Reklama

Uzależnienie emocjonalne - jak stać się silnym emocjonalnie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Uzależnienie emocjonalne - jak stać się silnym emocjonalnie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Gdy tylko słyszymy termin "zależność emocjonalna", w głowie pojawia się ponury obraz, że jedna osoba jest zależna od drugiej we wszystkim co robi - podejmowanych decyzjach czy w osiągnięciach. Cóż, to tylko jedna strona tej historii.

Zależność emocjonalna to stan umysłu, w którym osoba nie jest w stanie wziąć pełnej odpowiedzialności za własne uczucia. Osoby takie mają tendencję do niezastanawiania się nad przyczyną swoich uczuć, zamiast tego dążą do aprobaty i uwagi ze strony innych, w szczególności swoich partnerów. Są emocjonalnie zależne od innych, aby zdefiniować swoją wartość i osobowość.

 

Bycie lekko zależnym od swojego partnera czy innej ważnej osoby w życiu jest normalne, ale kiedy twoje szczęście opiera się na ich uczuciach i opinii, to właśnie to może okazać się niezdrowe.

 

Oto kilka cech, które mogą mówić o tym, że jesteś emocjonalnie zależna :

 • stała potrzeba bycia blisko innych ludzi,
 • ciągła niepewność,
 • poczucie, że nie jest się wystarczająco dobrym, by być z partnerem,
 • obsesyjny lęk przed utratą partnera,
 • stałe poczucie winy, jeśli nie poświęcasz partnerowi całkowitej uwagi,
 • akceptacja cierpienia psychicznego i fizycznego, z obawy przed utratą związku,
 • stałe i dominujące uczucie niepokoju.

 

Jak pracować z emocjonalnym uzależnieniem? Odpowiada terapeuta z Centrum Nowa w Warszawie.

 

Jeśli chodzi o identyfikację i przełamywanie schematów, praca z zaufanym terapeutą może przynieść spore korzyści. Uzależnienie emocjonalne często wiąże się z dzieciństwem. Brak bezpiecznego przywiązania do rodzica lub głównego opiekuna może sprawić, że w dorosłych związkach pojawią się problemy z przywiązaniem. Niektóre style przywiązania mogą odgrywać rolę w uzależnieniu emocjonalnym.

 

To może sprawić, że przezwyciężenie zachowań emocjonalnie zależnych będzie nieco trudniejsze w pojedynkę. Terapeuta może pomóc Ci zbadać kwestie z Twojej przeszłości, które przyczyniają się do obecnych obaw związanych z relacjami i poruszać się po zdrowszych strategiach uzyskiwania potrzeb emocjonalnych.

 

W terapii, możesz również pracować nad rozwiązaniem innych problemów, które często wiążą się z emocjonalnym uzależnieniem poprzez:

 

 • rozwijanie większego współczucia dla siebie
 • zwiększenie pewności siebie i poczucia własnej wartości
 • naukę rozpoznawania zdrowych związków
 • naukę kwestionowania i przeformułowania negatywnych myśli

 

Psychoterapia indywidualna to wspaniałe narzędzie do pracy nad zależnością emocjonalną. Terapeuci mają odpowiednie narzędzia i doświadczenie, by pomóc takiej osobie. Terapia zapewnia bezpieczną, wolną od osądów przestrzeń, w której można szukać odpowiedzi na to jakie są MOJE potrzeby w związku, jakie są MOJE granice czy przyszłe cele.

 

Do takiej pracy sprawdzi się zarówno psychoterapia indywidualna stacjonarna lub psychoterapia online – komentuje terapeuta z poradni psychologicznej Centrum Nowa w Warszawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy