Reklama

Tani kredyt gotówkowy - w jakim banku szukać ofert?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tani kredyt gotówkowy - w jakim banku szukać ofert? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Dodatkowe środki możesz pożyczyć w każdym banku, ale lepiej porównać oferty i wybrać tani kredyt gotówkowy. Im niższy będzie koszt kredytowania, tym pożyczka będzie bardziej opłacalna i łatwiej spłacisz zobowiązanie. Dowiedz się, co decyduje o koszcie kredytu gotówkowego oraz w jaki sposób znaleźć najkorzystniejszą pod tym względem ofertę.

Po kredyt gotówkowy możesz udać się do banku zawsze wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowej sumy pieniędzy na pokrycie dowolnego wydatku konsumpcyjnego. Bank nie zapyta Cię o cel, na który chcesz zaciągnąć zobowiązanie, a jedynie sprawdzi, czy stać Cię na jego terminową spłatę. Wybierając jak najtańszą ofertę, nie tylko oszczędzisz pieniądze – zwiększysz także swoją zdolność kredytową, a więc szanse na uzyskanie finansowania.

Tani kredyt gotówkowy – co decyduje o jego koszcie?

Kredyty gotówkowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ dość łatwo przy ich pomocy zdobyć dodatkowe środki na dowolny cel. Zwykle wystarczy posiadać stały dochód i zdolność kredytową, by pożyczyć kwotę od 1000 do nawet 200 000 zł, którą potem można spłacać w wygodnych ratach nawet przez 10 lat.

Większość banków komercyjnych ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy, jednak każda instytucja proponuje go na nieco innych warunkach. Z punktu widzenia klientów najważniejsze różnice dotyczą kosztu zaciągnięcia zobowiązania.

Na całkowity koszt kredytu gotówkowego zazwyczaj składają się:

·       odsetki – wynikają one z oprocentowania nominalnego,

·       prowizja – jest ona pobierana z tytułu udostępnienia klientowi kapitału i najczęściej doliczana jest do kwoty kredytu, a więc spłaca się ją w ratach,

·       ubezpieczenie – zwykle jest ono wymagane jedynie przy wyższych kwotach zobowiązania, ponieważ jego celem jest zabezpieczenie spłaty kredytu na wypadek utraty zdrowia lub pracy kredytobiorcy.

Oprócz wymienionych wyżej kosztów mogą być pobierane także inne opłaty – choć zdarza się to bardzo rzadko, niektóre banki doliczają np. opłatę przygotowawczą lub z tytułu rozpatrzenia wniosku.

Dlaczego warto wybrać jak najtańszy kredyt gotówkowy?

Pożyczenie pieniędzy w banku zawsze wiąże się z jakimiś kosztami, nawet jeśli wybierzesz produkt promocyjny np. kredyt bez prowizji. Te dodatkowe koszty są bardzo ważne, ponieważ powiększają sumę, jaką trzeba zwrócić, a więc wpływają także na miesięczną wysokość rat. Ich spłata będzie każdego miesiąca stanowić obciążenie dla Twojego budżetu. Aby było ono jak najmniejsze, warto więc wybrać możliwie najtańszy kredyt gotówkowy.

Koszty kredytowania mają także wpływ na ocenę zdolności kredytowej. Im są one wyższe, tym wyższa będzie wysokość zobowiązania, a więc bank będzie wymagał większych dochodów, by móc udzielić finansowania.

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy?

Już wiesz, dlaczego warto wybrać tani kredyt gotówkowy. Znajdziesz go bez problemu, ale wymaga to przejrzenia ofert wielu banków. Przy porównaniu produktów zwracaj uwagę na koszty kredytowania, przede wszystkim wysokość oprocentowania nominalnego i prowizję.

Przydatnym parametrem pozwalającym szybko ocenić atrakcyjność oferty kredytowej jest RRSO. Jest to wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, który wyraża całkowite koszty kredytu w ujęciu procentowym, jakie rocznie ponosi konsument z tytułu zaciągnięcia zobowiązania. Jest on więc zazwyczaj wyższy od nominalnego oprocentowania.

Przedstawianie RRSO produktu jest obowiązkiem każdej instytucji proponującej kredyty konsumenckie. Jest to więc wskaźnik, który znacznie ułatwia porównanie ofert pod względem kosztów.

Jeśli do wyboru będziesz mieć dwa kredyty - jeden z RRSO 10,5% i drugi z RRSO 9%, wybierz właśnie ten drugi, ponieważ będzie wiązał się z niższymi kosztami.

W znalezieniu najtańszej oferty niezwykle pomocny jest ranking kredytów gotówkowych. Prezentuje on produkty wszystkich najważniejszych banków i szereguje je od najtańszego do najdroższego, uwzględniając aktualne warunki każdej z ofert, także różne promocje pozwalające oszczędzić na oprocentowaniu lub prowizji.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Wybór korzystnej oferty to dopiero połowa drogi do zaciągnięcia zobowiązania. Trzeba bowiem jeszcze dopełnić formalności oraz uzyskać zgodę banku na finansowanie. Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy zazwyczaj ogranicza się do wypełnienia formularza (w wielu bankach można to zrobić przez Internet), a także dostarczenia zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy lub innego dokumentu potwierdzającego uzyskiwanie dochodów. Wyjątkiem jest kredyt na dowód, do uzyskania którego wymagany jest jedynie dowód osobisty.

Każdy bank rozpatrując wniosek, podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu na podstawie określonych kryteriów. Zazwyczaj jednak wymaga od klienta spełnienia następujących warunków:

·       bycia osobą pełnoletnią i dysponowania dowodem osobistym,

·       posiadania stałego źródła dochodów,

·       rzetelnej spłaty innych zobowiązań – aby się o tym przekonać, bank sprawdza BIK, a czasami także rejestry dłużników BIG,

·       posiadania zdolności kredytowej, czyli warunków finansowych umożliwiających terminową spłatę zobowiązania.

Wybierając tani kredyt gotówkowy, pamiętaj, by nie sugerować się wyłącznie hasłami reklamowymi. Niskie oprocentowanie może być bowiem rekompensowane wyższą prowizją i na odwrót. Właśnie dlatego warto korzystać z rankingów kredytów, ponieważ w nich czarno na białym wyszczególnione są wszystkie koszty oraz RRSO, co pozwala rzetelnie ocenić atrakcyjność poszczególnych ofert.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy