Wypoczynek i sporty wodne
W Łódzkiem powstaje coraz więcej miejsc przeznaczonych do pływania i spędzania wolnego czasu nad wodą. Nowoczesne obiekty wyposażone są w zjeżdżalnie, brodziki, sauny i inne atrakcje. Wiele z nich dzięki Funduszom Europejskim zostało w ostatnim czasie odnowionych i rozbudowanych. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli czuwają ratownicy, a właściciele obiektów prześcigają się w liczbie proponowanych atrakcji. W Lisowicach koło Koluszek powstał Park Wodny z torem dla amatorów ślizgania się po wodzie na wakeboardzie, a w Malince koło Zgierza z wyżej położonych stawów spływa do kąpieliska, poddawany naturalnej filtracji, bieżący strumień wody. Mieszkańcy Radomska i okolic mogą aktywnie spędzić wolny czas „na Gliniankach”, a bełchatowianie na terenie kompleksu turystycznego nad zalewem Patyki. Remont przeszła Powiatowa Pływalnia w Pajęcznie, gdzie od lat prowadzona jest powszechna nauka pływania dla dzieci, w Andrespolu powstaje właśnie basen ze zjeżdżalnią oraz placem wodnym. Dzięki dofinansowaniu unijnemu swoją ofertę powiększył Uniejów, który od 2012 r. posiada, jako pierwsze miasto w Polsce, status uzdrowiska termalnego. Termy Uniejów oferują nie tylko gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych, ale też komorę lodową i masaże. Po rozbudowie, z basenów może korzystać dwa razy więcej gości w tym samym czasie. Więcej szafek, nowe niecki basenowe i dodatkowe kasy biletowe pozwalają zapomnieć o długich kolejkach i wyczekiwaniu na wejście. Osobom, które zamiast pluskania się w wodzie wolą sporty wodne, Łódzkie proponuje kilka akwenów, gdzie można aktywnie spędzić czas. Amatorzy żagli w województwie łódzkim mają do dyspozycji dwa sztuczne zbiorniki – Jeziorsko i Zalew Sulejowski. W bliższym sąsiedztwie Łodzi można popływać też po Zalewie Mrożyczka w Głownie i na Lewitynie w Pabianicach.
Dla mieszkańców Łodzi
Środki pozyskiwane z Unii Europejskiej wspierają wiele form i rodzajów turystyki, także tę lokalną. Inwestycja na terenie Parku Helenów pozwoli przywrócić świetność tego miejsca z przełomu XIX i XX wieku i jednocześnie wprowadzi nowe rozwiązania. Odtworzona zostanie dawna infrastruktura, pojawią się ścieżki na wodzie, nowa mała architektura, alejki i klomby. W dawnej drewnianej restauracji obok stawów stworzone zostanie miejsce kulturalno-artystyczne z funkcją gastronomiczną. Projekt „Od:Nowa Parku Helenów” współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu wynosi 6 230 771,09 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 4 249 292,42 zł.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Relaks wpływa pozytywnie na nasze ciało, ale często usypia czujność. Dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad spędzania wolnego czasu nad wodą, nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Bezpiecznie można kąpać się tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i gdzie czuwa ratownik. Nigdy nie wolno wchodzić do wody, na łódkę, czy kajak pod wpływem alkoholu. Należy również pamiętać, by nigdy w pobliżu zbiorników wodnych nie zostawiać dzieci bez nadzoru.Miasta i powiaty województwa łódzkiego rozwijają się dzięki Funduszom Europejskim. Ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, parki wodne, zagospodarowane zalewy i jeziora – to wszystko zachęca do letnich wędrówek, kąpieli, odpoczynku na łonie natury i odkrywania ziemi łódzkiej na nowo.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: rpo@aplanmedia.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.