reklama
reklama

Prali brudne pieniądze w szkołach? Wyłudzali dotacje oświatowe na zmarłych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KWP Łódź

Prali brudne pieniądze w szkołach? Wyłudzali dotacje oświatowe na zmarłych - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Pozyskiwali dotacje oświatowe na słuchaczy, którzy dawno nie żyli albo przebywali za granicą. W akcji ich zatrzymania uczestniczyło aż 140 policjantów. | foto KWP Łódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Na sygnaleTo niewiarygodne! Pozyskiwali dotacje oświatowe na słuchaczy, którzy dawno nie żyli albo przebywali za granicą. W akcji ich zatrzymania uczestniczyło aż 140 policjantów.
reklama

Gigantyczna akcja policji. 7 maja funkcjonariusze rozbili grupę przestępczą. Zatrzymano 25 osób, które wyłudziły dotacje na kwotę co najmniej 140 mln zł.

Gigantyczna akcja policji i prokuratury

25 osób zatrzymanych, a 7 z nich podejrzewa się o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, działającej od czerwca 2016 roku do grudnia 2023. W sprawę zamieszanych ma być pięć niepublicznych szkół z Łodzi. 

Przestępczy proceder miał polegać na wyłudzeniu dotacji oświatowych, poświadczeniu nieprawdy, a także praniu brudnych pieniędzy.

- Zaangażowanie pracujących nad sprawą policjantów z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Łodzi oraz prokuratorów, doprowadziło do połączenia kilkunastu spraw prowadzonych przez inne jednostki z terenu kraju dotyczących wyłudzeń dotacji na placówki szkolne

reklama

- informuje podkom. Adam Dembiński z KWP w Łodzi.

Grupie przestępczej miał przewodzić 51-latek.

- Jak ustalili śledczy, przestępczy proceder polegał na otrzymywaniu dotacji dla placówek oświatowych na cały rok kalendarzowy po uprzednim złożeniu wniosku zawierającego planowaną liczbę uczniów. Wypłata dotacji następowała na podstawie liczby słuchaczy wskazywanej w comiesięcznych informacjach

- dodaje Dembiński.

Zmarli w wykazie słuchaczy szkół

Problem polega na tym, że jako słuchaczy wykazywano zmarłych lub osoby przebywające za granicą. W wykazie osób uczęszczającej do danej placówki niepublicznej znalazły się osoby, które uczestniczyły w zajęciach innych szkół niepublicznych, jak i osoby, które złożyły podania o przyjęcie do szkół, jednak nauki nigdy nie podjęły albo z niej zrezygnowały.

reklama

W akcji zatrzymania podejrzanych uczestniczyło aż 140 policjantów.

-  Cała realizacja zaplanowana przez Wydział dw. z Korupcją KWP w Łodzi nie byłaby tak spektakularna, gdyby nie współpraca z policjantami z KGP, KSP, KRP Warszawa I, KWP Kraków, KWP Poznań, KWP Gdańsk, KWP Katowice, KWP Białystok, KMP Koszalin, KMP Częstochowa, KWP w Łodzi oraz funkcjonariuszami z województwa łódzkiego. Policjanci mieli wytypowanych 60 lokalizacji na terenie województwa łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, pomorskiego oraz podlaskiego, do których wkroczyło 140 policjantów, aby zatrzymać członków grupy przestępczej

- wyjaśnia Adam Dembiński.

reklama

Zatrzymano 17 kobiet i 8 mężczyzn w wieku 22 lata - 66 lat. Wpadł także 51-latek, który kierował grupą, a także osoby odpowiedzialne za werbowanie tzw. słupów do obsadzenia w roli prezesów zarządu poszczególnych spółek prowadzących szkoły niepubliczne.

Zatrzymano też tych, którzy swoim zachowaniem ułatwiali członkom grupy dokonywanie zarzucanych oszustw. 

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące wyłudzeń dotacji, poświadczenia nieprawdy, a także, w zależności od poczynionych ustaleń, prania brudnych pieniędzy.  Niektórym grozi nawet do 25 lat za kratkami.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama