Reklama

Reklama

Zimowy niezbędnik rolnika

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zimowy niezbędnik rolnika - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Nadeszła zima, dni są krótsze, szybciej robi się ciemno, a na zewnątrz panuje niska temperatura i sypie śnieg. Jest to chwila, kiedy natłok prac w gospodarstwie się zmniejsza. Nie oznacza to jednak, że rolnik nie ma co robić. Zima to przede wszystkim okres intensywnych przygotowań do kolejnego sezonu. Należy poświęcić trochę czasu na konserwację maszyn rolniczych, ponadto osoby pracujące w gospodarstwie powinny wykorzystać okres zimowy, aby zaopatrzyć się w potrzebne produkty na giełdach i w sklepach rolniczych.

Reklama

Konserwacja maszyn rolniczych

Najważniejszym obowiązkiem rolnika w okresie zimowym jest odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja maszyn rolniczych. W pierwszej kolejności trzeba je dokładnie wyczyścić. Można do tego wykorzystać myjkę pod ciśnieniem. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby dopilnować, żeby wszystkie elementy dokładnie wyschły. Dopiero wtedy można przystąpić do dokładnego ich sprawdzenia, aby mieć pewność, że żadna część nie jest uszkodzona, zepsuta, albo nie rozpoczął się proces rdzewienia. Jeżeli w jakimś miejscu znajduje się rdza, warto ją usunąć za pomocą papieru ściernego, a następnie zabezpieczyć uszkodzony element środkiem antykorozyjnym. Zepsute elementy często warto jak najszybciej wymienić.

Kolejnym obowiązkiem, o którym rolnik musi pamiętać, jest uzupełnienie poziomu płynów eksploatacyjnych. Wszelkie niezbędne produkty i części wymienne można znaleźć w rolniczych sklepach internetowych, jak np.: www.ZENOX.pl. Warto dokonać tam zakupów, ponieważ sklep oferuje bardzo szeroką gamę produktów rolniczych w atrakcyjnych cenach. Dużą zaletą jest także możliwość skorzystania z doradztwa za pośrednictwem strony internetowej. Jeżeli ktoś ma problem z doborem odpowiedniego produktu, pracownicy firmy z pewnością pomogą. Dostawa zamówionych produktów przebiega bardzo szybko, a każdy klient ma aż 100 dni na zwrot towaru. 

Akcesoria, które rolnik powinien zakupić na zimę

Aby w odpowiedni sposób zadbać o maszyny rolnicze w trakcie zimy, a także, aby móc troszczyć się o całe gospodarstwo, rolnik musi wyposażyć się w kilka niezwykle ważnych akcesoriów. Przede wszystkim powinien on posiadać prostownik. Jest to ładowarka do akumulatorów, która pozwala na zmianę napięcia przemiennego na stałe. Dzięki niemu można szybko i sprawnie naładować rozładowany akumulator. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy z akumulatorami w maszynach rolniczych często pojawia się problem. Kolejną rzeczą, która powinna być obecna w każdym gospodarstwie rolnym w czasie zimy, są lemiesze gumowe do pługów. Montuje się je do maszyn, które są przeznaczone do odśnieżania. Lemiesze powinny być wykonane z gumy najwyższej jakości, która jest wystarczająco giętka i odporna na ściernie i urazy mechaniczne.

Na okres zimowy rolnik powinien także zakupić kilka najważniejszych płynów i środków chemicznych, które mogą się przydać w trakcie codziennych prac. Ważny jest wcześniej wspomniany środek antykorozyjny. Przydać się może także odmrażacz, który niezwykle szybko i skutecznie potrafi rozpuścić nawet najgrubsze warstwy lodu, bez uszkadzania danej powierzchni. Odmrażacz wystarczy rozpryskać w konkretnym miejscu i poczekać chwilę. Jest to znacznie łatwiejsze rozwiązanie niż używanie skrobaczki.

Podczas zimowych prac w gospodarstwie z pewnością niezbędna okaże się zwyczajna łopata do odśnieżania. W sklepach można znaleźć wiele modeli, jednak ich dobór zależy od indywidualnych potrzeb. Ważny jest materiał, z którego wykonano łopatę. Lepszym wyborem są modele metalowe, ponieważ plastikowe najczęściej nie wytrzymują całego sezonu. Warto pamiętać, że im większa i szersza łopata, tym więcej śniegu może zgarnąć, ale tym samym staje się ona cięższa. Jeżeli rolnik posiada pług i łopata jest mu potrzebna jedynie do odśnieżania mniejszych, trudno dostępnych miejsc jak np. chodnik, wąskie przejścia, lepiej żeby wybrał łopatę w mniejszych rozmiarach. 

Zimą należy szczególną troską otoczyć zwierzęta hodowlane, aby zapewnić im jak najbardziej komfortowe warunki podczas mrozów. Tutaj przydatne mogą okazać się np. podgrzewane poidła, które zakupić można w internetowych sklepach rolniczych. Specjalne poidła mrozoodporne wyposażone są w piankę termiczną, która chroni wodę przed zamarzaniem nawet przy temperaturze sięgającej -20 stopni Celsjusza. Zasilanie elektryczne, bezpiecznie podłączone do poidła sprawia, że utrzymuje ono odpowiednią temperaturę oraz poziom wody, a niektóre modele wyposażone są w termostat, który dodatkowo dostarcza informacje o aktualnej temperaturze cieczy.

Inne obowiązki rolnika w czasie zimy

Zima to także odpowiedni czas na zapoznanie się z nowymi ofertami rolniczymi. Warto wtedy zaplanować zakup nowych maszyn, części wymiennych i innych elementów, które mogą się okazać bardzo potrzebne. Rolnicy powinni także udać się na targi i giełdy rolnicze, gdzie mogą się zapoznać z nowymi technologiami i rozwiązaniami związanymi z efektywnym prowadzeniem gospodarstwa. Rolnictwo nieustannie się rozwija, nikt nie może sobie pozwolić na pozostanie w tyle.

W czasie zimy rolnicy muszą też odpowiednio zadbać o zwierzęta hodowlane. Potrzebują one opieki przez cały rok. Trzeba regularnie wymieniać im słomę, wywozić obornik, a także uzupełniać zapasy paszy i wody. Jednak w celu zapewnienia zwierzętom właściwych warunków oraz bezpieczeństwa podczas zimy, należy także sprawdzić szczelność drzwi obory czy stan dachu, na którym zgromadzić się może spora warstwa ciężkiego śniegu. Jeśli chodzi o szczelność drzwi i okien, to warto skontrolować ją w całym gospodarstwie. Ważne jest także zabezpieczenie rur z wodą, zwłaszcza tych, które biegną przez nieocieplone piwnice czy budynki gospodarcze. Aby zminimalizować ryzyko zamarzania wody w rurach, warto zadbać o odpowiednią izolację termiczną, czyli ich docieplenie. Można zastosować w tym celu otulinę syntetyczną lub wełnę mineralną, a najskuteczniejsze mogą okazać się systemy kabli grzewczych. Utrzymują one odpowiednią temperaturę, a dzięki termostatowi można kontrolować ilość zużytej energii elektrycznej, nie dopuszczając jednocześnie do zamarzania wody w rurach, nawet podczas silnych mrozów.

Zima to bardzo ważny czas w rolnictwie. Mimo, że pracy jest mniej niż w trakcie trwania sezonu, rolnik i tak nie może się nudzić. To, jak wykorzysta okres zimowy, ma bardzo duży wpływ na to, jak uda się kolejny sezon i jakie plony przyniesie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy