Reklama

Reklama

Miliony złotych na "czternastki". Wiemy, ile dostali emeryci z naszego regionu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: bnp

Miliony złotych na "czternastki". Wiemy, ile dostali emeryci z naszego regionu - Zdjęcie główne

Do emerytów z regionu łódzkiego wpłynęło już ponad 20 mln zł z tytułu czternastych emerytur | foto bnp

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

MPK Łódź Jeszcze w ostatnich dniach października ok. 63 tys. osób z województwa łódzkiego otrzymało tzw. czternastą emeryturę. Obecnie wypłacane są dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów, których termin płatności świadczeń przypada na 5 i 6 dnia każdego miesiąca. W sumie ZUS w województwie łódzkim przekazał już wypłatę „czternastki” dla 173 tys. osób na kwotę 212 mln zł.

Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie trafi do świadczeniobiorców wraz z listopadową emeryturą.

- Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone - informuje Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalna ZUS województwa łódzkiego. 

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Info: ZUS

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy