj również o zachowaniu spójności informacji na temat swojego hobby. Powinny być one zgodne z informacjami podanymi w CV, gdyż stanowi to dla rekrutera dowód wiarygodności danego kandydata. Zainteresowania wydają się nie stanowić większego problemu, by je ładnie ubrać w słowa i umiejętnie zaprezentować w CV. Jednak często kandydaci zastanawiają się, co konkretnie należy wpisać w tę rubrykę. Artykuł w poradniku cvhero.com dokładnie wyjaśnia argumenty za i przeciw konkretnym aktywnościom, więc warto się z nim zapoznać.

Znajdują się na Twoich profilach społecznościowych pozytywne informacje? Korzystaj z szansy, aby wypaść pozytywnie w oczach rekrutera. W internecie Twoja kreatywność nie zna granic. Obojętnie czy jest to Pinterest, kanał YouTube, czy też własna strona z aplikacjami o pracę – nigdzie nie przyciągniesz uwagi rekrutera bardziej kreatywnie niż w internecie.

Ważne: Uważaj na swoje zdjęcie profilowe

Zdecyduj się na zdjęcie poważne na neutralnym tle. Podobnie jak w przypadku zdjęcia na CV powinno być ono przyjazne i pasujące do kompetentnej osoby. Unikaj publikacji zdjęć z imprez, na których widać cię w stanie nietrzeźwym. Nie umieszczaj również zdjęcia zrobionego podczas kontroli radarowej. Tabu są również fotki w skąpym ubraniu (np. zdjęcia z kąpieli w basenie) oraz zdjęcia w prowokacyjnych pozach. Takie zdjęcia nie służą dobremu wizerunkowi.

Ważne: Uważaj również na profesjonalnych portalach networkingowych

Portale networkingowe można świetnie wykorzystać do podkreślenia swoich umiejętności zawodowych. Nadaj odpowiedniej struktury swojemu profilowi. Doświadczenia zawodowe oraz kompetencje i umiejętności powinny mieć spójność z Twoim CV. Podsumowując: opublikuj swoje informacje tak, aby wypaść jako ekspert w swojej dziedzinie. Ludzie z wiedzą wszechstronną, posiadający małe doświadczenie w danej dziedzinie, mogą zostać szybko zastąpieni bardziej kompetentnymi osobami.

Korzystaj z opcji ustawień kont na mediach społecznościowych

Nie chcesz, aby potencjalny pracodawca widział, co dzieje się na Twoich kontach na portalach społecznościowych? Udostępnij zatem tylko wybranej grupie osób dostęp do Twojego profilu. Dlatego ważne jest sprawdzenie ustawień swoich kont na platformach internetowych. Na niektórych portalach można włączyć opcję zakazania śledzenia przez Google.

Poniżej kilka ważnych punktów, jak nie zostawić złych śladów w internecie:

  • Do wpisów na forach nie używaj swojego prawdziwego imienia oraz nazwiska. Unikaj podawania swojego oficjalnego adresu mailowego oraz żadnych informacji, które są widoczne na Twoim CV
  • Powiedz swoim znajomym oraz bliskim, że nie życzysz sobie publikowania przez nich Twoich zdjęć prywatnych (na przykład żenujące zdjęcia czy kontrowersyjne ujęcia z ostatniej szalonej imprezy). Jeśli zostałeś oznaczony na zdjęciu, które ukazuje Cię w negatywnym świetle, po prostu odznacz się.
  • Sprawdź każdy swój wpis na blogach, forach czy pod artykułami. Unikaj wypowiedzi politycznych.
  • Sprawdzaj regularnie internetowe wpisy dotyczące Twojej osoby. Również te publikowane przez osoby trzecie (obojętnie czy są to prawdziwe, czy fałszywe informacje).
  • Jeśli znajdziesz negatywne wpisy w sieci, spróbuj zastąpić je lub skorygować poprzez pozytywne komentarze.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama