Zaopatrzenie aptek – od czego zależy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Zaopatrzenie aptek – od czego zależy? - Zdjęcie główne

Zaopatrzenie aptek – od czego zależy? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Apteka to placówka ochrony zdrowia, która w ramach usług farmaceutycznych uprawniona jest do obrotu lekami na receptę, lekami OTC, wyrobami medycznymi, suplementami diety, dietetycznymi środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia medycznego, sprzętem medycznym oraz dermokosmetykami. Pacjenta udającego się do apteki interesuje zazwyczaj wyłącznie cena i dostępność potrzebnych preparatów. Jak jednak wygląda zaopatrzenie aptek i od czego tak właściwie zależy? Sprawdzamy!

Praca apteki – czego nie widzi klient?

Udając się do apteki stacjonarnej lub robiąc zakupy w aptece internetowej, większość pacjentów nie zastanawia się nad pracą placówki „od kuchni”. Podstawowe kwestie, które interesują pacjenta chcącego wykupić przepisane leki, to ich dostępność oraz cena. Inne aspekty, na które zwracamy uwagę, to jakość obsługi w danej aptece i ewentualnie opinie innych klientów na jej temat. Jednak aby sprostać naszym oczekiwaniom, placówka musi być odpowiednio zaopatrzona, warunki przechowywania produktów – prawidłowe, a personel – na bieżąco doszkalany. Dostosowane do potrzeb pacjentów zaopatrzenie to podstawa – niezależnie od tego, czy jest to apteka stacjonarna, czy internetowa. Warto jednak zaznaczyć, że te drugie mają zazwyczaj szerszą ofertę. Aby się przekonać, jakie produkty w nich znajdziesz, zajrzyj tutaj: https://www.aptekarosa.pl.

Zgłaszając się do apteki z receptą lub listą preparatów dostępnych bez niej, często możemy wykupić wszystkie produkty od ręki. Mowa głównie o popularnych, często stosowanych farmaceutykach, które nie wymagają szczególnych warunków przechowywania i zazwyczaj są dostępne na stanie w większych ilościach. Medykamenty, które mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, często znajdziemy na półkach każdej pobliskiej apteki. Niektóre farmaceutyki wymagają jednak specjalnego przechowywania, przez co w aptece umieszcza się je w oddzielnych pomieszczeniach – np. takich z lodówkami. Zdarza się też, że na dostawę danego leku do apteki musimy poczekać, co zwykle zajmuje około 1 dnia roboczego, o ile produkt jest dostępny w hurtowni. Dostawa może zająć więcej czasu, jeśli leki muszą być sprowadzone lub są czasowo niedostępne w hurtowni.

Od czego zależy zaopatrzenie aptek?

Zaopatrzenie apteki zależy od wielu czynników. Jednym z nich niewątpliwie jest polityka danej firmy i przyjęty sposób zarządzania daną placówką (np. marki własne farmaceutyków danej apteki). Nie bez znaczenia jest również odpowiadanie na bieżące potrzeby pacjentów oraz zmieniające się trendy na rynku medyczno-farmaceutycznym. Ważna jest zatem analiza rynku i jego potrzeb, a także analiza działań konkurencji. Na zaopatrzenie apteki wpływ ma również sytuacja na rynku farmaceutycznym – w tym bieżąca dostępność medykamentów w hurtowniach czy u producentów.

Logistyka jako istotny element dbałości o zaopatrzenie apteki

Jeśli chodzi o zaopatrzenie aptek, nie bez znaczenia jest również logistyka. Dostawą leków do aptek nie mogą zajmować się przypadkowe firmy, gdyż farmaceutyków nie można traktować jak innych towarów produkowanych masowo. Wiele medykamentów wymaga szczególnych warunków transportu i przechowywania. Dostawą leków do aptek zajmują się zatem specjalistyczne firmy, które są w stanie przewozić je w kontrolowanej temperaturze (zwykle wynoszącej 2–8°C, 8–18°C lub 15–25°C). Takie przedsiębiorstwa dbają również o odpowiednią temperaturę medykamentów w czasie załadunku, przeładunku czy rozładunku. Istotne jest też zabezpieczenie ich przed uszkodzeniami mechanicznymi, zawilgoceniem, światłem czy zanieczyszczeniem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy