Urodziny łódzkiego lotniska. Lublinek ma już 96 lat
Port lotniczy w Łodzi otwarto 13 września 1925 roku. To najstarsze polskie lotnisko, które działa nieprzerwanie od 96 lat.Lata świetności łódzkiego lotniska przypadają na pierwszą połowę XX wieku. Do końca lat 50. było ono ważnym węzłem komunikacyjnym w Polsce.
Później jednak jego rola została zdegradowana do minimum.
W 2018 łódzki port lotniczy z liczbą 217 426 obsłużonych pasażerów plasował się na 12. miejscu wśród polskich lotnisk.
Lotnisko posiada trzy terminale:
- Terminal I (w czasie budowy pod roboczą nazwą Terminal III) oficjalnie otwarty 1 czerwca 2012 r. po trzyletniej budowie. Całkowite przeniesienie ruchu nastąpiło 30 czerwca 2012.
- Terminal General Aviation (dawniej Terminal I). Obecnie jest to siedziba szkoły pilotów Bartolini Air. Są tu sale wykładowe dla studentów, biura firmy i linii lotniczej Bartolini Air. Wkrótce będzie działać przejście graniczne, które będzie obsługiwać załogi i pasażerów samolotów biznesowych.
- Terminal Cargo otwarty 16 września 2009 przeznaczony jest do obsługi połączeń towarowych. Co ciekawe, cargo obsługuje nie tylko samoloty transportowe, także samochody ciężarowe dostarczające oclone towary na duże lotniska np. do Frankfurtu, czy Lipska.
Dokąd można polecieć z łódzkiego lotniska?
Po bardzo trudnym czasie pandemii koronawirusa na łódzkie lotnisko wróciło życie. Dzięki rozmowom toczonym jeszcze w 2020 roku, obecnie z Łodzi można polecieć do:
- Londynu Stansted,
- Nottingham/East Midlands,
- Dublina,
- Forli,
- Trapani,
- Palermo,
- Antalyi.
- Co więcej, od 20 września uruchomione zostanie natomiast połączenie do Kijowa linii Skype.
Łódzkie lotnisko „od kuchni”. Zobacz zdjęcia
W związku z nadchodzącymi urodzinami łódzkiego lotniska postanowiliśmy przygotować dla naszych Czytelników nie lada gratkę. Zobaczcie zdjęcia, przedstawiające kulisy pracy na łódzkim lotnisku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.