Reklama

Wentylacja mechaniczna - nowoczesne rozwiązanie na świeże powietrze w domu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wentylacja mechaniczna - nowoczesne rozwiązanie na świeże powietrze w domu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to hit ostatnich lat. Coraz więcej inwestorów rezygnuje z wentylacji grawitacyjnej na rzecz rozwiązania nowocześniejszego, a przede wszystkim - wydajniejszego. Jak działa wentylacja mechaniczna i jakie są jej zalety? Dowiesz się z tego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Co to jest wentylacja mechaniczna?

Rekuperacja jest efektywną metodą odprowadzania z budynku zużytego powietrza, a doprowadzania świeżego. Wentylacja mechaniczna nie ma sobie równych. Przede wszystkim jest niezależna od różnic temperatur oraz ciśnienia. Całym procesem zarządza bowiem rekuperator z wymiennikiem ciepła. Oznacza to, że podczas transportowania powietrza, następuje w urządzeniu przekazanie energii cieplnej. Jak wskazuje portal Obudowie - dzięki temu w budynku latem znajduje się chłodniejsze powietrze niż na dworze, natomiast zimą cieplejsze. Co za tym idzie, możliwe jest oszczędzanie na kosztach ogrzewania.

Więcej o wentylacji mechanicznej dowiesz się z artykułu: https://obudowie.com/wentylacja-mechaniczna-co-to-jest-i-jak-dziala/

Wentylacja mechaniczna a wentylacja grawitacyjna

W wielu budynkach nadal stosowane jest tradycyjne rozwiązanie, czyli wentylacja grawitacyjna. Wymaga ona jednak specjalnych warunków, aby możliwa była wymiana powietrza. Konieczna jest różnica ciśnień oraz temperatur - między tymi, które są w budynku oraz poza nim. Dlatego niezbędne jest otwieranie okien oraz drzwi, aby mógł powstawać tzw. ciąg. Potrzebne jest więc manualne działanie mieszkańców budynku, które wspomaga cały proces.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej czynności mieszkańców ograniczają się do ewentualnej zmiany ustawień rekuperatora. Pracuje on przez cały czas, a dodatkowo nie wymaga większej uwagi. Dzięki temu wymiana powietrza odbywa się non stop, a nie tylko w dogodnych warunkach klimatycznych.

Dlaczego warto zamontować wentylację mechaniczną?

Montaż rekuperacji powoli staje się standardem, a nie opcją podczas budowy domu. Wentylacja mechaniczna zwiększa bowiem komfort funkcjonowania w budynku.

Do zasadniczych zalet wentylacji mechanicznej zalicza się:

     stały dostęp w budynku do świeżego powietrza,

     filtrowanie powietrza napływającego do domu,

     działanie bezobsługowe,

     brak konieczności zapewniania dodatkowych warunków do funkcjonowania rekuperacji - odpowiedniego ciśnienia, czy też temperatury,

     ogrzewanie powietrza, które trafia do pomieszczeń,

     oszczędności na ogrzewaniu,

     poprawa samopoczucia mieszkańców.

Szczegółowe informacje na temat zalet rekuperacji sprawdź w artykule na blogu Obudowie.

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to znakomita alternatywa dla rozwiązania grawitacyjnego. Charakteryzuje się ona możliwością stałego dostępu do świeżego, a co równie ważne, filtrowanego powietrza. Dzięki zamontowanemu w rekuperatorze wymiennikowi ciepła budynek nie jest narażony na straty na ogrzewaniu. Wręcz przeciwnie - możliwe są oszczędności. Nic więc dziwnego, że wentylacja mechaniczna cieszy się coraz większą popularnością, a na jej montaż można otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE