Praca w Łodzi od zaraz – branże, na które warto zwrócić uwagę
Miasto wyróżnia się jako ośrodek przemysłowy i usługowy, co stwarza atrakcyjne perspektywy dla kandydatów z różnymi umiejętnościami i wykształceniem. Poszukujący etatu w 2023 r. powinni zwrócić uwagę na branże takie jak produkcja, logistyka i transport, które zapewniają miejsca pracy dla pracowników produkcji, operatorów maszyn, magazynierów oraz kierowców. Co więcej, rozwijający się sektor IT i nowych technologii generuje rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. programowania, analizy danych, różnego rodzaju pracowników wsparcia technicznego.
Warto również zwrócić uwagę na możliwości pracy w usługach dla biznesu i centrach usług wspólnych. W Łodzi przybywa centrów outsourcingowych, co kreuje zapotrzebowanie na pracowników w takich dziedzinach księgowość, zarządzanie projektami, obsługa klienta i HR. W ostatnich latach wyróżnia się także branża kreatywna związana z modą, designem i marketingiem, a lokalni pracodawcy konkurują o przyciągnięcie do firm najlepszych specjalistów, co z kolei przyczynia się do tworzenia rynku pracy pracownika w tych dziedzinach.
Pracownik magazynu poszukiwany
Szukając pracy w powiecie łódzkim i w samej stolicy województwa, warto zwrócić też uwagę na tzw. profesje deficytowe w regionie. Są to zawody, w których brakuje chętnych do podjęcia pracy w danym roku, przy dużej dostępności związanych z nimi ofert pracy. Pełne listy zawodów deficytowych w danym mieście, powiecie czy województwie publikowane są na stronie Barometru Zawodów, a także w witrynach internetowych powiatowych urzędów pracy.
W bieżącym roku profesją o największym deficycie w Łodzi jest magazynier. Wysoki popyt na pracowników magazynów wiąże się z dynamicznym rozwojem e-commerce, wzrostem zapotrzebowania na sprawną logistykę oraz przybywaniem punktów dystrybucyjnych na terenie miasta i w okolicy. Pracownicy tej branży mają szansę na zatrudnienie zarówno w firmach logistycznych i magazynowych, jak i w sektorze przemysłowym i handlowym. Wysoka elastyczność wymagana od magazynierów oraz rosnące znaczenie skutecznego zarządzania zapasami sprawiają, że ten zawód staje się coraz bardziej atrakcyjny dla osób poszukujących stabilnej pracy oraz dynamicznego środowiska zawodowego.
Kto jeszcze ma dużą szansę na pracę w Łodzi?
Lista profesji deficytowych w Łodzi jest jednak znacznie obszerniejsza. Oferty typu praca Łódź kierowane są często także do budowlańców o różnych uprawnieniach i umiejętnościach. Wśród zawodów deficytowych wymienia się chodziażby betoniarzy, cieśli budowlanych, monterów instalacji budowlanych, tynkarzy, a także inżynierów budownictwa i robotników budowlanych.
Jeśli chodzi o branżę transportowo-magazynową, ogłoszenia często dotyczą stanowisk dostawcy, kurierzy, kierowcy z prawem jazdy C+E, kierowcy autobusów.
Poszukuje się także pracowników przemysłowych – techników, inżynierów, ale też robotników do prostych prac np. przy taśmie produkcyjnej. Pracodawcy rozglądają się w szczególności z osobami posiadającymi uprawnienia do obsługi maszyn (np. w branży chemicznej, tworzyw sztucznych, włókienniczej, meblowej), obsługi obrabiarek skrawających i urządzeń spawalniczych. Zarówno w przemyśle, jak i w innych sektorach gospodarki brakuje także specjalistów – technologów i robotyków, specjalistów ds. zarządzania i HR, pracowników ds. kontroli jakości, programistów i administratorów baz danych.
Wśród zawodów deficytowych wymienia się również m.in. lekarzy, pielęgniarki, kucharzy, nauczycieli, sprzedawców, pracowników ds. rachunkowości i księgowości czy pracowników służb mundurowych. Najnowsze ogłoszenia o pracę z Łodzi i okoliczny gmin znaleźć można na portalu rekrutacyjnym Praca.pl.