Korzyści z aktywności na świeżym powietrzu przy niskich temperaturach
Czasami z zimowej outdoorowej aktywności fizycznej rezygnujemy z obawy przed przeziębieniem. Tymczasem prawdopodobieństwo złapania infekcji wzrasta właśnie wtedy, gdy przestajemy się ruszać. Nawet mało intensywne dyscypliny, praktykowane na świeżym powietrzu, przyczyniają się do wzrostu odporności, hartując układ immunologiczny.
Regularny wysiłek fizyczny ma także korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia. Obniża tętno i ciśnienie krwi, reguluje przemianę materii, wzmacnia mięśnie, stawy i kości. Nie można zapominać także o korzyściach dla naszej psychiki. Kontakt z przyrodą, zwłaszcza w połączeniu z systematycznymi treningami, pomaga w walce z depresją i stanami lękowymi, przyczynia się do zdrowego snu i w radzeniu sobie ze stresem.
Nordic walking – jak bezpiecznie uprawiać go zimą?
Trudno chyba wskazać inną dyscyplinę sportową, która przyjęła się w Polsce tak szybko, jak nordic walking. W ciągu zaledwie dekady pokochali ją starsi i młodsi, amatorzy i profesjonaliści. Zawody i rajdy organizowane są w wielkich miastach i w małych miejscowościach, z licznych okazji i bez okazji. To również jeden ze sportów polecanych do uprawiania zimą, jeśli nie masz dużego doświadczenia.
Do nordic walking potrzebne są oczywiście kijki, dzięki którym w trakcie marszu pracują nie tylko nogi, ale też ramiona, a kręgosłup pozostaje w ergonomicznej pozycji. Zimą trzeba również zadbać o cieplejszą odzież. W trasę nie należy wyruszać w dżinsach czy w dresach, które szybko zawilgną (wyłapują one wodę z powietrza, ale z powodu niskich temperatur, nie może się ona skutecznie skroplić, pozostaje więc na ciele i na ubraniach). Dbając o swój komfort i zdrowie, należy pamiętać o ciepłych, ale oddychających spodniach sportowych (znajdziesz je tutaj: https://attiq.net/73-spodnie-i-spodenki).
Trekking – co robić, aby był przyjemny i bezpieczny?
Amatorzy dalszych wycieczek nie muszą z nich rezygnować zimą, nawet jeśli przez cały rok nie mieli okazji do wybrania się w trasę i nie zdążyli się do tej aktywności przygotować fizycznie. Nie trzeba od razu iść w wysokie góry – najlepiej zdecydować się na znany teren, charakteryzujący się łagodnymi wahaniami poziomu, aby wyprawa miała bardziej charakter kontemplacyjno-rekreacyjny, niż wytrzymałościowo-kondycyjny.
Jeśli zamierzasz wyjść z domu zimą na wiele godzin, niezastąpiona będzie bielizna termiczna damska lub męska (podział na płeć ma w tym wypadku znaczenie, ponieważ bielizna dla kobiet i dla mężczyzn jest inaczej wyprofilowana). Przy małej intensywności ruchu dodatkowa warstwa termiczna jest szczególnie wskazana, aby nie dopuścić do wyziębienia organizmu.
Spacer – niedoceniana aktywność
Obawiasz się, że nawet mało wymagający sport będzie dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem? Może dopiero co pokonałeś poważną chorobę lub kontuzję i chcesz powrócić do aktywności bez forsowania się? Najlepszą opcją jest w tym przypadku… spacer.
Wbrew pozorom spacery należą do najskuteczniejszych sposobów zachowywania kondycji. Nie wymagają żadnego przygotowania ani specjalistycznego sprzętu, nie są też szczególnie męczące, dlatego też zaleca się je również seniorom, kobietom w zaawansowanej ciąży czy rekonwalescentom po różnego rodzaju zabiegach.
Oprócz pozytywnego nastawienia, na spacer wystarczy zabrać tylko odpowiednią odzież. Najlepiej, aby były to ubrania sportowe, odprowadzające wilgoć i umożliwiające skórze oddychanie, jednocześnie lekkie i ciepłe. Można ubrać się w kilka warstw i pod kurtkę założyć bluzę lub polar (modele o ciekawym kroju i wzornictwie dostępne są tutaj: https://attiq.net/72-bluzy-i-polary). Nie zapominaj także o ochronie wrażliwych miejsc – zakładaj czapkę, szalik lub komin, rękawiczki i ciepłe skarpety.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.