Wybór branży i miejsca docelowego pracy zdalnej
Cyfrowi nomadzi to osoby pracujące zdalnie. Do wykonywania obowiązków najczęściej wystarcza im laptop i dostęp do Internetu. Prowadząc taki tryb życia, można podróżować niemal wszędzie i nie być przywiązanym do jednego stanowiska pracy.
Chcesz zacząć takie życie? Przemyśl, czy twoją pracę można wykonywać zdalnie. Jest to możliwe w branżach, takich jak np. projektowanie graficzne, marketing, copywriting, IT i tłumaczenia. Nie masz takiego zawodu? Pomyśl nad zdobyciem nowych umiejętności, a dopiero wtedy nad zmianą pracy.
Kolejny krok to wybór miejsca docelowego pracy zdalnej. Wśród popularnych kierunków freelancerów jest m.in. Tajlandia, Bali, Hiszpania, Portugalia czy Turcja: https://www.travelplanet.pl/wakacje/turcja/. Warto pamiętać jednak, aby miejsce pozwalało na łatwą komunikację z klientami, jeśli obowiązki wykonywać trzeba w ustalonych godzinach.
Perfekcyjna organizacja – przydatne informacje
Praca zdalna wymaga doskonałej organizacji i samodyscypliny. Cyfrowi nomadzi powinni ustalać godziny pracy, aby w pełni skoncentrować się na zadaniach. Powinni również pracować w miejscach, które sprzyjają skupieniu, np. wynajętym biurze czy przestrzeni coworkingowej. Pracując zdalnie, warto wyznaczać sobie priorytety – pomoże w tym kalendarz lub specjalne aplikacje.
Aby efektywnie pracować, należy wyposażyć się w dobry laptop – lekki, wydajny i z wytrzymałą baterią. W podróży czasami trafić można na miejsca ze słabym Internetem. W takiej sytuacji warto mieć przenośne Wi-Fi lub lokalną kartę SIM. Przy planowaniu podróży nie można zapomnieć o budżecie.
- Określ, ile będziesz w stanie wydawać np. na miesiąc życia za granicą.
- Odłóż konkretną kwotę, aby mieć pieniądze na sytuacje awaryjne.
- Na bieżąco kontroluj wydatki np. w dedykowanych aplikacjach.
Pamiętaj, że do różnych krajów wymagane są inne dokumenty, dlatego przed wyjazdem należy obowiązkowo sprawdzić przepisy. Jeśli planujesz przebywać w jakimś państwie dłużej, niż pozwala wiza turystyczna, może być wymagana specjalna wiza (np. biznesowa).
Wyzwania cyfrowych nomadów – warto pamiętać
Życie cyfrowego nomada to nie wyłącznie leżenie na plaży z laptopem na kolanach. Owszem, dużą zaletą jest fakt, że można pracować, kiedy i gdzie się chce – pod warunkiem dostępu do Internetu. Możesz np. kupić wakacje last minute, spakować laptop i pracować z Egiptu czy innego miejsca na ziemi: https://www.travelplanet.pl/wakacje/super-last-minute/egipt/.
Praca zdalna daje ogromną wolność i możliwość poznawania m.in. nowych kultur, ludzi i ich historii. Życie w ruchu uczy też spontaniczności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nie jest jednak wolne od wad.
Będąc freelancerem, zawsze jest niepewność co do m.in. klientów oraz ilości zleceń. Po dłuższym czasie życie na walizkach bywa też męczące. Podróżując samotnie i zmieniając miejsca pobytu, można zacząć odczuwać samotność. Warto więc zastanowić się, czy taki styl życia na pewno ci odpowiada, zanim wybierzesz ścieżkę cyfrowego nomada.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.