Co to jest wentylacja mechaniczna?
Rekuperacja jest efektywną metodą odprowadzania z budynku zużytego powietrza, a doprowadzania świeżego. Wentylacja mechaniczna nie ma sobie równych. Przede wszystkim jest niezależna od różnic temperatur oraz ciśnienia. Całym procesem zarządza bowiem rekuperator z wymiennikiem ciepła. Oznacza to, że podczas transportowania powietrza, następuje w urządzeniu przekazanie energii cieplnej. Jak wskazuje portal Obudowie - dzięki temu w budynku latem znajduje się chłodniejsze powietrze niż na dworze, natomiast zimą cieplejsze. Co za tym idzie, możliwe jest oszczędzanie na kosztach ogrzewania.
Więcej o wentylacji mechanicznej dowiesz się z artykułu: https://obudowie.com/wentylacja-mechaniczna-co-to-jest-i-jak-dziala/
Wentylacja mechaniczna a wentylacja grawitacyjna
W wielu budynkach nadal stosowane jest tradycyjne rozwiązanie, czyli wentylacja grawitacyjna. Wymaga ona jednak specjalnych warunków, aby możliwa była wymiana powietrza. Konieczna jest różnica ciśnień oraz temperatur - między tymi, które są w budynku oraz poza nim. Dlatego niezbędne jest otwieranie okien oraz drzwi, aby mógł powstawać tzw. ciąg. Potrzebne jest więc manualne działanie mieszkańców budynku, które wspomaga cały proces.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej czynności mieszkańców ograniczają się do ewentualnej zmiany ustawień rekuperatora. Pracuje on przez cały czas, a dodatkowo nie wymaga większej uwagi. Dzięki temu wymiana powietrza odbywa się non stop, a nie tylko w dogodnych warunkach klimatycznych.
Dlaczego warto zamontować wentylację mechaniczną?
Montaż rekuperacji powoli staje się standardem, a nie opcją podczas budowy domu. Wentylacja mechaniczna zwiększa bowiem komfort funkcjonowania w budynku.
Do zasadniczych zalet wentylacji mechanicznej zalicza się:
● stały dostęp w budynku do świeżego powietrza,
● filtrowanie powietrza napływającego do domu,
● działanie bezobsługowe,
● brak konieczności zapewniania dodatkowych warunków do funkcjonowania rekuperacji - odpowiedniego ciśnienia, czy też temperatury,
● ogrzewanie powietrza, które trafia do pomieszczeń,
● oszczędności na ogrzewaniu,
● poprawa samopoczucia mieszkańców.
Szczegółowe informacje na temat zalet rekuperacji sprawdź w artykule na blogu Obudowie.
Podsumowanie
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to znakomita alternatywa dla rozwiązania grawitacyjnego. Charakteryzuje się ona możliwością stałego dostępu do świeżego, a co równie ważne, filtrowanego powietrza. Dzięki zamontowanemu w rekuperatorze wymiennikowi ciepła budynek nie jest narażony na straty na ogrzewaniu. Wręcz przeciwnie - możliwe są oszczędności. Nic więc dziwnego, że wentylacja mechaniczna cieszy się coraz większą popularnością, a na jej montaż można otrzymać dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”.